Infektologinja KBC-a Split: 'Nisam doživjela da se neki antivakser naglas pokajao, a ni odbio liječenje ili kisik'

Kada se radi o procjenama stručnjaka o tome kada će pandemija završiti kazala je da su to nagađanja koja ne doživljava pretjerano značajnim

16.04.2021., Zagreb - Reportaza iz KB Dubrava sa odjela intezivnog lijecenja Covid pozitivnih pacijenata koji su na respiratoru.
Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL/Ilustracija

Infektologinja Mirela Pavičić Ivelja od početka pandemije u splitskom KBC-u liječi oboljele od koronavirusa, a sada je za Slobodnu Dalmaciju prokomentirala trenutno stanje. Govorila je o onima koji su preboljeli virus pa se opet zarazili. Kazala je da s mogući slučajevi u kojima se takve osobe, kada su se zarazile i imale blažu infekciju ili asimptomatski covid, nisu ni testirale, pa nisu ni evidentirane u sustavu.

“Neke studije ukazuju na to da razina imunosnog odgovora ovisi i o težini kliničke slike, pa asimptomatske i blaže infekcije dovode do stvaranja niže razine antitijela. Iz toga zaključujemo da je moguće da su trenutno hospitalizirani i neki bolesnici koji su prije imali covid, ali blagi oblik bolesti”, kazala je.

Novinar ju je pitao i za one pacijente s težom kliničkom slikom, a koji su ranije bili antivakseri ili negirali virus. Kako reagiraju ako imaju teži oblik virusa? “Iako od početka radim u covid stacionarima, još nisam doživjela da se neki antivakser naglas pokajao, ali nije ni odbio liječenje ili kisik za bolest koju je omalovažio”, kazala je infektologinja.

Kazala je da ju nije strah zime

Na pitanje je li ju strah zime rekla je da nije. “U ovoj fazi mi se borimo s apsurdnom situacijom nepotrebnog ugrožavanja zdravstvenog sustava pod krinkom raznih prava bez ikakvih obveza. U ovim izazovnim uvjetima cilj je pružiti najbolju moguću skrb bolesnicima, što bolje organizirati posao, iskoristiti bolničke resurse, u smislu prostora, a osobito osoblja”, rekla je pa podsjetila da oni liječe i druge bolesti, ne samo koronavirus.

Govoreći o oporavku pacijenata od koronavirusa, posebno onih s težom kliničkom slikom ili koji su bili na respiratoru, rekla je da neki imaju kronične posljedice, ali i dodala da su u bolnici vrlo zadovoljni kako se većina bolesnika oporavlja.

“Anesteziolozi i intenzivisti drugih struka odrađuju uistinu dobar posao, tim se bolesnicima sve vrijeme provodi i fizikalna respiratorna terapija, poslije se kontroliraju u post-COVID ambulanti i imamo povoljne povratne informacije od naših pulmologa vezano uz bolesnike koji su skinuti s respiratora, ali i drugih neinvazivnih oblika ventilacije”, rekla je.

‘Nadam se da su građani shvatili ozbiljnost trenutka’

Kada se radi o procjenama stručnjaka o tome kada će pandemija završiti kazala je da su to nagađanja koja ne doživljava pretjerano značajnim. Upitana za kontroverzni Ivermektin rekla je da on nije dio službenih smjernica kao i da su istraživanja o njemu dala oprečne rezultate. Dodala je kako veće nade polaže u antivirusne lijekove koji su u najavi, a koji bi se davali u obliku tableta u prvim danima bolesti.

Za kraj je komentirala i podatke ECDC-ja po kojima smo najteže pogođena zemlja koronavirusom u ovom trenutku. “U nekim smo izvještajima najteže pogođena zemlja, u nekima četvrta… Nebitno, to je situacija u koju smo se sami doveli. Posao mene i mojih kolega je liječiti, mi na tu situaciju ne možemo utjecati. Ipak, nadam se da su naši građani shvatili ozbiljnost trenutka, redovi za cijepljenje posljednjih dana bude optimizam”, zaključila je za Slobodnu Dalmaciju.