Irska bi napokon mogla promijeniti rigidni zakon o abortusu. Premijer se predomislio, sad podržava pravo na pobačaj

Irci će o tome odlučivati na referendumu, koji bi se mogao održati prije ljeta

, Image: 350256141, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
FOTO: Profimedia, Alamy

Nakon što je Michael Martin, šef Fianna Fáila, glavne republikanske oporbene stranke u Irskoj, izjavio da će podržati referendum kojim se želi ukinuti zakon o zabrani pobačaja i irski premijer Leo Varadkar, najavio je ovih dana da će vladajuća stranka i on osobno glasovati za prestanak važnosti ustavnog zakona kojim se zabranjuje abortus u gotovo svim okolnostima, uključujući slučajeve silovanja, incesta i kobne fetalne abnormalnosti.

Irski mediji i politički analitičari suglasni su da je do dramatičnog obrata u stajalištima dvojice najmoćnijih političara u zemlji došlo nakon što je ovih dana glavni politički dnevnik The Irish Times objavio rezultate ispitivanja javnog mnijenja koji su pokazali da većina irskih građana, njih 56 posto, traži da se ukine ustavna zabrana pobačaja.

Referendum će se možda održati prije ljeta

I još k tomu da se dozvoli abortus do 12 tjedana trudnoća, kako je to nedavno preporučio parlamentarni odbor. Samo se 29 posto ispitanika izjasnilo protiv ukidanja zabrane. To je više nego jasan pokazatelj da je Irska, kao jedna od najkonzervativnijih i najkatoličkijih država Europe, odlučila ukinuti zakon koji je na snazi od 1983. i zbog kojeg su deseci tisuća Irkinja odlazile u Englesku, Wales i druge europske države, na pobačaj.

Kad je prije 35 godina donesen taj ustavni zakon, za njega je bilo 67 posto građana Irske. Irski ustav može se mijenjati samo ako se za to dobije suglasnost većine građana na referendumu. Premijer Leo Varadkar najavio je da će se referendum održati možda i prije ljeta. Osim što je promjeni raspoloženje pridonijela spoznaja o štetnosti tog zakona po zdravlje i prava žena, na veliki zaokret i liberalizaciju raspoloženja utjecao je i niz skandala koji su iz temelja uzdrmali Katoličku crkvu u Irskoj.

Liberalizacija i pad utjecaja Crkve

Najnovija inicijativa o ukidanju zabrane pobačaja posljedica je opće liberalizacije u Irskoj, ali i padom utjecaja Katoličke crkve zbog brojnih skandala sa svećenicima koji su seksualno zlostavljali djecu, ali i zbog prikrivanja neželjene djece u crkvenim objektima. Uostalom, 2015., Irska je bila prva zemlja u svijetu koja je referendumom legalizirala homoseksualne brakove s čak 62 posto glasova za i 38 posto protiv.

Ipak, Katolička crkva u toj zemlji dalje se protivi ukidanju zabrane pobačaja. “Vjerujemo da svako nerođeno dijete, bez obzira na zdravstveno stanje ili okolnosti rođenja, ima pravo na život i jednakost pred zakonom”, zaključuje se u priopćenju Irske biskupske konferencije u kojemu se iznose razlozi protiv ukidanja zabrane pobačaja. Premijer Leo Varadkar priznao je kako se njegovo stajalište o pobačaju počelo mijenjati 2014. kad se, na temelju medicinskih izvješća, uvjerio kolika je nepravda nanesena ženama koje su iz raznih razloga morale odlaziti na pobačaj u inozemstvu ili su bile prisiljene podvrgnuti se krajnje opasnom ilegalnom zahvatu.

Premijer je promijenio mišljenje

Premijer Varadkar za sebe kaže da i “dalje vjeruje u pravo na život te se drži zagovornikon “pro-life” stajališta, a ne “pro-choice”, jer se ono može pogrešno shvatiti. No, shvaćam da postoje okolnosti u kojima se trudnoća ne može nastaviti. Tijekom godina bio sam protiv značajnijih promjena u našim zakonima o pobačaju. To sam činio iz uvjerenja da je to najučinkovitiji način potvrđivanja važnosti nerođenih. Vjerujem da svatko ima dužnost biti spreman ispitati vlastite stavove, biti otvoren za različite perspektive i odgovoriti na nove informacije”.

Leo Varadkar iznimno je nekonvencionalan političar: prošle godine, sa samo 38 godina, postao je najmlađi premijer u povijesti Irske. Odrastao je bez roditelja, a 2015. se, kao deklarirani homoseksualac, izjasnio za legalizaciju istospolnih brakova. Njegov najveći politički suparnik Micheal Martin, vođa glavne oporbene stranke, morao je napraviti još dramatičniji politički zaokret. Nakon što se godinama žestoko protivio zahtjevima za promjenom zakona o abortusu, sada je podržao neograničeni pristup prekidu trudnoće do kraja 12 tjedana.

‘Došlo je vrijeme da se žene podrže i zaštite’

Michael Martin objasnio je kao je do promjene njegovih stajališta došlo nakon što su ga u to uvjerila medicinska i pravna objašnjenja, ali i osobna svjedočenja žrtava tog zakona. To će Martina zasigurno dovesti u žestok sukob s desnom frakcijom u svojoj konzervativnoj stranci koja je protiv ukidanja zabrane.

Barry Cowen, jedan od vodećih članova Martinove stranke Fianna Fail, izjavio je kako je njegova odluka da podrži ukidanje dosadašnjeg zakona bila “agonizirajuća i teška”. Kazao je kako je, nakon što je prostudirao medicinske materijale i pravne argumente, zaključio da “mora podržati ukidanje zakona”. Ustvrdio je kako je pitanje pobačaja “mučilo umove ove nacije” , ali je upozorio kako su rasprave “često prikazivale žene u vrlo negativnom svjetlu”. Zaključio je kako je došlo vrijeme da se žene “podrže i zaštite” jer se uvjerio koliko im je “strahota naneseno, osobito i najvažnije, – trudnicama”. Premijeru Varadkaru neusporedivo je lakše jer njegova vladajuća stranka Fine Gael, ima većinsko liberalno krilo koje podupire ukidanje zabrane pobačaja.

Kazne za pobačaj su prilično brutalne

Parlamentarni odbor u prosincu je glasovao za odobravanje neograničenog pobačaja do 12. tjedna trudnoće, a kasnije i u slučajevima silovanja, incesta ili kobne fetalne abnormalnosti. Nekoliko članova parlamentarnog odbora koji se ranije protivilo promjeni ustavnog zakona, sada su priznali da su promijenili svoja tvrda stajališta nakon što u se upoznali s izvješćima medicinskih i pravnih stručnjaka, ali i osobnih svjedočenja žena.

Nils Muižnieks povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe, predstavio je krajem prošle godine dokument “Žensko seksualno i reproduktivno zdravlje i prava u Europi” u kojemu se, među ostalim, analiziraju i posljedice uvođenja zabrane pobačaja. Za Irsku je u tom dokumentu rečeno da je država s “vrlo restriktivnim zakonima o pobačaju”, zbog čega žene pate od brojnih “fizičkih, psiholoških, financijskih i društvenih” negativnih posljedica te “širim implikacijama za njihovo zdravlje i dobrobit”.

Više od četiri petine država članica Vijeća Europe legaliziralo je pobačaj, a u 36 država od ukupno 40, pravo na pobačaj dopušteno je od 10 do 24 tjedna trudnoće. U Irskoj je predviđena kazna do 14 godina zatvora za žene koje izvrše pobačaj, a u Sjevernoj Irskoj može slijediti čak i kazna doživotnog zatvora. U nekim slučajevima članovi obitelji žena koje su se odlučile na pobačaj bili su podvrgnuti kaznenim progonima i kaznama.