Nekad je nužno odabrati stranu

Iran na točki pucanja: dok policija s leđa ubija djecu, reprezentativci pred čitavim svijetom odšutjeli himnu

Do sada je u prosvjedima u Iranu policija ubila najmanje 378 ljudi, uključujući 47 djece i 27 žena

FOTO: AFP

Brutalni iranski teokratski režim doživio je na Svjetskom prvenstvu u nogometu do sada najveću sramotu. Iranski reprezentativci odbili su pjevati himnu prije utakmice s Engleskom u znak potpore masovnim prosvjedima kod kuće pa iranska televizija zbog toga nije prikazala izvođenje himne.

Masovni otpori režimu mula počeli su 16. rujna, nakon što je policija za moral u pritvoru ubila 22-godišnju Mahsu Amini zbog kršenja strogih islamskih pravila odijevanja te zbog nošenja neprikladne odjeće. Prosvjedi su se od tada proširili cijelom zemljom, pobunjeni narod zahtijeva rušenje vladajućeg šijitskog režima te više sloboda i prava žena.

Teokracija vlada Iranom od Islamske revolucije 1979. godine.

Ne zna se hoće li sportaši snositi posljedice

Dok su reprezentativci šutke slušali himnu, iranski navijači pokazivali su palac dolje ili su zviždali. Dio navijača nosio je majice s natpisom “Žene, život, sloboda”, što je popularna pjesma pokreta koji je nastao nakon ubojstva Mashe Amini.

Nogometni reprezentativci i prije Katara podržali su prosvjede pa su na prijateljsku utakmicu sa Senegalom izašli odjeveni u crne jakne kako bi prekrili nacionalni dres. No, kako je nogometna reprezentacija ponos Irana, režim se nije usudio reagirati pa je šutke prešao preko te provokacije.

Uz nogometaše, vaterpolska i košarkaška reprezentacija također su odbili pjevati nacionalnu himnu. Za sada nije jasno hoće li svi oni snositi ikakve posljedice za svoje antivladine postupke.

U prosvjedima ubijena brojna djeca

Do sada je u prosvjedima u Iranu policija ubila najmanje 378 ljudi, uključujući 47 djece i 27 žena, objavila je skupina za ljudska prava sa sjedištem u Norveškoj. Istodobno, uhićeno je više od 15.000 ljudi od kojih mnoge čeka smrtna kazna zbog pokušaja rušenja države i vrijeđanja Boga.

Iran Human Rights objavio je da vlasti odbacuju odgovornost za ubojstva, pripisujući ih “terorističkim skupinama“ i „stranim plaćenicima.“

Udruga aktivista za ljudska prava u Iranu, HRA, izračunala je, pak, da je od 16. rujna, kad su počele demonstracije u Iranu, ubijeno 46 dječaka i 12 djevojčica mlađih od 18 godina. Samo prošlog tjedna gradu Izehu na zapadu zemlje ubijen je devetogodišnji Kian Pirfalak te još jedan dječak od 13 godina. Ukupno je u tom tjednu ubijeno petero djece.

Dječaka s leđa upucao snajperist

Obitelj Kiana Pirfalaka objavila je da su ga ubili policajci kad su pucali na automobil u kojem je dječak sjedio pokraj svog oca. Na „Krvavi petak“, koji je naziv dobio zbog nezapamćenog masakra, ubijene su 93 osobe širom Irana. Tako je, primjerice, Mohammad Eghbal (17) pošao od kuće na molitvu, ali ga je s leđa upucao snajperist u Zahedanu, glavnom gradu pokrajine Sistan i Balučistan.

Prema podacima Amnesty Internationala, tog dana u Zahedanu je ubijeno 10 djece. Mohammad Eghbal radio je kao građevinski radnik od devete godine kako bi uzdržavao svoju veliku obitelj i sanjao je o tome da uštedi dovoljno novca da kupi pametni telefon kako bi mogao otvoriti Instagram račun.

Jednog prosvjednika na biciklu policajac je, pak, iz neposredne blizine upucao u glavu gumenim metkom te mu teško ozlijedio oko. No, u bolnici su ga odbili liječiti, jer je ranjen u demonstracijama pa je morao obići nekoliko bolnica dok ga nakon 24 sata nisu operirali. Bilo je prekasno – ostao je bez oka.

Bolnice pune prosvjednika s ozljedom očiju

Sada se otkrilo da je u Iranu više stotina prosvjednika završilo u bolnicama jer su im oči pogođene metalnim kuglicama i gumenim mecima koje sigurnosne snage ispaljuju kako bi rastjerale gomile.

S obzirom da je ukinut Internet, teško je utvrditi broj tako ozlijeđenih, ali brojni liječnici, prosvjednici, članovi obitelji pacijenata i grupe za ljudska prava tvrde da su oftalmološki odjeli u bolnicama preplavljeni žrtava s ozlijeđenim očima. Na više od 80 stranica medicinske dokumentacije iz nekoliko bolnica analiziraju se ozljede osakaćenih mrežnica, presječeni vidni živce i probušene šarenice.

No, ni takva brutalnost ne pomaže vlastima ugušiti demonstracije žena, studenata, učenika.

Zbog skidanja marame uhićena popularna glumica

Ovih dana iranska policija uhitila je popularnu glumicu Hengameh Ghaziani, koja je skinula muslimansku maramu te takva preko videa poslala potporu prosvjednicima. Optužena je da je poticala nerede te komunicirala s oporbenim medijima.

Prije uhićenja poslala je poruku: “Možda će ovo biti moja posljednja poruka. Od sada, što god mi se dogodilo, znajte da sam kao i uvijek uz iranski narod do posljednjeg daha.“

Iransko pravosuđe objavilo je da je uhitilo glumicu, kao i još sedam osoba iz svijeta filma, politike i sporta, zbog objavljivanja “provokativnog” sadržaja u znak podrške prosvjednom pokretu.

‘Nema povratka na stanje od prije’

Koliko se razmahao otpor, najbolje pokazuje to da se bijes masa okrenuo i prema utemeljitelju islamske revolucije i teokracije u zemlji, ajatolahu Ruhollahu Khomeiniju. Prosvjednici su zapalili njegov muzej djetinjstva u rodnom gradu Khomeinu. Demonstranti su razbili i tablu s njegovim imenom u gradu Khash, a uništili su i šiitski teološki centar u gradu Qom.

Kian Tajbakhsh, profesor na katedri za međunarodne odnose na Sveučilištu Columbia, ocijenio je da je ovo trenutak rušenja tabua u Iranu.

„Napadima na ostavštinu ajatolaha Khomeinija i zatvaranje bazara i trgovina po Iranu pokazuje, bez obzira vodi li to rušenju režima ili ne, da se prešla granica javnog diskursa kao nikada prije i da nema povratka na stanje kakvo je bilo”, ocijenio je.