Inspekcija otkrila niz prekršaja na Svetom Duhu u slučaju Mirele Čavajde. Najavili optužni prijedlog

Bolnici prijeti kazna od 5 do 50 tisuća kuna

Zdravstvena inspekcija utvrdila je da Zagrebačka bolnica Sveti Duh u slučaju Mirele Čavajde nije poštivala Zakon o pravima pacijenata zbog čega bi ta ustanova i njena ravnateljica mogla završiti na optuženičkoj klupi, piše Jutarnji list koji nadalje navodi kako im time prijeti kazna od pet do 50 tisuća kuna.

Naime, u KB Sveti Duh, navodi portal, stigla je obavijest inspekcije da se “protiv počinitelja prekršaja namjerava podnijeti optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja Zakona o zaštiti prava pacijenata”.

Za kršenje zakona i do 50.000 kuna kazne

U tom dokumentu nadalje se pojašnjava da je zdravstveno-inspekcijskim nadzorom provedenim 9. i 10. svibnja utvrđeno da je prvostupanjska komisija bolnice (3. svibnja) na zahtjev pacijentice za prekid trudnoće donijela odluku, ali joj ona nije dostavljena. Ista komisija 5. svibnja donijela je odluku o kojoj pacijentica nije u cijelosti obaviještena, odnosno da se ima pravo obratiti drugostupanjskoj komisiji KBC-a Zagreb.

Prema inspektorima, to je suprotno Zakonu o pravima pacijenta kojim je propisano da “pacijenti imaju pravo na potpunu obaviještenost o tijeku postupanja prilikom pružanja zdravstvene zaštite”. Za sve te prekršaje Zakon predviđa kaznu od 10.000 do 50.000 kuna kada je riječ o ustanovi. Ravnateljica Ana-Marija Šimundić, kao odgovorna osoba mogla bi biti kažnjena s 5000 do 10.000 tisuća kuna.

I dalje bez izbora predstojnika klinike

Kad je riječ o izboru novog predstojnika ginekološke klinike, Upravno vijeće je odbacilo pritužbe kandidata Dubravka Habeka i Ingrid Marton, te ostaje pri tome da predstojnik treba biti Ratko Matijević. No dvoje kandidata i dalje traže pravorijek smatrajući da su u tom izboru oštećeni. Konačnu riječ imat će Inspekcija rada koja je tek krenula s postupkom.

U žalbi se uz ostalo ističe da se u slučaju dr. Habeka trebao primijeniti i Zakon o braniteljima jer je priložio potvrdu o više od 300 dana borbenog statusa, na što je ravnateljice zaključila da je “taj propis u ovom slučaju neprimjeren”. Spočitavaju i prihvaćanje kandidature dr. Vladimira Blagajića koji nema doktorat iz područja rada klinike kako se to tražilo u uvjetima za natječaj.

Sporni još neki detalji

Problem je i što u natječaju nigdje nije traženo da predstojnik treba biti nastavnik na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, što je prema povjerenstvu bilo presudno za izbor Matijevića i čini se “učinilo veliku bodovnu razliku između njega i ostalih kandidata”. Sporno je navodno i vrijeme dolaska dr. Matijevića na razgovor jer kandidati tvrde da 11. travnja nije pristupio razgovoru dok ravnateljica tvrdi suprotno.

Dvoje kandidata koje se žalilo navodi i to da je u povjerenstvu za izbor bio samo jedan ginekolog, uz ortopeda, glavnu sestru bolnice, ekonomista, pravnika… te da su dobili “ista pitanja za sve” jer dodatnih, navodno, nije smjelo biti.