Islamska država silno želi zauzeti naftne terminale u zemlji s najvećim zalihama u Africi

Terminali Al Sedra, Ras Lanuf i Brega presudni su za izvoz libijske nafte

Troops loyal to Khalifa Haftar, a retired general and former chief of staff for Moamer Kadhafi, drive an armed vehicle as they fight alongside the Libyan army in clashes with Islamist gunmen in the eastern Libyan city of Benghazi on December 16, 2014. Battles between the coalition of the army and forces loyal to Haftar against militia gunmen took place in several parts of the city but the army reportedly secured the area south-west of the city centre. AFP PHOTO / ABDULLAH DOMA / AFP / ABDULLAH DOMA
FOTO: AFP

Sukobi džihadističke skupine Islamske države (IS) i libijskih snaga na sjeveru Libije, blizu glavnih naftnih terminala u zemlji nastavili su se u utorak, drugi dan zaredom.

Terminali Al Sedra, Ras Lanuf i Brega na području “naftnog polumjeseca” na obali, najvažniji su u Libiji i presudni su za izvoz libijske nafte.

IS je u ponedjeljak napao naftna postrojenja u Al Sedri i Ras Lanufu, pri čemu se sukobio s čuvarima tih objekata, rekli su sigurnosni izvori.

Kaos u Libiji

Ekstremistička skupina je iskoristila kaos u Libiji nakon pada Muammara Gaddafija 2011. i učvrstila se u zemlji te od lipnja kontrolira veliki grad Sirt, nešto zapadnije od “naftnog polumjeseca”.

Međunarodna zajednica, zabrinuta zbog jačanja te skupine, radi na uspostavi vlade nacionalnog jedinstva dok se oko vlasti spore dvije suparničke vlade – jedna sa sjedištem na istoku, koju priznaje međunarodna zajednica i druga sa sjedištem u Tripoliju.

Libija ima najveće zalihe nafte u Africi koje se procjenjuju na 48 milijarda barela. Njezina je proizvodnja u 2011. bila procijenjena na 1,6 milijuna barela na dan, ali je poslije naglo pala.