Iranske vlasti od početka godine pogubile najmanje 94 osobe

Organizacije upozoravaju na 'znatan porast' broja smaknuća u odnosu na isto razdoblje 2022.

A picture obtained by AFP outside Iran shows demonstrators gathering around a burning barricade during a protest for Mahsa Amini, a woman who died after being arrested by the Islamic republic's "morality police", in Tehran on September 19, 2022. - Fresh protests broke out on September 19 in Iran over the death of a young woman who had been arrested by the "morality police" that enforces a strict dress code, local media reported. Public anger has grown since authorities on Friday announced the death of Mahsa Amini, 22, in a hospital after three days in a coma, following her arrest by Tehran's morality police during a visit to the capital on September 13. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

Iranske vlasti su pogubile najmanje 94 osobe od početka 2023., izvijestili su u četvrtak Amnesty International i iranska nevladina organizacija Centre Abdorrahman Boroumand koji upozoravaju na “znatan porast” u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.

“Vlasti su pogubile najmanje 94 osobe samo od siječnja do veljače”, pokazuju informacije koje su prikupile te dvije organizacije za ljudska prava koje u priopćenju govore o “strašnim navodima o spolnom nasilju i o drugim vrstama zlostavljanja” radi iznude priznanja.

Porast smrtnih kazni za manjine

Ujedno upozoravaju na “znatan porast” broja smaknuća u odnosu na isto razdoblje 2022. Dvije nevladine organizacije kritiziraju i “sve veći broj smrtnih kazni izrečenih progonjenim manjinama”.

“Od početka godine, iranske vlasti su pogubile najmanje jednog pripadnika arapske manjine Ahwazi, 14 Kurda i 13 Baluča nakon nepoštenog suđenja i osudili najmanje desetak drugih na smrtnu kaznu, što je strašna eskalacija u izvršavanju smrtne kazne kao sredstva progona etničkih manjina”, ističe se u priopćenju.

‘Svijet mora reagirati’

Neke od ovih osoba osuđene su zbog aktualnih prosvjeda u Iranu koje je potaknula smrt mlade iranske Kurdinje u rujnu 2022. pošto ju je uhitila moralna policija zbog nepoštovanja pravila odijevanja.

“Svijet mora sada reagirati i pritisnuti iranske vlasti kako bi službeno proglasile moratorij na pogubljenja, poništile nepravedne osude na smrt i sve optužbe u vezi sa sudjelovanjem u mirnim prosvjedima”, istaknula je Diana Eltahawy, zamjenica ravnatelja Amnestyja za sjevernu Afriku i za Bliski istok.