Nekad je nužno odabrati stranu

Imamo malu polemiku: Poljski veleposlanik odgovara Telegramovom dopisniku iz Amerike

Odgovor njegove ekscelencije Andrzeja Jasionowskog na tekst našeg dopisnika Đive Đurovića

FOTO: Sławomir Kasper/IPN

Nakon što sam pročitao članak “Ako vas se i Trump odriče zbog desničarenja, onda ste pretjerali. A to se upravo događa Poljskoj” autora Đive Đurovića objavljen na portalu Telegram.hr dana 12. ožujka 2018., koji smatram polemičkim tekstom na temu izmjene poljskog zakona o Institutu narodnog sjećanja, osjećam obvezu svratiti pozornost na izvrtanje činjenica u vezi mogućnosti povijesnih istraživanja o Holokaustu.

Jedan od temeljnih zadataka te izmjene zakona je eliminacija iz javnog prostora izraza poput “poljski logori” ili “poljski logori smrti” koji se u stvarnosti odnose na koncentracijske logore i logore smrti koje je osnovala nacistička Njemačka na okupiranim područjima. Na pitanje ispravnosti formulacija u vezi Drugog svjetskog rata svraćamo pozornost već niz godina.

Izraz toga bila je, među ostalim, zajednička izjava koju su 22. studenoga 2016. objavile Poljska i Izrael i u kojoj se osuđuje korištenje lažnih formulacija i kodova sjećanja poput “poljski logori smrti”. Unatoč sugestiji autora, izmijenjen zakon ne sadrži nikakva ograničenja znanstvenih istraživanja Holokausta, među ostalim niti ograničenje otkrivanja slučajeva nečasnog postupanja Poljaka. Njezin cilj nije nikakvo lažiranje povijesti.

‘Značajne činjenice na koje želim skrenuti pozornost’

U kontekstu u tekstu navedenih izraza poljski nacisti i poljski antisemitizam, želim skrenuti pozornost na nekoliko značajnih činjenica u vezi ponašanja Poljaka tijekom rata prema svojim sudržavljanima židovskog podrijetla:

  • Nakon napada Trećeg Reicha, kada se Poljska našla pod njemačkom okupacijom – nikada nitko tko je djelovao u ime Poljske i poljskog naroda nije surađivao s nacistima. Za razliku od mnogih drugih europskih država, u Poljskoj nije postala kolaboracionistička vlada koja je surađivala s hitlerovskom Njemačkom. Iako treba govoriti o slučajevima Poljaka, koji su surađivali s Nijemcima i osuđivati ih, ne možemo se složiti s pripisivanjem poljskom narodu suodgovornosti za Holokaust. To je lažiranje povijesti.
  • U prosincu 1942. godine vlasti podzemne poljske države osnovale su instituciju specijalno namijenjenu za pomaganje Židovima: Vijeće za pomoć Židovima, koja je djelovala pod kriptonimom „Żegota“. Bila je to jedina takva organizacija u okupiranoj Europi.
  • Podzemna Poljska Država kažnjavala je smrću prokazivanje Židova Nijemcima. Stajalište Vodstva civilne borbe od 18. ožujka 1943. je glasilo: “Svaki Poljak, koji surađuje s njihovom [nacističkom] smrtonosnom akcijom bilo ucjenjujući bilo denuncirajući Židove, bilo otkrivajući njihov položaj ili sudjeluje u grabeži, čini težak zločin protiv zakona Republike Poljske i bit će kažnjen bez odgode”.
  • Poljaci su najbrojniji među osobama koje je Izrael odlikovao medaljom Pravednici među narodima (više od 6.000 osoba), a koje dodjeljuje Institut sjećanja mučenika i junaka Holokausta Yad Vashem.

 

Andrzej Jasionowski, Veleposlanik Republike Poljske