Iranska vlada se oglasila o američkim optužbama da je ukrajinski zrakoplov pogodila raketa: 'To je velika laž'

Kažu da je ovo sve dio američke psihološke operacije protiv Irana

Rescue teams are seen on January 8, 2020 at the scene of a Ukrainian airliner that crashed shortly after take-off near Imam Khomeini airport in the Iranian capital Tehran. - Search-and-rescue teams were combing through the smoking wreckage of the Boeing 737 flight from Tehran to Kiev but officials said there was no hope of finding anyone alive. The vast majority of the passengers on the Ukraine International Airlines flight were non-Ukrainians, including 82 Iranians and 63 Canadians, officials said. (Photo by Akbar TAVAKOLI / IRNA / AFP)
FOTO: AFP

Glasnogovornik iranske vlade izjavio je da su američki navodi o rušenju ukrajinskog aviona raketom “velika laž”. Glasnogovornik Ali Rabiei je usput optužio SAD za širenje laži o nesreći u kojoj je poginulo svih 176 putnika i kabinskog osoblja. “Nitko neće preuzeti odgovornost za tako ogromnu laž nakon što se pokazalo da su tvrdnje neistinite”, rekao je Rabiei u televizijskom prijenosu.

“Nažalost, psihološka operacija američke vlade i onih koji je podržavaju svjesno i nesvjesno, samo nadodaju još soli na ranu obitelji poginulih. Od njih rade žrtve kako bi postigli svoje propagandne ciljeve”, nastavio je.

Svi u zrakoplovu su poginuli

Zrakoplov tipa Boeing 737-800 letio je za Kiev, a srušio se ubrzo nakon polijetanja sa zračne luke Imam Khomeini u iranskom glavnom gradu Teheranu. U zrakoplovu je tada bilo 82 državljana Irana, 63 stanovnika Kanade, 11 Ukrajinaca, deset Šveda, četiri Afganistanaca, tri Nijemca i troje britanskih državljana, navodi CNN.

Prvi navodi o tome kako je avion možda srušen raketom pojavili su se u četvrtak.

Britanski premijer Boris Johnson i njegov kanadski kolega Justin Trudeau, izjavili su da su tajne službe ustanovile kako je avion srušen ruskim SA-15 raketama zemlja-zrak. Obojica su nadodali da se možda radilo o slučajnom rušenju, te su pozvali na dublju istragu. Ubrzo nakon toga, pojavio se i video rušenja zrakoplova.