Šef Hrvatskih šuma mobingirao inženjera: ‘Nisam htio krasti s upravom pa su me mučili, tjerali da dnevno pješačim 40 km’

Telegram je prvi došao do presude koja otkriva novu aferu Krunoslava Jakupčića

Telegram doznaje za novi skandal aferičnog šefa Uprave Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića kojeg USKOK istražuje zbog afere s Josipom Rimac. Jakupčić je, stoji u presudi koju je Telegram dobio na uvid, mobingirao djelatnika Hrvatskih šuma i sad mu državna kompanija mora isplatiti 100 tisuća kuna.

Naime, Damir Čuljat, diplomirani inženjer šumarstva zaposlen kao revirnik, godinama je tvrdio da se u toj državnoj kompaniji događaju malverzacije. Uvjeravao je nadležne da su financijsku štetu Hrvatskim šumama napravile tvrtke s kojima su surađivali, i to na sumnjivim fakturama i ostalim nepravilnostima.

No, Uprava Hrvatskih šuma okreće se protiv njega i Čuljat proživljava maltretiranje i šikaniranje. Na kraju dobiva i otkaz. Na sudu će kasnije dokazati da je sve to bilo nezakonito. Već je dobio pravomoćnu presudu da ga se mora vratiti na radno mjesto, a nedavno je stigla i sudska odluka prema kojoj mu Hrvatske šume moraju platiti oko 100 tisuća kuna zbog mobinga i dugovanja. Već sada ovaj sudski postupak Hrvatske šume koštao je više od 14 tisuća kuna.

Afere uprave Hrvatskih šuma

Podsjetimo, Hrvatske šume lani je potreslo uhićenje čelnog čovjeka Krunoslava Jakupčića. On je priveden u policijskoj akciji zbog afere vjetroelektrane u kojoj se rasvjetljava kriminal s kojim je USKOK povezao nekadašnju HDZ-ovu državnu tajnicu Josipu Rimac. Jakupčić je odmah pušten da se brani sa slobode, dok je Josipa Rimac u Remetincu provela toliko vremena da je završi knjigu posvećenu majci.

I dok se čeka da USKOK okonča istragu protiv Jakupčića i njegovih suradnika iz Hrvatskih šuma, u presudi koju je dobio Damir Čuljat navedene su nove teške optužbe protiv Jakupčićeve uprave. Dio ih se odnosi i na ranije uprave, a dio i na Jakupčića osobno.

Maltretirali ga zbog prijava

Iz presude u koju je Telegram dobio uvid može se iščitati kako su još 2009. Čuljatu čelni ljudi šumarije i Uprave šuma Zagreb poručili da je nepoželjan. “Rekli su mi da bih trebao ići raditi u šumariju Velika Gorica na revir ‘Turopoljski Lug’. Tada je baš Jakupčić bio voditelj Uprave šuma Podružnice Zagreb”, prisjetio se u tužbi protiv Hrvatskih šuma Čuljat.

Opisivao je zatim kako su mu par godina kasnije dali službeno vozilo koje je bilo potpuno trulo. Morao se u njemu voziti 30-ak kilometara, pa su mu tijekom vožnje znali ispadati kotači. No, kada je na to upozorio nadređene voditelj mu je oduzeo automobil.

“Prelazio sam pješice i po 40 kilometara na dan. Savladavao sam i oko 150 metara nadmorske visine, do nekih 950 metara, i to sve s oko 15 kilograma na svojim leđima”, kazao je na sudu Čuljat.

Optužbe na račun Jakupčića

Optužio je zatim upravitelja zagrebačke šumarije Ivicu Dugačkog da ga je u dosluhu s Jakupčićem u ljeto 2014. poslao u Šumariju Gospić iako je na njegovom radnom mjestu bio povećan opseg posla. “Samo su mene poslali na ispomoć u Gospić”, tvrdio je.

Prema njegovim riječima oduzeli su mu i računalo, te ga kasnije navodno donirali nekoj udruzi. Kada se vratio u Zagreb morao je nadoknaditi sve zaostale poslove, no to mu uprava Hrvatskih šuma nije dodatno platila. Iako je radio i ono za što su bili zaduženi kolege, koji su u to vrijeme na bolovanju, nije mu plaćen ni prekovremeni ni terenski rad.

“Između mene i Krunoslava Jakupčića nastao je problem kada sam odbio potpisati račun tvrtki Jurić promet iz Macelja. Nisam to učinio jer sam smatrao da su nam napravili štetu od nekih 250 tisuća kuna”, objasnio je Čuljat na sudu.

Čuljat: ‘Nisam želio krasti’

“Osnovni problem između mene i mojih nadređenih bio je u tome što nisam želio krasti i što sam pošteno radio svoj posao. Zato sam smetao interesnoj zajednici Jakupčić, koji je tada bio voditelj Uprave šuma Podružnica Zagreb, Damir Miškulin, koji je bio šef proizvodnje i v.d. Upravitelja šumarije Zagreb, te Ivica Dugački, Upravitelj šumarije Zagreb”, tvrdio je na sudu.

“Oni su predstavljali interesnu skupinu koja nije željela da ja ostanem na reviru ‘Markuševečka gora’ kako bi oni tamo mogli raditi što žele, a da ih nitko u tome ne sprječava. Smetao sam im jer sam upozoravao na nepravilnosti”, zaključio je.

Sud je ispitao prozvane čelne ljude Hrvatskih šuma. Oni su redom opovrgavali sve Čuljatove tvrdnje. Uvjeravali su kako Čuljata ni na koji način nisu mobingirali. “Samo smo postupali po nalozima tadašnje Uprave Hrvatskih šuma”, izjavili su na sudu.

Sud: ‘To je bio vertikalni mobing’

Međutim, sud kao dokaze pribavlja dokumentaciju – od one za truli automobil kojeg je Čuljat morao voziti, do otkaza kojeg je Čuljat dobio kao višak, da bi svega par dana kasnije na njegovo radno mjesto bio raspoređen drugi djelatnik Hrvatskih šuma. “Kako sam baš ja onda bio višak”, pita Čuljat.

Općinski radni sud u Zagrebu na kraju presuđuje u njegovu korist. Zaključuje kako je doista od 2012. do 2016. bio izložen tzv. vertikalnom mobingu od strane nadređenih i to Krunoslava Jakupčića, Ivice Dugačkog i Damira Miškulina. Hrvatske šume su na ovu presudu uložile žalbu o kojoj bi uskoro trebao odlučivati Županijski sud u Splitu.