Institut za rat: 'Putin od Xija nije dobio što je htio, nema znakova da će ga podržati u Ukrajini'

Xi nije signalizirao namjeru pružanja podrške ruskom ratu u Ukrajini, napominje Institut

Russian President Vladimir Putin meets with China's President Xi Jinping at the Kremlin in Moscow on March 21, 2023. (Photo by Sergei KARPUKHIN / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Kineski predsjednik napustio je Rusiju nakon dvodnevnog posjeta Moskvi. Razgovori dvaju čelnika, Xi Jinpinga i Vladimira Putina, prošli su u prijateljskom ozračju, ali bez znakova diplomatskog napretka oko Ukrajine. U zajedničkom priopćenju, među ostalim, obećali su gospodarsku suradnju, a nisu izostale i poznate optužbe protiv Zapada.

Međutim, ruski predsjednik od kineskog čelnika nije dobio što je htio, smatra Institut za proučavanje rata. Putin i Xi potpisali su zajedničko izvješće o o produbljivanju sveobuhvatnog partnerstva, no obveze koje su dva čelnika preuzela su “primjetno jednostrane”, smatra Institut.

“To ukazuje na to da Xi pristaje na suzdržaniju verziju rusko-kineskih odnosa nego što to Putin vjerojatno želi. Xi je pohvalio Putina, potvrdio predanost Kine Rusiji u Vijeću sigurnosti UN-a i pojačao kinesko stajalište o političkom rješenju rata u Ukrajini. No, Xi nije otišao puno dalje od davanja tih izjava”, navodi Institut.

Xi nije signalizirao podršku ruskoj invaziji

“Putin je, nasuprot tome, najavio brojne mjere koje signaliziraju stalnu orijentaciju Rusije prema Kini u energetskom i gospodarskom sektoru, što se čini vrlo jednostranim u usporedbi s Xijevim relativno umjerenim obvezama”, utvrdio je ISW.

Uz to, Xi nije signalizirao namjeru pružanja podrške ruskom ratu u Ukrajini, osim nejasnih diplomatskih uvjeravanja, što je vjerojatno korak ispod onoga čemu se Putin nadao od pregovora, navodi se u izvješću Instituta za rat. Putin vjerojatno nije uspio osigurati onu vrstu partnerstva koju treba i želi, dodaje se.

Putin je kazao da su Rusija i Kina imale “vrlo sadržajnu i iskrenu razmjenu mišljenja” o daljnjem razvoju rusko-kineskih odnosa. “Takvoj retorici primjetno nedostaje jezik koji se inače koristi u diplomatskim očitovanjima kako bi se pokazalo da su dvije strane postigle konačne sporazume”, zaključuje Institut za proučavanje rata.