Inicijativa Hrvatske i Srbije da konačno nađu nestale je pred krahom. Upetljali su se, doznajemo, branitelji

Pomoćnik ministra branitelja nije zadovoljan što je predsjednica imenovala svog povjerenika za nestale. I tako je krenulo

Prošlo je više od mjesec dana od prvog službenog sastanka Ivice Vrkića, povjerenika predsjednice Republike Hrvatske za nestale u Domovinskom ratu i Verana Matića, specijalnog izaslanika predsjednika Republike Srbije za pitanja nestalih, no od 4. rujna, kada su se sreli u Osijeku, njihova misija kao da stoji na mrtvoj točki. Doduše i Matić i Vrkić imali su niz kontakata s osobama i institucijama koje bi mogle pomoći u rješavanje jednog od najtežih tereta ostalih nakon rata: pronalaženja posmrtnih ostataka nestalih osoba, na obje strane.

Problem je čini se, nastao ondje gdje se možda najmanje očekivao: u Povjerenstvu Vlade Republike Hrvatske za zatočene i nestale osobe, koje predvodi pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Stjepan Sučić.

Pantovčak nije bio zadovoljan brzinom rješavanja

Ondje, naime, vlada nezadovoljstvo što je predsjednica Republike, Kolinda Grabar Kitarović postavila svog povjerenika za rješavanje tog humanitarnog pitanja, jer smatraju da je to problem kojim se isključivo treba baviti Vladino povjerenstvo. Također, smatraju ondje, kako ni Vrkić ni Matić ne mogu biti partneri povjerenstvu u tom poslu, već da je isključivi sugovornik povjerenstva hrvatske Vlade, kad su u pitanju nestali, Komisija Vlade Republike Srbije za nestala lica. Nju predvodi Veljko Odalović.

Očito, na Pantovčaku nisu bili zadovoljni brzinom kojom se rješava taj problem, duboko traumatičan za obitelji žrtava, koje ni 23 godina nakon završetka rata, još ne znaju gdje se nalaze posmrtni ostaci njihovih najmilijih. Kao što je poznato, Hrvatska još uvijek traži 1952 osobe, pa je inicijativa predsjednice Republike da se ubrza i intenzivira njihov pronalazak, posve razumljiva. Predsjednica Grabar Kitarović zato je još potkraj veljače imenovala Vrkića povjerenikom za nestale u Domovinskom ratu.

Nakon rujna je izgleda došlo opstrukcije

Vrkića je, potom, 20. lipnja, primio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i obećao punu potporu i spremnost Srbije da se pitanje nestalih osoba i pronalaženje i identificiranje njihovih posmrtnih ostataka maksimalno ubrza. Nedugo zatim, 10. kolovoza, Vučić je imenovao Verana Matića svojim specijalnim izaslanikom za pitanja nestalih. Dva tjedna iza toga, 4. rujna, kao što smo rekli, sastali su se Vrkić i Matić i najavili kako kreću s poslom.

No, tada je, izgleda se, došlo do opstrukcije. Bilo je najavljeno da će predsjednica Republike primiti Verana Matića, ali do tog susreta još uvijek nije došlo. Čini se da prije toga Pantovčak želi riješiti problem koji se pojavio, a to je naravno moguće samo u suradnji s Banskim Dvorima, točnije Ministarstvom hrvatskih branitelja, čiji pomoćnik, Stjepan Sučić, predvodi povjerenstvo za zatočene i nestale.

Sučić nezadovoljan imenovanjem povjerenika

Naime, kako Telegram neslužbeno saznaje, na nedavnom skupu u Sarajevu, početkom ovog mjeseca, kojeg je organizirala Balkanska istraživačka mreža (BIRN), a na kojoj se razgovaralo i o nestalim osobama, bio je nazočan i Stjepan Sučić. On je, što javno, što u kuloarima spomenute konferencije, iskazao nezadovoljstvo činjenicom da su hrvatska predsjednica Grabar Kitarović i srbijanski predsjednik Vučić imenovali svoje povjerenike. On, naime, smatra kako njih (Vrkića i Matića) nema u sustavu, te da oni ne mogu biti partneri u poslu kojim se bave vladina povjerenstva Hrvatske i Srbije.

I Vrkić i Matić na svom prvom sastanku u Osijeku, a i kasnije u nekoliko medijskih istupa, naglasili su kako u potpunosti žele depolitizirati svoju misiju i baviti se suštinom problema: potragom za nestalima, bez obzira na njihovu nacionalnost, što je čini se, do sada bila i glavna zapreka učinkovitijem radu na pronalaženu nestalih.