Inovator, dobitnik Zlatne kune, EY poduzetnik godine... Đuro Horvat o sebi je govorio kao o 'moralnom kapitalistu'

Portret poduzetnika po kojeg je danas zbog sumnje u malverzacije došla policija

FOTO: Pixsell

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) i PNUSKOK uhitili su danas pet osoba zbog sumnje da su oštetile Kohezijski fond EU. Telegram je doznao kako su istražitelji, između ostalih, došli i po Đuru Horvata, vlasnika međimurske tvrtke Tehnix.

Horvat se danas javio novinarima Jutarnjeg lista koji su ga zvali da im komentira situaciju. “Moj je patent zaštićen, optužili su me za njega, a ja imam sve to. Ja neću izići živ iz kuće. Moj je patent zaštićen, a oni su kriminalci mene optužili za moj patent. Pa svi vi o tome i o meni znate sve”, kazao im je.

Dobio niz nagrada u Hrvatskoj

Horvat je, inače, primio niz nagrada za poduzetnike u Hrvatskoj. Tako je 2016. proglašen EY-ovim poduzetnikom godine za 2015. Nagrađivala ga je i Hrvatska gospodarska komora koja mu je 2005. godine dodijelila Zlatnu kunu za inovacije. Nagradu je dobio za “Mobilnu naftnu crpku, tip TEHNIX, okomita – kapaciteta od 1000 do 2000 litara; vodoravna – kapaciteta od 5 000 do 25.000 litara.”

Udruga inovatora Hrvatske je Tehnixu dodijelila nagradu za inovaciju godine u 2020. za “Tehnologiju za bioreaktorsko kompostiranje i proizvodnju EKO komposta.” Inače, njegova tvrtka ima niz patenata za svoje proizvode.

Predstavljao se kao ‘moralni kapitalist’

Horvat je kao EY-ov poduzetnik godine za 2015. godinu Hrvatsku predstavljao na svjetskom izboru za poduzetnika godine. Kada se s izbora vratio dao je intervju Večernjem listu u kojemu je govorio o nagradama.

Kazao je da je u Monte Carlu bilo puno interesa za tehnologije Tehnixa te da je žiriju objasnio kako u njegovoj tvrtki razvijaju “moralni kapitalizam koji poštuje svakoga i daje priliku sposobnima da budu još bolji i da timski rad u kompaniji ima golem razvojni potencijal.” S konceptom moralnog kapitalizama je nastavio i dalje pa se tako 2020. godine ispostavilo da je za potrebe predizborne kampanje njegova firma donirala i tadašnju Restart koaliciju i Domovinski pokret s po 10.000 kuna. Horvat je kazao da je Tehnixu u interesu demokracija te da bi donirao i HDZ-u, samo da su to zatražili. Inače, nekoć je bio i član SDP-a, ali je kasnije tvrdio da je stranački neopredijeljen. Predsjednik Republike Ivo Josipović imenovao ga je za člana svog Savjeta za gospodarstvo.

Na službenim stranicama tvrtke navodi se da je moralni kapitalizam u nju uveo pomirujući privatni interes i javno dobro. “Mnogi govore da su moralni kapitalisti ‘obični demagozi’ i ‘prodavači magle’ i slično, no ja se s tim ne slažem. Upravo suprotno, uvjeren sam da svatko od nas, na svakome mjestu može svojim društveno odgovornim ponašanjem i osobnim doprinosom uvelike potaknuti rast općeg dobra i stanja društva. S poduzetničkog stajališta, moralni kapitalizam preporučujem svima kojima je stalo do koncepcije dugoročno održivog razvoja“, rekao je.

U medijima zbog odnosa prema radnicima

Horvat je inače, osim današnje istrage i nagrada u medijima bio i zbog odnosa prema radnicima. Tako se 2018. pisalo da je Horvat platio dugove svojih radnika. Horvat je tada rekao za Tportal da je to tvrtku koštalo oko 250.000 kuna. Tim novcem su im deblokirani računi.

“Kompanija malo vrijedi bez dobrih radnika. Odlučili smo pomoći našim djelatnicima da se riješe dužničkog zagrljaja banaka sve kako bi mogli normalno živjeti i posvetiti se poslu. Većinom se radi o ljudima koji su digli kredite dok su radili u drugim firmama”, rekao je tada.

No, nekoliko godina kasnije u medijima je završio zbog malo drugačijeg odnosa prema radnicima. On je naime 2020. tijekom pandemije, radnicima poslao dopis u kojemu je najavio da će im s plaće skidati 10 posto ako završe u samoizolaciji. To je naišlo na oštre osude.

Tvrtka s preko 500 zaposlenih

Inače, tvrtku je osnovao 1990-ih godine u Donjem Kraljevcu. Djelatnost im je “proizvodnja ostalih strojeva za opće namjene”, a specijalizirali su se za projektiranje, proizvodnju, servisiranje strojeva i opreme te postrojenja i tehnologije za zaštitu okoliša. Razvijaju i proizvode strojeve za reciklažu otpada koji, kako piše na njihovoj stranici, obradom postaje gospodarski resurs.

Prema podacima s Fine, Tehnix je u 2021. imao 536 zaposlenih prema radnim satima što je povećanje od 14,04 posto u odnosu na prethodnu godinu. Prihodi u 2021. su im bili 69,81 milijuna eura. Ostvarili su neto dobit od 4,64 milijuna eura.

Kako se navodi na službenim stranicama Tehnixa, Horvat je rođen u Draškovcu 1943. godine, diplomirani je ekonomist, a do osnutka Tehnixa 25 godina bio je voditelj proizvodnje u tvornici „Rade Končar“ u Donjem Kraljevcu.

Projekt sortirnice u Mihačevoj Dragi

Inače, projekt zbog kojeg su danas krenula hapšenja je sortirnica prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi. Odluka o financiranju iz EU fondova donesena je u siječnju 2020. godine, a s gradnjom se krenulo u ožujku 2021. Gradnja je završena 25. veljače prošle godine, a uporabnu dozvolu postrojenje je dobilo 15. ožujka.

Ukupna vrijednost projekta bila je 37.301.045,00 kuna. Iz bespovratnih europskih sredstava financirano je 85 posto troškova. Preostalih 15 posto, odnosno 6.016.726,91 kuna, osigurali su Grad Rijeka i jedinice lokalne samouprave.