Iscurio je novi mail koji dokazuje da je Amerika stalno upozoravala na problem s avionima

Index je objavio novi mail koji je američka ambasada poslala Ministarstvu; nezgodan je i za predsjednicu

FOTO: PIXSELL

Index je maloprije objavio još jedan mail koji je 18. siječnja prošle godine iz američke ambasade stigao u Ministarstvo obrane. Najzanimljivija je prva rečenica, iz koje je jasno kako su Amerikanci uporno i redovito izvještavali Hrvatsku o problemima koji postoje oko izraelskih aviona.

“Dobro jutro Petre,

u neprekidnim naporima da vam pružimo sve informacije koje možemo, a koje vam mogu pomoći s nabavom borbenih aviona, šaljem vam dva dokumenta. Prvi je non-paper koji opisuje vremenski tijek, okolnosti i, što je najvažnije, pitanja koja treba postaviti prilikom donošenja odluke o novim, odnosno rabljenim avionima F-16”, stoji na početku poruke.

Predsjednica je eksplicitno tvrdila da ne postoji dokument iz ovog maila

I ovaj mail koji je Index objavio naslovljen je na Petra Mihatova, pomoćnika ministra Krstičevića, a najzanimljiviji je zato što još jednom potvrđuje da je MORH doista zaprimio famozni non-paper dokument s upozorenjem na moguće probleme. Tu je vijest početkom siječnja objavio portal Obris.org, detaljizirajući kako su non-paper zaprimili Ured predsjednice i MORH, koji su to demantirali.

Gospođa Grabar Kitarović 9. siječnja eksplicitno je kazala: “Ne postoji papir u kojem bi se upozoravalo da postoje problemi u odnosu na izraelsku ili bilo koju drugu ponudu” stoga se nakon ove današnje Indexove objave našla u iznimno nezgodnoj poziciji. Premijer je bio nešto mudriji i nije, za razliku od predsjednice, eksplicitno ustvrdio kako takav dokument ne postoji; naprosto je danima govorio kako ga “on nije vidio”.

Amerikanci cijelo vrijeme pišu da su tu za bilo kakva pojašnjenja

Ostatak maila koji je danas objavio Index ne sadrži nove informacije no po tonu kojim je pisan potvrđuje kako su iz američkog veleposlanstva izražavali spremnost za razgovor:

“Ove informacije kompilirane su u suradnji sa SAF-IA (Odjel za međunarodne poslove Američkog ratnog zrakoplovstva, op.a.) i Lockheed Martinom (proizvođačem F-16 aviona, op.a.). Drugi dokument je simplificirani vremenski tijek koji koristi podatke iz non-papera i predstavlja ih u pojednostavljenoj, grafičkoj formi. Kao što ćete vidjeti, još uvijek postoji nekoliko tehničkih pitanja na koja je potrebno odgovoriti kako bi se zadovoljili uvjeti TPT-a. Nadam se da će vam ove informacije biti korisne dok donosite ovu važnu odluku. Kao i uvijek, stojimo vam na raspolaganju kako bismo vam pomogli i odgovorili na pitanja po potrebi”, stoji u mailu.