Nekad je nužno odabrati stranu

Inspektori su dosad uhvatili 50 tvrtki koje se nisu pridržavale mjera stožera

Do 7. srpnja Inspektorat je zaprimio 173 pritužbe na kršenje mjera

09.10.2019., Trg zrtava fasizma, Zagreb - Zajednicka sjednica Predsjednistva i Nacionalnog vijeca HDZ-a. Andrija Mikulic. 
Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Gotovo četiri mjeseca poslovanje tvrtki u Hrvatskoj odvija se prema mjerama koje određuje Nacionalni stožer za civilnu zaštitu. Državni inspektorat, koji nadzire provođenje mjera, do 7. srpnja je zaprimio 173 pritužbe na poslodavce koji ih krše.

Iz inspektorata su za Glas Slavonije pojasnili da je veći dio poslodavaca ispravljao greške tijekom nadzora inspektora. No, kažu “kod 50 poslodavaca donesena su usmena rješenja o zabrani postupanja protivno mjerama Stožera”. Uvjet za ponovno pokretanje posla bio je da osiguraju propisane mjere Stožera.

Riječ je o mjerama koje, kako navode, proizlaze iz Zakona o zaštiti na radu poslodavcima zabranjeno obavljanje radnih postupaka bez da osiguraju socijalnu distancu ili zaštitnu opremu, odnosno da osiguraju održavanje higijene ruku i sprječavaju okupljanje više osoba. Inspektori su također naveli kako poslodavci moraju uskladiti svoju tehnologiju rada tako da ne ugrožava sigurnost i zdravlje radnika.

Problemi u primjeni nejasnih mjera

U Hrvatskoj gospodarskoj komori kažu kako su poslodavci imali problema s primjenom pojedinih mjera Stožera jer su one bile nejasne. Navode kako su problemi najizraženiji bili u turizmu, prijevozu i zdravstvu.

Upozoravaju da, prema njihovoj analizi, većina tvrtki zbog troškova za dezinficijens, maske i rukavice ima dodatni mjesečni trošak od 5000 kuna, a da se u nekim slučajevima taj iznos i penje.

I iz Obrtničke komore poručuju da mjere ne smiju biti takve da onemogućuju ili smanjuju efikasnost pružanja usluge, kvalitetu proizvoda ili da iziskuju znatna izdvajanja financijskih sredstava.