Ima li ili nema pushbacka? Predsjednica i Božinović se, očito, ne mogu dogovoriti

Teško je prepričati kako je ministar pokušao objasniti što je predsjednica zapravo mislila

02.05.2019., Borovo selo - Program obiljezavanja 28. obljetnice Memorijala dvanaest redarstvenika u Borovo selu. Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic, ministar unutarnjih poslova Davor Bozinovic, Stevo Culej, Marijana Balic. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović složni su oko toga da hrvatska policija državnu granicu od migranata koji nadiru iz BiH brani odlučno, hrabro i požrtvovno. To su potvrdili u brojnim izjavama. Jednako složni predsjednica i ministar bili su napadajući pučku pravobraniteljicu Loru Vidović, koju su pomalo posprdno pozvali da izađe na teren i uvjeri se da tamo nema nikakvog kršenja prava migranata. Zapravo, jedna stvar oko koje se uvaženi dužnosnici nisu složili jest to primjenjuje li hrvatska policija taktiku pushbacka, potiskivanje migranata koji su već ušli u Hrvatsku, natrag preko granice u BiH.

Predsjednica je, naime, u intervjuu za švicarsku televiziju SRF bez oklijevanja priznala da se potiskivanje migranata događa, ali, napomenula je, pritom se koristi minimalna količina sile. „Moje kolege su snimili ilegalni pushback migranata koji je počinila hrvatska policija. Što mislite o tome?” pitao je švicarski novinar predsjednicu. “Ilegalni pushback? Zašto mislite da je ilegalni? Govorimo o ilegalnim migrantima, ljudima koji ilegalno žele ući u Hrvatsku i policija ih šalje nazad u Bosnu i Hercegovinu. Postoje otvoreni granični prolazi koji su otvoreni za sve koji žele doći u Hrvatsku i zatražiti azil“, odgovara Grabar-Kitarović”.

Predsjednica je pritom kazala i da se zbog takvih optužbi raspitala kod ministra unutarnjih poslova, ravnatelja policije i policajaca na terenu i da su joj oni u više navrata potvrdili da ne koriste “pretjeranu silu”. “Naravno da je potrebno malo sile kada potiskujete ljude, ali morate vidjeti i kakav je to teren koji prelaze pretežito po noći”, rekla je.

Ministar kategorički poriče pushback

Kao što smo pisali, zbog intervjua je predsjednica dospjela na naslovnice velikih svjetskih medija. Shvativši da je pretjerala, pokušala se izvući tvrdeći da je njezina izjava krivo prenesena. Otišla je tako daleko da švicarsku državnu televiziju usporedi s „najgorim tabloidima“. Švicarci su jučer na takve optužbe odgovorili uvjeravajući da je intervju odrađen profesionalno, i da je Grabar-Kitarović zaista priznala pushback i upotrebu sile prema migrantima, što, uostalom, potvrđuje i snimka razgovora.

Ponešto drugačiju priču od predsjednice danas je na zasjedanju Odbora za ustav ispričao ministar Božinović. Pitanje je postavio SDP-ov Peđa Grbin. „Odgovorite mi, gospodine Božinoviću, smatrate li i vi, kao i predsjednica, da je pushback na granici u redu i da je prihvatljivo primijeniti malo nasilja prilikom pushback? Objasnite pravni termin pushbacka, odnosno, koji propis ga dopušta“, zahtijevao je SDP-ovac.

Božinovićev odgovor bio je vrlo opširan, ali jednu stvar je poručio sasvim nedvosmisleno: nema pushbacka. Nakon što je Grbina podučio gdje se sve može informirati o postupanju hrvatske policije, Božinović je kazao da u službenim izvorima taj termin ne postoji: „Iz naših službenih izvora niste nikad mogli vidjeti da se govori nešto tipa pushback. Ja odbijam da postoji takva praksa“, kazao je Božinović.

Kako je Božinović shvatio predsjednicu?

Ministar policije je u nastavku odgovora Grbinu migrante opisao kao mlade ljude u najboljim godinama koji u skupinama prelaze hrvatsku granicu. „Tako da, ti ljudi, kad se pojave na granici, njih se upozori i oni se vraćaju“, kazao je Božinović. „Nikakva praksa koja nije u skladu sa zakonom, praksom i temeljnim poslom, a to je zaštita hrvatske granice, se ne primjenjuje. Sprečavanje ilegalnih prelazaka mi ćemo i dalje raditi“, dodao je.

Božinović je na kraju pokušao objasniti predsjedničinu izjavu: „Vi mene sad dovodite u situaciju da interpretiram ono što je predsjednica Republike kazala. Ona je sama pojasnila svoju izjavu i govorila je, ja sam to tako razumio i prvi put i kasnije, da policijski službenik u skladu sa zakonom u slučaju koji su zakonom propisani može koristiti sredstva prisile i ima pravo na samoobranu, jer kad vidite teren gdje se sve to događa, dakle, šumovite vrleti Plješivice i drugih pograničnih dijelova, noćni sati, naravno da je to situacija na koju policijski službenik mora biti spreman prije svega zaštititi sebe, zaštititi hrvatsku granicu, rekao je Božinović, prenosi N1.