Interni dokument Europske komisije: Većina EU država do kraja lipnja cijepit će veći dio građana. Ne i Hrvatska

Bloomberg je došao do dokumenta prema kojem će druge države cijepiti više od 55 posto stanovništva

13.11.2020.,Zagreb - Ilustracija za cjjepljenje protov gripe. Ove je godine nabavljeno 460.000 doza, sto je nesto vise od procijenjenih potreba pocetkom godine. Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je narucio cetverovalentno cjepivo protiv sezonske gripe koje ce kao i dosadasnjih godina biti besplatno za osobe koje imaju povecani rizik od komplikacija gripe. Sastav ovogodisnjeg cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog pracenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajucih virusa gripe u prethodnoj sezoni.Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Očekuje se da će većina zemalja članica do kraja lipnja moći cijepiti većinu svoga stanovništva protiv covida-19, a Hrvatska je u skupini zemalja koja će imati manje od polovice cijepljenog stanovništva, javlja Bloomberg pozivajući se na interni dokument Europske komisije.

Prema dokumentu na koji se poziva Bloomberg, većina država članica mogla bi do kraja lipnja cijepiti više od 55 posto stanovništva.

Najviše cijepljenih imat će Malta

Europska komisija je objavila da je cilj do kraja ljeta cijepiti 70 posto odraslog stanovništva, što je oko 55 do 60 posto ukupnog stanovništva, ovisno o demografskoj situaciji u svakoj od zemalja članica. S druge strane, po tom dokumentu, očekuje se da će u Hrvatskoj do kraja lipnja biti cijepljeno 45,3 posto ukupno stanovništva, u Bugarskoj 45 posto.

U skupini zemalja koje će do kraja lipnja imati ispod 55 posto cijepljenih u ukupnom stanovništvu također su i Slovačka, Češka i Austrija. Velike su razlike po zemljama članicama – tako se očekuje da će do kraja lipnja na Malti biti cijepljeno 93,1 posto ukupnog stanovništva, u Danskoj 79,9 posto, Nizozemskoj 64,6 posto, Njemačkoj 61 posto, Francuskoj 58,2 posto.

Nije sigurno hoće li sve doze biti isporučene

Te procjene su napravljene prema broju doza koje bi svaka od zemalja članica trebala dobiti do kraja lipnja. U drugom tromjesječju Europska unija trebala bi dobiti 55 milijuna doza cjepiva Johnson&Johnson, koje se daje u jednoj dozi, zatim 300 milijuna doza od Pfizer/BioNTecha, AstraZenece i Moderne.

Međutim, nije posve sigurno hoće li sve očekivane doze biti isporučene, imajući u vidu da je AstraZeneca u prvom tromjesječju isporučila samo trećinu obećanih doza.