Istraga američkog Senata otkrila: Putin je 2016. naredio da se hakira Clinton i pomogne Trumpu

Objavljen je najkonkretniji javni dokaz vezan uz kontroverzne američke izbore 2016. 

President of the Russian Federation Vladimir Putin (left) and President of Finland Sauli Niinistö (middle) talking together at the press conference.
President of Finland Sauli Niinisto visit to Sochi, Russia - 22 Aug 2018,Image: 383665047, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Rusija je iskoristila republikanskog političkog operativca Paula Manaforta, WikiLeaks i druge kako bi utjecala na ishod američkih predsjedničkih izbora 2016. u korist Donalda Trumpa, zaključuje se u utorak u izvješću senatskog odbora.

WikiLeaks je imao ključnu ulogu u ruskoj pomoći Trumpu protiv demokratske kandidatkinje Hillary Clinton i vjerojatno je znao da pomaže ruskoj obavještajnoj službi, stoji u izvješću panela Odbora za obavještajne poslove američkog Senata koje je objavljeno u utorak.

‘Putin osobno usmjerio hakere da špijuniraju demokrate’

To će izvješće vjerojatno biti najkonkretniji javni dokaz vezan uz kontroverzne američke izbore 2016. U izvješću se navodi da je predsjednik Vladimir Putin osobno usmjerio ruske službe da hakiraju računalne mreže i račune povezane s Demokratskom strankom te da puste informacije koje bi mogle naštetiti Clinton.

Panel također navodi da je Manafort surađivao s Rusima, uključujući oligarha Olega Deripasku i navodnog ruskog obavještajca, Konstantina Kilimnika, prije, tijekom i nakon izbora. Zbog navodnog ruskog uplitanja u izbore, što Moskva odbacuje, pokrenuta je bila dvogodišnja istraga posebnog istražitelja Roberta Muellera.

Mueller nije pronašao uvjerljive dokaze o suradnji Rusije i Trumpovog stožera, što je predočio javnosti u izvješću objavljenom prošle godine.

‘WikiLeaks je imao aktivnu ulogu u ruskoj kampanji’

Mueller je ukazao na deset slučajeva u kojima je Trump vjerojatno pokušao omesti njegovu istragu, ali nije rekao predstavljala li to opstrukciju pravde. Trump i pristaše odbacuju navode o vanjskom utjecaju na izbore 2016. i tvrde da su optužbe rezultat rada “duboke države”.

WikiLeaks, koji je pokrenuo Julian Assange, objavio je tisuće hakiranih mailova povezanih s kampanjom Hillary Clinton, u tjednima pred izbore 2016.

“WikiLeaks je imao aktivnu ulogu u ruskoj kampanji te je vrlo vjerojatno znao da pomaže naporima ruskih obavještajaca”, navodi se u izvještaju i dodaje da je panel pronašao “značajne indikacije da su se Julian Assange i WikiLeaks okoristili potporama ruske vlade”.

Koja je bila uloga Trumpovog stožera u operaciji?

Ruska vojna obavještajna služba i WikiLeaks objavili su hakirane dokumente, stoji u izvještaju, a Trumpov je stožer tražio da primi obavijesti o dokumentima unaprijed, te je osmislio strategije za uobličavanje dokumenata te je “poticao daljnju krađu informacija i curenje dokumenata”.

Odbor nije ustanovio u kojoj je mjeri savjetnik Trumpove kampanje imao insajderski pristup materijalima WikiLeaksa, navodi se.