Iran je izbačen iz tijela UN-a za prava žena

Iranski veleposlanik u UN-u Amir Saeid Iravani nazvao je potez SAD-a nezakonitim

Protesters march in solidarity with protesters in Iran on the National Mall in Washington, DC, on October 22, 2022. - Iran has been rocked by protests since 22-year-old Mahsa Amini's death on September 16, three days after she was arrested by morality police in Tehran for allegedly violating the Islamic republic's strict dress code for women. (Photo by OLIVIER DOULIERY / AFP)
FOTO: AFP

Iran je u srijedu izbačen iz tijela Ujedinjenih naroda za prava žena zbog politike koja je suprotna pravima žena i djevojčica, što su ranije predložile SAD zbog brutalne represije prosvjeda koje je potaknula smrt mlade žene u policijskom pritvoru. Ekonomsko i socijalno vijeće UN-a (ECOSOC), tijelo s 54 člana, usvojilo je rezoluciju koju je izradio SAD, kojom se “Islamska Republika Iran s trenutnim učinkom izbacuje iz Komisije za prava žena, do kraja mandata 2022.-2026”.

Rezoluciju je u srijedu podržalo 29 članica, osam ih je bilo protiv, a 16 suzdržano. Američka veleposlanica pri UN-u Linda Thomas-Greenfield rekla je prije glasanja da je uklanjanje Irana ispravna stvar, opisujući članstvo Teherana kao “ružnu mrlju na vjerodostojnosti Komisije”.

Iranski veleposlanik u UN-u Amir Saeid Iravani nazvao je potez SAD-a nezakonitim, poručivši da se Washington ponaša nasilnički. Komisija za žene ima 45 članova, a sastaje se jednom godišnje s ciljem promicanja rodne jednakosti i osnaživanja žena.

Prosvjedi izbili prije tri mjeseca

Iran, 17 drugih država i Palestinci tvrdili su u pismu ECOSOC-u u ponedjeljak da će usvajanje rezolucije “nedvojbeno stvoriti nepoželjan presedan koji će u konačnici spriječiti druge države članice s drugačijim kulturama, običajima i tradicijama da doprinesu aktivnostima takvih komisija”. Samo pet potpisnika pisma trenutno su članovi ECOSOC-a te su imali pravo glasa u srijedu.

Islamska Republika u ponedjeljak je javno objesila muškarca za kojeg su državni mediji rekli da je osuđen za ubojstvo dvojice pripadnika snaga sigurnosti, što je drugo pogubljenje u manje od tjedan dana povezano s prosvjedima protiv iranske teokratske vlasti. Prosvjedi širom zemlje izbili su prije tri mjeseca nakon smrti 22-godišnje Kurdkinje Mahse Amini u zatvoru moralne policije koja ju je privela zbog navodnog kršenja pravila o pokrivanju glave.

U prosvjedima sudjeluju Iranci iz svih društvenih slojeva, a oni predstavljaju najznačajniji izazov legitimitetu šijitske klerikalne vlasti od islamske revolucije 1979. Iran je optužio strane neprijatelje i njihove agente za nerede. Vijeće za ljudska prava UN-a prošloga je mjeseca odlučilo da će imenovati neovisnog istražitelja koji će provesti istragu represije nad prosvjednicima.