Irska bi mogla odati počast ženi koja je pokušala izvesti atentat na Mussolinija

Nitko nije bio bliže tome da pogubi fašističkog diktatora

Na Benita Mussolinija, zloglasnog fašističkog diktatora koji je Italiju uveo u Drugi svjetski rat, četvero je ljudi pokušalo izvršiti atentat. Od njih četvero, samo je jedna osoba, Irkinja Violet Gibson, bila blizu uspjeha. Ova pedesetogodišnjakinja dospjela je na naslovnice medija 7. travnja 1926. godine, kada je pucala na Mussolinija i gotovo zauvijek promijenila tijek povijesti. No, diktator je preživio, a nakon svog smjelog napada Gibson je smještena u psihijatrijsku ustanovu, pa je njezina priča gotovo ostala zaboravljena.

Gotovo cijelo stoljeće kasnije njezina matična država Irska se nada da će sa zakašnjenjem istaknuti njezino nasljeđe, javlja radijski program World. Gradsko vijeće Dublina nedavno je usvojilo prijedlog kojim se daje početno odobrenje za postavljanje ploče u čast hrabre Violet Gibson. BBC News javlja da dužnosnici razmatraju njezin dom iz djetinjstva u Dublinu kao mjesto za postavljenje spomen obilježja.

Rođena u aristokratskoj obitelji

Priča je prvi puta privukla međunarodnu pozornost 2014. godine, kada je novinar Siobhan Lynam napravio dokumetarni film kojim je njezin život prikazao široj publici. Rođena 1876.godine, Violet je potjecala iz bogate obitelji, na čelu sa ocem lordom Ashbourneom, visokim pravosudnim dužnosnikom u Irskoj. Kao mlada žena, Violet je provela neko vrijeme na dvoru britanske kraljice Viktorije.

Odrastajući između Dublina i Londona, bila je boležljivo dijete koje je patilo od tjelesnih i mentalnih bolesti, što je tada nazivano “histerijom”. Sredinom devedesetih godina 19. stoljeća Gibson je prešla na katoličanstvo. Kasnije se preselila u Pariz kako bi radila za mirovne organizacije. Prema Worldu, njezina strastvena politička i vjerska uvjerenja potaknula su je na pokušaj ubojstva talijanskog diktatora.

Drugi metak se zaglavio

Na dan atentata, Mussolini je držao govor na konferenciji kirurga u Rimu. Šetao je Piazzom del Campidoglio, na vrhu brda Capitoline, kada je Gibson, mala, raščupana žena, podigla pušku i pucala u njega iz neposredne blizine. Dva su slučajna događaja spriječila Violet Gibson u tome da pogubi Mussolinija.

Prvo, diktator je u pravom trenutku okrenuo glavu i pogledao grupu učenika koji su pjevali u njegovu čast. Zahvaljujući tom pokretu metak mu je samo okrznuo nos, zamalo mu promašivši lice. Drugo, iako je Gibson pokušala ispaliti još jedan metak, on se zaglavio, pa ju je rulja uspjela srušiti na zemlju.

Život je provela u umobolnici

Policija je odvela Violet prije nego ju je bijesno mnoštvo uspjelo ozbiljno ozlijediti. Nekoliko sati nakon napada Mussolini se ponovno pojavio u javnosti, sa zavojem na nosu, držeći se nadmeno i hladno. No, unatoč hladnokrvnoj fasadi, Mussoliniji je bio posve šokiran što je na njega pucala žena koja je tako povrijedila njegov golemi ego.

Gibson je deportirana u Englesku gdje su je liječnici proglasili ludom. Obitelj ju je smjestila u umobolnicu u Northamptonu. Za vrijeme boravka u zatvoru, pisala je pisma premijeru Winstonu Churchillu i princezi Elisabeti, današnjoj kraljici, moleći da je oslobode. Pisma iz zatvora nikada poslana.

Sve do svoje smrti u 79. godini, 1956., Violet Gibson ostala je zatvorena. Članovi obitelji nisu došli na njezin sprovod, ali BBC kaže da su njezini rođaci sada dali potporu podizanju ploče.