Novi zaplet u intrigantnom slučaju likvidacije hrvatskog bankara; hoće li ipak pasti ključni dokaz protiv bivšeg vojnika?

Obrana optuženog Tomislava Vikotra Base tvrdi da je uzorak njegove krvi policija uzela nezakonito

16.01.1998., Zagreb - Prilikom pokusaja ubojstva  vlasniku Promdei banke Ibrahimu Dedicu prostrijeljen  je vrat te je smjesten na lijecenje u KBC Rebro.  

Photo: Dusan Miljus
FOTO: Dusan Miljus/Luka Stanzl/PIXSELL

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu nije danas potvrdilo optužnicu podignutu protiv 50-godišnjeg Tomislava Viktora Base zbog ubojstva kontroverznog bankara Ibrahima Dedića koje se dogodilo još 3. srpnja 1999. godine.

Basa, koji je bio profesionalni vojnik, ima državljanstvo Hrvatske, Nizozemske i Švicarske, a uhićen je krajem siječnja ove godine kada je došao u Hrvatsku.

Detalji optužnice bankara

Optužnicom ga se tereti za ubojstvo počinjeno 3. srpnja 1999. oko 22.30 sati u Ivekovićevoj ulici 17. Dedić je živio u toj zgradi. Tužiteljstvo tvrdi da je te večeri ušao u haustor, gdje su Basa i još jedna osoba, čiji identitet nije utvrđen, ispalili u njega dvadesetak hitaca iz automatskog pištolja i pištolja. Bankar je, piše dalje u optužnici, zadobio niz strijelnih ozljeda glave i tijela koje su dovele do smrtnog ishoda.

S likvidacijom kontroverznog bankara Basa je povezan na osnovu tragova krvi koji su pronađeni u Ivekovićevoj ulici, ali, kako neslužbeno doznajemo, i u automobilu koji su počinitelji iskoristili za bijeg. Naime, vozilo kojim su odjurili iz Ivekovićeve nisu uspjeli zapaliti, te je, prema podacima u sudskom spisu, tamo pronađeno mnogo krvavih tragova.

Nezakoniti dokazi ubojstva?

Basini odvjetnici Jadranka Sloković i Ivan Krnić smatraju kako nalog za vještačenje uzoraka krvi Tomislava Viktora Base nije bio izdan na zakonit način. O detaljima u ovom trenutku nisu mogli govoriti, jer je sjednica optužnog vijeća bila zatvorena za javnost.

Ipak, izvjesno je kako drže da nalog nije dovoljno obrazložen, odnosno nije sasvim jasno zašto je odlučeno da se baš Basin uzorak krvi početkom ove godine usporedi s tragom pronađenim na mjestu ubojstva Ibrahima Dedića, te u automobilu kojim su ubojice pobjegli.

Što će reći Vrhovni sud RH?

Vijeće Županijskog suda u Zagrebu odbilo je zahtjev obrane da se nalog za vještačenje, a nakon toga i samo biološko vještačenje, izdvoje iz sudskog spisa kao nezakoniti dokazi. No, odvjetnici su na tu odluku dobili pravo žalbe o kojoj će odlučivati Vrhovni sud RH.

Intrigantno je kako je Basa tek sad, nakon toliko godina, optužen za Dedićevu likvidaciju, dok istražitelji istovremeno tvrde kako su upravo u njega sumnjali već desetak godina. Nisu, međutim, mogli provjeriti njegov DNK jer, kažu, nije boravio u Hrvatskoj. To se, u međuvremenu ispostavilo netočnim, jer su Basu mještani Okruga Donjeg na Čiovu viđali gotovo svake godine.

Odluka Vrhovnog suda o zakonitosti rezultata DNK analize, koju će Basa čekati u istražnom zatvoru gdje je od siječnja ove godine, zato će biti ključna za nastavak ovog procesa.