Imamo snimku: dok su članovi Domovinskog pokreta prekrivali Titovu bistu, u 'Penavinom kafiću' u Vukovaru orila se Brenina ‘Jugoslovenka’

Penava je potrošio 320.000 eura javnog novca na kafić koji je potom u jeftin najam dobila njemu bliska obitelj. I sada se tamo puštaju cajke

Šef Domovinskog pokreta, gradonačelnik Vukovara i saborski zastupnik Ivan Penava imao je priličnu nezgodu s iskazivanjem domoljublja: dok su u Kumrovcu članovi njegove stranke Igor Peternel, Josip Jurčević i Vlado Marić ceradom prekrivali skulpturu Josipa Broza Tita, pa svoj neviđeno hrabri poduhvat ponosno objavili na društvenim mrežama, u Vukovaru se orila pjesma Jugoslovenka.

I to ne bilo gdje, ne u nekakvim svatovima okorjelih jugonostalgičara ili opskurnom narodnjačkom klubu, već u kafiću Donau, u vlasništvu Grada Vukovara, izgrađenim nemalim javnim novcem iz gradskog proračuna.

U gradnji pomogao i Fond za obnovu

Koliko je taj projekt – izgradnja i opremanje kafića od 31,50 kvadratnih metara, za koji je Grad Vukovar potrošio 320.772 eura- za Penavu bio važan, svjedoči njegova briga i ponos od početka gradnje do otvorenja.

A koliko je izgradnja kafića u vlasništvu Grada Vukovara bila i strateški projekt svjedoči i podatak da ga je s milijun kuna pomogao i Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara. Prije godinu dana, početkom lipnja, dok je izgradnja kafića još bila u tijeku, Penava je obišao gradilište, sazvao novinare i kako je tada Telegram pisao, gordo izjavio:

”Slušajući i osluškujući mišljenja i želje građana i posjetitelja našeg grada koji su iskazali interes za ovakvom vrstom objekta, a kako bi tijekom rekreacije i šetnje imali gdje odmoriti, odlučili smo se za ovaj projekt. Ovakvim se sadržajima Vukovar nastoji dodatno otvoriti Dunavu te stvoriti put i za mnoge druge ugostiteljske, ali i turističke sadržaje uz samu rijeku”, rekao je ushićeno Penava.

Grad je lokal odmah dao u najam

Čim je kafić završen i svečano otvoren početkom rujna (suvišno je napomenuti da je otvorenje svojim dolaskom uveličao gradonačelnik Penava) grad ga je dao u najam, a s obzirom na visinu zakupa bilo je lako izračunati da će Grad Vukovar novac uložen u tu investiciju vratiti za oko 100 godina.

U Vukovaru su odmah počela govorkanja kako je kafić već od samog početka bio namijenjen za najam obitelji koja je u prijateljskim, bliskim odnosima s gradonačelnikom Penavom i njegovom strankom. Čitatelj Telegrama sada nam je poslao nam video snimku na kojoj skupina mladih u tom kafiću veselo pjeva Jugoslovenku, nekadašnji hit Lepe Brene: Oči su mi more Jadransko/Kose su mi klasje Panonsko/Sestra mi je duša Slovenska/Ja sam Jugoslovenka.

Događaj se nesretno poklopio s neviđeno hrabrim poduhvatom članova Domovinskog pokreta u Kumrovcu, koji su opisali ovako: ”Uz taktove domoljubnih budnica, ceradom smo prekrili spomenik komunističkog diktatora Josipa Broza Tita te položili vijence i zapalili svijeće u spomen na sve žrtve jugoslavenskog totalitarnog režima”.

Evo što nam je Penava odgovorio

Pa dok su se Peternel, Jurčević i Marić, poput vrhunskih komandosa ili pripadnika jedinice za specijalne namjene, izlagali smrtnoj opasnosti prekrivajući ceradom (mrtvog) ”diktatora”, u Vukovaru je, u kafiću za čiju se izgradnju svesrdno zalagao šef Domovinskog pokreta, potrošivši gomilu javnog novca, vesela družina radosno pjevala Jugoslovenku.

Video smo poslali šefu Domovinskog pokreta Ivanu Penavi i zamolili za komentar. Evo što je odgovorio: ”Gospođa je vjerojatno odrasla u ambijentu neslavno propale države, nije ona za to kriva. Provede li dovoljno vremena u najlijepšoj [doslovni citat] zemlji na svijetu, među najboljim narodom na svijetu siguran sam da će brzo pjevati pjesme lijepe poput ove za koju vam šaljem link”.

Poželjevši nam ugodan vikend šef Domovinskog pokreta poslao je i poveznicu na pjesmu Željane Bralić i Krisa GaliotaRodila me majka Hrvatica: Rodila me majka Hrvatica/rodila me ponosita,/gdje se narod ne može slomiti/gdje će Hrvat svoj na svome biti. Međutim, ta pjesma, Rodila me majka Hrvatica, kako se vidi na snimci s YouTubea (na poveznici koju je poslao Penava) za razliku od Jugoslovenke, nije pjevana u kafiću kojeg je izgradio Grad Vukovar u mandatu aktualnog gradonačelnika.