Irci bi danas mogli ispisati povijest referendumom o istospolnom braku

Irska bi mogla postati prva zemlja koja je na ovaj način ozakonila gay brak

NEW YORK, NY - MARCH 17: Irish gay rights activists and supporters protest against the exclusion of Irish gay groups from marching in the St. Patrick's Day Parade as it makes its way up 5th Avenue on March 17, 2015 in New York City. Despite a policy shift that will allow NBCUniversal's gay employee group to march for the first time in the parade's history, New York Mayor Bill de Blasio has refused to march in the city's parade. Tuesday's parade saw that group, OUT@NBCUniversal, marching under its own banner.   Spencer Platt/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Irci su u petak počeli izlaziti na referendum na kojem će se izjasniti hoće li izmijeniti ustavnu definiciju braka i dopustiti vjenčanje istospolnim osobama.

Istospolna građanska partnerstva mogu se sklapati od 2011. Prihvate li Irci izmjenu ustava, Irska će postati prva zemlja koja je istospolni brak ozakonila plebiscitarno. Irska je tako prošla nevjerojatan put liberalizacije u kojoj su homoseksualnost sve do nedavno, do 1993., bila protuzakonita, a sada bi Irci na referendumu mogli izglasati homoseksualne brakove, piše Guardian. Pravo na razvod je u Irskoj odobreno tek 1995., nakon drugog referenduma, pa bi ovaj referendum mogao označavati simboličnu prekretnicu nekad izrazito konzervativnog irskog društva.

Više od tri milijuna birača, više od 15 sati, glasovati će u 43 izborne jedinice. Rezultati će biti poznati u subotu kasno poslijepodne.

Što kažu ankete

Ankete upućuju na to da će se to dogoditi, jer četiri najsvježija ispitivanja javnoga mnijenja daju prednost zagovornicima istospolnog braka. Razlike u anketnoj potpori dosta su velike. Po najtješnjoj, istospolni brak prolazi s 53 posto, a najveća je razlika u anketi koja takav rasplet predviđa s čak 69 posto podrške među biračima.

Premijer podržao gay brakove

Zrela, ali ponekad i usijana kampanja posljednjih nekoliko tjedana pokazala je široke razlike između mladih i starijih birača, kao i to da tradicionalan i duboko ukorijenjen utjecaj Katoličke Crkve brzo blijedi. Jedan od razloga za to je niz skandala sa svećeničkim zlostavljanjem djece koji su u posljednja dva desetljeća isplivali u Irskoj.

U posljednjem televizijskom intervjuu uoči otvaranja biračkih mjesta, irski premijer Enda Kenny, pozvao je glasače da glasuju za “ljubav i jednakost”.

Raskol u irskim kompanijama

Referendum je podijelio i korporativnu Irsku: većina irskih kompanija nije htjela zauzeti stranu, ali zato američke tehnološke tvrtke koja zapošljavaju tisuće mladih Iraca zdušno pozivaju da se glasa “za”.

Istospolni brak podržava većina političkih stranaka, medija, sindikata, studentskih i sportskih udruga. Brojne slavne osobe ga također podržavaju. Posljednji u nizu je Bono, frontmen U2.