Žene iz inicijative Spasi me pojasnile su nam zašto su tako burno reagirale na izjavu Grabar Kitarović

'Kao žena na tako istaknutoj funkciji, Grabar Kitarović za žene nije učinila ništa vrijedno spomena', kažu

Predsjednica Republike na odlasku izazvala je jučer zgražanje liberalne javnosti i posebno udruga koje se bave zaštitom ženskih prava svojom izjavom da će se, nakon što ode s Pantovčaka, posvetiti zaštiti ”slabijih, žena i djece izloženih nasilju i životinja”.

Moja prijateljica, ugledna feministica i dugogodišnja aktivistica koja je spasila stotine zlostavljanih žena i djece, rekla mi je sinoć kako Kolindu Grabar Kitarović nikad nije osobito cijenila, ali da joj se nakon ovoga – gadi. Jer njezin pokušaj da javno profitira na temama oko kojih pet godina nije mrdnula ni malim prstom ”upravo je besraman”.

Veljača: Prezirem ovaj pokušaj

Bivšoj predsjednici danas je žestoko odgovorila i Jelena Veljača, osnivačica pokreta SpasiMe. Otkrila je kako su Kolindu Grabar Kitarović više puta molile da podrži kampanju borbe protiv zlostavljanja žena i obiteljskog nasilja, ali ona im je svaki put hladno okrenula leđa. Ne samo da se odbila javno legitimirati kao feministkinja, kaže Veljača, nego se – ni kao prijateljsko lice podrške – nije htjela uključiti kada je grupa SpasiMe pozvala građane da doniraju novac za žene i djevojčice kojima je financijska pomoć nužna da se izvuku iz torture fizičkog, seksualnog i ekonomskog nasilja i ucjene. Oglušila se čak i na poziv humanitarne akcije da se samo 15 minuta javlja na telefon donatorima.

Veljača naglašava da je predsjednica sa svoje ugledne funkcije mogla puno učiniti da se društvo antagonizira spram onih koji ”rade protiv ljudskih prava ili su osuđeni ratni zločinci”. Ali ona nije učinila ništa. ”Prezirem ovaj pokušaj da se umili žrtvama za koje nije bila tu kad su je trebale”, zaokružila je svoj stav Veljača.

Gospođe iz vodstva SpasiMe jučer su mi detaljnije prenijele kako su izgledali njihovi propali kontakti s Kolindom Grabar Kitarović otkako su se okupile u građanskoj inicijativi.

‘Pripremila nam je sastavak’

”Predsjednica Republike Hrvatske pozvala nas je lani u proljeće da sudjelujemo u panelu koje je njen ured suorganizirao s ambasadom Francuske”, ispričali su mi iz Inicijative. ”U raspravi su sudjelovali predstavnici i predstavnice Kanade, skandinavskih država, Irske, Španjolske i govorili su tome kako se njihove zemlje bore protiv obiteljskog nasilja. Predsjednica se, međutim na tom panelu uopće nije pojavila”.

Delegacija aktivističke grupe SpasiMe bila je sredinom ožujka prošle godine pozvana i na Pantovčak, a onda su svi mediji objavili dosta hladne fotografije predsjednicom. ”Iako smo znale koliko se Kolinda Grabar Kitarović izmotava oko podrške i prihvaćanja Istanbulske konvencije, svejedno smo povjerovale da je organizacija spomenutog panela neki minimum kojim predsjednica signalizira da je ipak zainteresirana za temu kojom se mi bavimo”, objasnile su mi jučer članice Inicijative.

”No, tijekom sastanka na Pantovčaku prilike za očekivani dijalog – nije bilo. Predsjednica nam je održala neki govor o tome kako osuđuje nasilje, osobito kao majka djevojčice. Ali mi doista nismo okupljale građansku inicijativu da bismo čitale sastavke na temu zašto je nasilje loše i kako je to biti mama. U međuvremenu smo shvatile da postoji razlog zbog koga nam se tom prilikom nisu pridružile i hrvatske stručnjakinje za zaštitu ženskih prava koje su također bile pozvane”, kažu mi sugovornice iz SpasiMe.

‘Zavlačila nas je skoro dva mjeseca’

”Što se tiče poziva na našu humanitarnu večer za zlostavljane žene, Ured Predsjednice dobio ga je prije svih ostalih. No s odgovorom su nas zavlačili skoro dva mjeseca, da bi se ispostavilo da nitko neće doći, ni Kolinda Grabar Kitarović, pa čak ni njezine savjetnice. Predsjednica je, dakle, zaključila da ovo što radimo nije vrijedno njene pažnje”.

Ukratko, kažu iz Inicijative, predsjednica koja bi se sada posvetila žrtvama obiteljskog nasilja, imala je u pet godina svog mandata priliku poslati snažne poruke, promijeniti način razgovora o obiteljskom nasilju i o ženskim pravima, očitovati se kao feministkinja, govoriti o pravdi za djevojčice – o čemu nikad nije uputila javnosti ni jednu riječ – i podržati našu građansku inicijativu. Umjesto svega toga, iza nje je ostala poruka da ne podržava Istanbulsku konvenciju, da je, kao žena na čelu patrijarhalne države, svojim ponašanjem u potpunosti pothranjivala rodne stereotipe, te da se druži s nasilnicima u medijskom prostoru i osuđenim zločincima.

”Zato smatramo da nas dosadašnja predsjednica nije dobro predstavljala ni u svijetu. A kao žena na tako istaknutoj funkciji, za žene nije učinila ništa vrijedno spomena”, kažu mi iz Inicijative SpasiMe.