U Italiji je umrlo još dvoje ljudi, u Beču je otkriven prvi zaraženi: evo pregleda najvažnijih vijesti o koronavirusu

U Hrvatskoj je broj zaraženih ostao na tri, ali ima nekoliko sumnjivih slučajeva koji se provjeravaju

A medical staff wearing protective clothes is seen in the fever clinic of a hospital in Shanghai on February 27, 2020. - China reported 29 more deaths on February 27 from the new coronavirus epidemic, the lowest daily figure in almost a month, and the number of fresh infections rose slightly. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)
FOTO: AFP

Koronavirus, koji se početkom prosinca pojavio u Kini, i dalje se širi svijetom, a danas je došlo do prijelomnog trenutka koji bi mogao označiti novu fazu epidemije. Kako javlja CNN, broj prijavljenih slučajeva zaraze koronavirusom u jednom danu po prvi je put bio veći izvan Kine, nego u toj zemlji. Tome je najviše pridonijelo naglo širenje zaraze u Južnoj Koreji, gdje je sada registrirano više od 1,700 slučajeva. Situacija se ne smiruje ni u najvećem europskom žarištu, Italiji, pa je se čini kako je Hrvatska sa svoja tri slučaja zasad prošla relativno dobro.

No, pitanje je koliko dugo će broj zaraženih u Hrvatskoj ostati tako nizak. Iz Međimurja je oko podneva stigla vijest kako postoji sumnja da je mlađi muškarac zaražen koronavirusom i čekaju se nalazi iz zagrebačke Klinike za infektivne bolesti. Na izvanrednoj sjednici Stožera civilne zaštite Međimurske županije u Čakovcu predstavnici nadležnih službi istaknuli su kako nema potrebe za paniku jer su službe spremne za sve scenarije.

Nešto prije 15 sati objavljeno je kako nalaz 30. godišnjeg Puljanina koji je jučer zadržan i hospitaliziran u pulskoj Općoj bolnici – negativan. On je hospitaliziran zbog febrilnog stanja i određenih simptoma kao i zbog činjenice da se vratio iz rizičnog područja odnosno iz Milana.

Jutros smo doznali da se sva tri hrvatska pacijenta, braća blizanci koji se nalaze u karanteni u klinici Fran Mihaljević i mlađi muškarac smješten u riječkoj bolnici, osjećaju se dobro. Dr. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, jutros je kazala kako od sinoć nema novih slučajeva pozitivnih na koronavirus. Ministar zdravstva Vili Beroš je na jutrošnjoj redovnoj konferenciji nacionalnog Stožera civilne zaštite kazao da se testira 131 bolesnik. „Od toga je 107 potvrđenih rezultata, a 24 rezultata se čekaju”, rekao je ministar.

Zaraženi se osjećaju dobro

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, opisao je postupanje nakon što je otkriven treći zaraženi koronavirusom. „Čim smo saznali da imamo potvrđen treći slučaj u Rijeci, epidemiolozi su krenuli na teren. Utvrdili smo sedam njegovih kontakata koju su stavljeni pod nadzor. I u njegovoj obitelji ima bolesnih, koje se također obrađuje”, kazao je Capak na presici. U medijima su danas istupila i dvojica bolesnika s Klinike Fran Mihaljević. Riječ je o blizancima koji su u karanteni od jučer smješteni zajedno. Braća su opisala proceduru koju svakodnevno prolaze, dodavši da su tretmanom u bolnici su izuzetno zadovoljni.

Blizanci kažu i kako vide da su poduzete sve mjere zaštite te kako svi tamo rade s maksimalnom ljubavi i pažnjom. Predstavnici vlasti i medicinski autoriteti nastavljaju slati umirujuće poruke. Premijer Andrej Plenković je i danas kazao da je situacija oko koronavirusa pod kontrolom, te je pozvao građane da žive normalno, budu smireni i odgovorni. Dodao je da je Hrvatska situaciju prepoznala na vrijeme, a sada je najvažnija zadaća pred zdravstvenim ustanovama i djelatnicima. Brojni mediji prenijeli su izračun znanstvenika sa Sveučilišta u Torontu Igora Šagljara, koji je dokazao kako su šanse da netko u Hrvatskoj umre od koronavirusa zaista minorne.

U svijetu nekoliko presedana

Više zabrinjava situacija izvan Hrvatske, gdje je od početka epidemije koronavirusom zaraženo preko 82 tisuće ljudi. Umrlo je najmanje 2,800 zaraženih, a većina žrtava stradala je u središnjoj Kini. Kao što smo spomenuli, broj novozaraženih u jednom danu jučer je bio veći izvan Kine, nego u toj zemlji. Kina je prijavila 412 novih slučajeva, dok je u ostatku svijeta koronavirus otkriven kod 459 pacijenata. Virus se ubrzano širi i susjednim azijskim zemljama. Osim Južne Koreje, gdje su otkazane velike vojne vježbe južnokorejske i američke vojske nakon što se nekoliko vojnika zarazilo virusom, izvanredne mjere uvodi i Japan.

Premijer Shinzo Abe danas je naredio zatvaranje svih škola. Prema trenutno važećem planu, nastava bi se trebala nastaviti početkom travnja. U Japanu je broj zaraženih dosegao 800, ali skoro 700 ih je u karanteni na luksuznom kruzeru Diamond Princess. Jutros su iz Japana stigle vijesti o ženi koja je zaražena koronavirusom nakon što je ga je jednom preboljela. CNN javlja kako je to prvi takav zabilježen slučaj u svijetu. Ta je 40-godišnja Japanka na virus bila pozitivna potkraj siječnja, a 1. veljače je puštena kući iz bolnice. Ponovo je testirana kada je osjetila simptome koronavirusa, i otkriveno je da je ponovo zaražena.

Još jedno globalno žarište zaraze je Iran, gdje je do sada otkriveno 139 slučajeva, a umrlo je 22 ljudi. Smrtnost od 13 posto zaraženih u Iranu znatno je viša nego smrtnost u bilo kojoj drugoj državi, pa se javljaju sumnje kako je u to zemlji znatno više zaraženih nego što je prikazano u službenim izvješćima. U kineskoj pokrajini Hubei smrtnost se kreće oko dva posto. Izvanredne mjere počele su poduzimati bliskoistočne zemlje, a posebno je odzvonila vijest da su vlasti Saudijske Arabije stranim hodočasnicima zabranile ulazak u zemlju, što je prvi takav slučaj u povijesti.

Guverner Lombardije je u izolaciji

Situacija se ne smiruje ni u Italiji, gdje se virusom zarazilo više od 528 ljudi, što znači da je u 24 sata otkriveno više od stotinu novih slučajeva. Prema posljednjim informacijama, umrle su još dvije osobe zaražene koronavirusom, čime se broj smrtnih slučajeva u toj zemlji popeo na 14, uz napomenu kako vlasti još uvijek čekaju potvrdu da je koronavirus uzročnik smrti kod navedene dvije osobe. Najnovije vijesti kazuju da je guverner Lombardije, talijanske pokrajine posebno teško pogođene epidemijom, u izolaciji zbog toga što je obolio član njegova osoblja.

Attilio Fontana, koji je prošli tjedan držao više konferencija za novinare da objasni kako se njegova regija nosi s izbijanjem zaraze, objavio je tu vijest putem Facebooka u srijedu navečer, snimivši video na kojemu se vidi kako stavlja kiruršku masku na lice. “Zasad nemam ni jedan tip zaraze pa mogu nastaviti s radom … ali dva tjedna pokušat ću živjeti u nekoj vrsti samoizolacije”, poručio je putem Facebooka, prenosi Hina.

Zaraza se širi

Novi slučajevi zaraze zabilježeni su i u Španjolskoj i Velikoj Britaniji, javlja Hina. Jedna osoba u Španjolskoj je u teškom stanju, a u toj je zemlji od početka epidemije zabilježeno 17 slučajeva, od kojih samo od ponedjeljka navečer 15. Dva nova pacijenta zabilježena su i u Engleskoj, čime je ukupan broj zaraženih u Velikoj Britaniji narastao na 15. Oni su prebačeni u posebne centre u Liverpoolu i Londonu, objavilo je ministarstvo zdravstva. Zarazili su se tijekom posjeta Italiji i na Tenerifima.

Austrija je u četvrtak objavila da je u Beču potvrđen prvi slučaj zaraze koronavirusom, što je, nakon dvije zaražene osobe u Tirolu, treći slučaj zaraze tim virusom u zemlji. “Radi se o 72 -godišnjaku koji je bio desetak dana u karanteni u bolnici Rudolfstiftung, a nakon pozitivnog testa danas je preseljen na izolirani odjel u specijaliziranu bolnicu Kaiser Franz-Josef na liječenje”, potvrdio je na konferenciji za novinare u gradskoj vijećnici gradski savjetnik za zdravstvo Peter Hacker. Mediji su objavili da je inficirana osoba bila u Italiji, gdje je najvjerojatnije zaražena.