Imamo snimku koja razotkriva stravu u osječkom domu. Djeca ridaju od plača, odgojiteljica vrišti: ‘Kravo glupa, dobit ćeš po pi**i!’

Nadležno ministarstvo Telegramu je potvrdilo autentičnost uznemirujuće snimke nastale 12. lipnja

Drago Hedl došao je do uznemirujućeg audio zapisa koji dokazuje kako se u domu Klasje postupa prema djeci koja su oduzeta problematičnim roditeljima. Policija istražuje slučaj, skandal je prijavljen i Ministarstvu, a ravnatelj kaže da su ‘prema voditeljici poduzete sankcije’. No doznali smo da joj je izdao tek pisano upozorenje. Iz Ministarstva pak kažu kako će slučaj proslijediti DORH-u

Ridanje, jecanje i nepodnošljiv plač djece povremeno nadjačava glas odgojiteljice. Viče, histerizira, gotovo urla: ”manijače glupi”, ”krava si glupa, zajebavaš”, ”ti si glupan, jebem ti mater, onu kurvu’’, ”marš van”, ”dobit ćeš po pički”, ”začepi gubicu’’. U jednom trenutku čuje se udarac, a jedno od djece počinje još jače plakati.

Krici i plač su jezivi, pa se ne čuje baš sve što odgojiteljica govori uplašenoj djeci. Ovo nije prizor iz nekog filma strave, već događaj koji se zbio u Centru za pružanje usluga u zajednici Klasje, u njihovoj zgradi u Ružinoj ulici, u samom središtu Osijeka. O tome postoji jeziva snimka, strašan dokaz maltretiranja i brutalnog zlostavljanja djece, koja su sklonjena od svojih obitelji, za koje su Centri za socijalnu skrb, a potom i sudovi, odlučili da će bolje uvjete života imati u domu.

Užas za koji se nikad ne bi saznalo

Osnivač doma Klasje je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Na službenim mrežnim stranicama Doma Klasje stoji kako je njihova uloga ”omogućiti uvjete u kojima će sva djeca biti odgajana u poštovanju, vrednovana i zbrinuta na principima jednakosti i demokracije” te kako će ta ustanova ”pomoći djeci da iskoriste sve svoje mogućnosti kako bi izrasla u zadovoljne i odgovorne građane ovog društva”.

Uznemirujuća snimka u čijem je posjedu Telegram otkriva užas za koji se nikad ne bi saznalo da roditelji dvoje djece u dobi od nepunih tri, odnosno pet godina nisu bili dovoljno prisebni i iskoristili nevjerojatan stjecaj okolnosti. Majka te djece i njihov otac, kojima zbog zaštite identiteta nećemo napisati ni inicijale, žive u ne baš sređenoj izvanbračnoj zajednici u jednom slavonskom gradiću.

Njih su dvoje 12. lipnja nazvali fiksni broj Doma Klasje kako bi se raspitali o svoje dvoje djece koja su ondje smještena. Vrlo vjerojatno netko od djece podigao je slušalicu pa, kad se veza uspostavila, majka i otac začuli su užasni dječji plač, a potom i histerične ispade odgojiteljice. Majka je bila pribrana pa je svojim mobitelom počela snimati ono što se čulo iz slušalice mobitela njenog nevjenčanog supruga, koji je tog prijepodneva nazvao Dom Klasje.

Djeca nisu bila sigurna kod majke i oca

“Užasno me uznemirilo ono što sam čuo”, kaže za Telegram otac djece, s kojim smo razgovarali odvojeno od njegove izvanbračne partnerice. “Krici djece i ono što im govori odgajateljica stalno mi odzvanjaju u ušima. Ne mogu spavati, stalno mislim o tome, u kakvom su užasu moja djeca. Mada njihova majka i ja nemamo najskladniji odnos i mada je dolazilo do prepirki i razmirica, djeca nikada nisu proživljava užas u kakav su sada gurnuta”, opisao je.

U rješenju Centra za socijalnu skrb nadležnom za gradić u kojem su djeca živjela s roditeljima, a kojim je određena žurna mjera izdvajanja i smještaja djece izvan obitelji, stoji: ”Utvrđeno je da djeca nisu sigurna u obitelji i da postoji više prijetnji sigurnosti koje su prisutne učestalo, a koje nije moguće kontrolirati u obitelji”. Također, piše u obrazloženju nadležnog Centra za socijalnu skrb, da su djeca ”zatečena prljavog izgleda”, da ”majka jasno pokazuje fizičko nasilje izvanbračno supruga”, da se prema tome odnosi ”bez dovoljno kritičnosti”, te da ”iskazuje nemoć prema kontroli djece”. Također, tvrde da ”djeca pokazuju značajno zaostajanje u razvoju govora u odnosu na očekivano” za njihovu dob.

‘Tko bude nenormalan, ide u krevet!’

Otac je branitelj s dijagnosticiranim PTSP-om, nedavno se zaposlio kao pomoćni radnik u građevini, no više ne radi. Tvrdi kako je to zato što je izostajao s posla otkako je saznao za stravične uvjete u kojima žive njegova djeca. Majka je zaposlena kao prodavačica. U odvojenom razgovoru potvrdila nam je isto što i otac: zabrinuti su zbog djece i užasnuti načinom na koji se s njima postupa. Tvrdi i da otac “nije tukao ili zlostavljao djecu”.

U razgovoru za Telegram otac kaže kako je prilikom jedne od posjeta djeci u Domu Klasje, uočio modrice na sinovljevu zapešću. Uvjeren je kako je dijete staro nepune tri godine bilo vezano. Potvrdu toga nalazi na snimci. U jednom trenutku jasno se čuje kada odgajateljica, koja se na iznimno vulgaran način obraća djeci predškolske dobi, kaže: ”Tko bude nenormalan, ide odmah u krevet!’’.

Poduzete sankcije prema odgajateljici

Roditelji su, kako bi zaštitili svoju djecu, 30. lipnja osječkoj policiji podnijeli prijavu zbog kaznenog djela povrede djetetovih prava. Vedran Škugor, ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Klasje i njegove suradnice Snježana Đorđević i Ana Karalić u razgovoru za Telegram odbacuju mogućnost da se djecu u njihovoj ustanovi fizički kažnjava, ili da ih se veže za krevet.

Ravnatelj Škugor odbio je preslušati snimku, međutim priznao je da su prema jednoj odgajateljici poduzete sankcije, ali nije htio reći što to konkretno znači: je li suspendirana, ili je dobila otkaz. Tek smo naknadno, iz odgovora nadležnog Ministarstva doznali kako je ravnatelj odgajateljici izdao tek pisano upozorenje.

Od uprave dječjeg doma Klasje nismo dobili ni odgovor na pitanje koliko je dugo sankcionirana odgajateljica radila s djecom. Ravnatelj je međutim priznao da slučaj ispituje policija, te da su o događaju izvijestili nadležno ministarstvo, kao i upravno vijeće.

Škugor veli kako osuđuju mogućnost da se takvo što događa u domu i kaže da ranije takvih slučajeva nije bilo te da njihova unutarnja kontrola kao i nadzor Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike nikada nisu utvrdili nepravilnosti u postupanju prema djeci, štićenicima Doma Klasje.

Snimku objavio na Facebooku pa obrisao

Otac dvoje maloljetne djece koja se nalaze u Domu Klasje kaže kako je užasnu snimku dječjeg plača i brutalnog, vulgarnog postupanja odgajateljice, stavio na svoj Facebook profil te da su ga iz Doma molili da je makne i da će mu nakon toga vratiti djecu. ”Maknuo sam snimku s Facebooka, no djecu mi nisu vratili”, kaže za Telegram.

Snježana Đorđević, diplomirana socijalna radnica, kaže da je čula snimku koju joj je otac pustio kada je došao posjetiti djecu. Odlučno negira, međutim, da mu je itko obećao kako će djeca biti vraćena u obitelj, ako ukloni snimku s Facebooka. Ravnatelj Škugor pojašnjava da Dom Klasje ne odlučuje hoće li djeca biti vraćena nekoj obitelji, već je to stvar Centra za socijalnu skrb i suda.

‘Teško nam je, uvjeti rada su nam loši’

Ana Karalić, također diplomirana socijalna radnica u Domu Klasje, kaže da su uvjeti u kojima rade teški, da je u domu, s obzirom na kapacitet, previše djece i premalo odgajatelja, te da se zna dogoditi da djeca ponekad grupno plaču. I ona osuđuje svako neprimjereno ponašanje prema djeci.

No, u razgovoru s vodstvom Doma Klasje, u subotu, 8. srpnja, nismo čuli objašnjenje kako je moguće da odgajateljica na tako vulgaran način postupa s djecom predškolske dobi i umjesto da ih umiruje, pruži zaštitu i kaže neku lijepu riječ, histerizira, naziva ih pogrdnim riječima i obasipa vulgarnostima. Kao da se ne radi o djeci, a pogotovo o djeci koja su maknuta iz problematičnih obitelji u kojima su proživljavala traume pa ih je društvo odlučilo maknuti od roditelja i pružiti im zaštitu i mir.

Iz nadležnog Ministarstva u odgovoru na Telegramov upit kazali su kako će “inspekcija poduzeti odgovarajuće mjere iz svoje nadležnosti”. Pojašnjavajući što to konkretno znači, napisali su nam kako će “utvrđene činjenice dostaviti Općinskom državnom odvjetništvu i nadležnoj Komori, te narediti poduzimanje daljnjih radnji prema navedenoj djelatnici, a u svrhu zaštite prava i dobrobiti smještene djece kao najranjivije skupine korisnika u sustavu socijalne skrbi”.