Iračka vojska ponovno je osvojila uporište Islamske države Ramadi. Ovih šest činjenica objašnjava zašto je to važno

Taj su grad ISIS-ovci okupirali prije više od šest mjeseci

A member of Iraq's counter-terrorism forces monitors his surrounding in a street in Ramadi's Dhubbat neighberhood, adjacent to Hoz neighbourhood, on December 25, 2015. Elite forces from the counter-terrorism service (CTS) faced limited resistance when they punched into central Ramadi four days earlier, in a final push to retake the city they lost to the Islamic State (IS) group in May. 
 / AFP / STR
FOTO: AFP

Potiskivanje boraca tzv. Islamske države iz njihova važnog uporišta u iračkom gradu Ramadiju velika je pobjeda iračkih snaga nakon niza neuspjeha u 2015. godini. Taj su grad džihadisti okupirali prije sedam mjeseci, nakon što su razbili iračke snage koje su ga trebale čuvati.

Nova je pobjeda znak i da bolja koordinacija između iračkih snaga na terenu i zračnih napada koje provodi koalicija zapadnih zemalja polučuje rezultate, piše CNN.

Donosimo vam nekoliko stvari koje pokazuju zašto je ponovno osvajanje Ramadija važno za Irak i zemlje u regiji, ali i one širem okruženju, kao i kolika je vjerojatnost da će se uspjesi iračke vojske nastaviti.

1. Smanjenje pritiska ISIS-a na Bagdad

Ramadi se nalazi relativno blizu glavnom gradu Iraka, Bagdadu, pa njegovo ponovno osvajanje uvelike smanjuje prijetnju koja je dotad visjela nad iračkom metropolom. Džihadisti su prijetili i preotimanjem kontrole nad glavnom pristupnom prometnicom, što bi znatno otežalo opskrbu Bagdada i njegovih stanovnika te možda otvorilo vrata osvajanju same metropole.

2. Džihadisti se vraćaju gerilskom ratovanju

Iako je Ramadi vraćen, ISIS nije potisnut s tog područja. Analitičari očekuju da će se se džihadisti vratiti gerilskoj taktici: samoubilačkim bombaškim napadima, zasjedama i taktičkim napadima. Također, postoje podaci da se teroristi i dalje kriju u predgrađima Ramadija pa će idući izazov biti potpuno očistiti to područje.

3. Rijetka (i dobrodošla) pobjeda za iračke vojnike

Većinu pobjeda protiv ISIS-a u Iraku ove godine postigli su kurdski Pešmerge i šijitska milicija. Iračka vojska igrala je uglavnom sporednu ulogu, pa je tako čak i američki ministar obrane Ash Carter nagovijestio kako nema povjerenja u volju iračkih vojnika da se bore protiv ISIS-a.

Ova je pobjeda dragocjena za vraćanje poljuljanog morala iračkih vojnih snaga
Ova je pobjeda dragocjena za vraćanje poljuljanog morala iračkih vojnih snaga AFP

Ramadi je stoga bio veliki test za Iračane – to je prvi grad te veličine koji su iračke snage iščupale iz ruku džihadista. Treba istaknuti i da to ne bi bilo moguće bez pomoći – logističke i zračne – američkih vojnih snaga, kao i snaga koalicije zapadnih zemalja. No, čak i uz tu pomoć, Iračanima je trebalo skoro šest mjeseci da zauzmu Ramadi. Stoga je ova pobjeda važna i za vraćanje morala posrnuloj vojsci.

4. Pad Ramadija povećava pritisak na ISIS

U prvoj polovici godine ISIS-ovci u Iraku nisu imali većih poraza, već su samo napredovali. No nakon što su počeli protuudari, džihadisti sada gube tlo pod nogama na više strana. Na sjeveru njihov stisak oko rafinerija nafte kod grada Baijia više nije tako snažan, a i Mosul, glavni grad kalifata, u sve je gorem stanju nakon što su ga s tri strane opkolile kurdske snage.

Na sjeveru Sirije ih pak neprestano ih napada savez sirijskih Kurda i Arapskih plemena: oni su proteklog vikenda osvojili stratešku branu Tishreen, 70-ak kilometara od sjedišta ISIS-a u Raqqi, kao i uporište ISIS-a Ash-Shaddadi, u blizini granice s Irakom

Sve to dovodi u pitanje vjerodostojnost kalifata i njegovo oslanjanje na njihov tzv. državni teritorij. Nakon Mosula, Ramadi je za ISIS bio najvažnije uporište u Iraku. Gubitak Ramadija ranjivim činii sljedeće veliko uporište džihadista, Falluju.

Po procjeni analitičara, ISIS sada kontrolira 14 posto manje teritorija nego na početku godine. To uključuje i dosta slabo naseljenog područja, ali i niz gradova i strateških uporišta.

5. Predah za iračkog premijera

Uspjeh iračke vojske donio je i predah premijeru Haideru al-Abadiju, koji je bio izvrgnut oštrim kritikama zbog loših rezultata, što u obrani zemlje, što u gospodarstvu. Neki su ga irački i strani komentatori prije mjesec dana već praktički otpisali. Također, država je gotovo bankrotirala nakon pada cijena nafte, što mu svakako nije pomoglo.

Abadi vodi bitke na mnogim frontama – bori se protiv korupcije, nastoji poduzeti reforme gospodarstva, a istovremeno politički balansira između Šijita i Sunita. Te bitke i dalje traju, ali pobjeda u Ramadiju donijet će mu barem mali predah od kritika.

Također, Abadi je obećao da će nakon preuzimanja Ramadija sigurnost u gradu dalje održavati policija i sunitska plemena, kao dodatni napor da uvjeri lokalne Sunite da se pridruže vladinim snagama u borbi protiv ISIS-a. To mu je upalilo, a sada obećava da će osloboditi i Mosul, drugi okupirani sunitski grad. No, to će biti puno teže. U Mosulu još uvijek živi 1,5 milijuna stanovnika i čuvaju ga jake snage džihadista.

6. Što dalje slijedi?

Džihadisti se i dalje kriju u predgrađima Ramadija, što bi moglo odvratiti izbjegle stanovnike na povratak, pa će sada prva zadaća iračkih snaga biti da očiste cijelo područje. Također, dosad se pokazalo kako je vraćanje nekoga grada iz ruku ISIS-a manji problem: znatno je teže ponovno integriranje osvojenog područja u irački sustav i njegova obnova. Fotografije iz zraka pokazuju da je veći dio grada u ruševinama, a iračka je riznica trenutno gotovo prazna. Obnova će stoga biti veliki pothvat.

Ramadi je gotovo sasvim razrušen i predstoji težak posao obnove
Ramadi je gotovo sasvim razrušen i predstoji težak posao obnove AFP

Drugi je problem i što se mogu očekivati i sporadični sukobi s plemenima koja su nakon ISIS-ova osvajanja Ramadija surađivala s džihadistima pa će sada nastojati povratiti utjecaj koja su imala tijekom opsade.

U obnovi područja mogla bi pomoći Svjetska banka, koja je najavila da će osnovati fond za obnovu u Iraku, u koji će biti uplaćeno 350 milijuna dolara, a cilj je popravak infrastrukture u dvama najviše pogođenim pokrajinama, Salahdin i Diyala. Također, međunarodne organizacije trude se osigurati uvjete za povratak raseljenog stanovništva, no to će biti golem pothvat – u rujnu je objavljeno kako je unutar države raseljeno gotovo 3,2 milijuna ljudi.