Istraga nakon pada Cessne: ‘Tko je naredio da se helikopter koji je išao spašavati ljude vrati u bazu?’

Spasitelji koji su izvlačili unesrećene na Braču tvrde da se ovako nešto nikada nije dogodilo

12.06.2017., Split - Na helidrom Firule helikopterom MORH-a dovezeni su pacijenti s otoka Hvara. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
FOTO: Ivo Cagalj/PIXSELL

Nakon jučerašnjeg pada Cessne na Braču u akciju spašavanja ozlijeđenih upućen je helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) koji je, međutim, svega 15-ak minuta kasnije vraćen u bazu iz koje je krenuo. Zašto je do toga došlo još se uvijek ne zna.

Ministar obrane Mario Banožić naložio je istragu, odnosno zatražio od Inspektora obrane da utvrdi jesu li prilikom spašavanja poštivane propisane procedure. Naime, nakon povratka helikoptera u bazu u Divuljama, spasitelji su na Braču morali nositi i voziti ozlijeđene do heliodroma gdje ih je helikopter na kraju ipak pokupio. Pri tome je izgubljeno dragocjeno vrijeme. Osim toga, spasiteljima na terenu, kao i unesrećenim osobama bilo je otežano izvlačenje s nepristupačnog terena na Braču.

Spasitelji ogorčeni

Da je helikopter nakon uzlijetanja opozvan otkrio je jučer šef HGSS-a Josip Granić dodajući kako se tako nešto nikada prije nije dogodilo. “Nečijom odlukom je taj helikopter vraćen nazad umjesto da pokupi unesrećene osobe kako bi one što prije stigle do bolnice. Mi imamo dežurnu ekipu u Divuljama i ona je odmah poletjela u koordinaciji s HRZ-om. S nosilima i svime što im je potrebno za spašavanje su krenuli, ali su na pola leta opozvani nazad”, ispričao je Granić za Index.

“To se prvi put dogodilo, nikome nije jasno zašto jer su vatrogasci na terenu čekali helikopter i ljude da se unesrećeni podignu košarom. Ali na kraju su vatrogasci ozlijeđene morali nositi i voziti do helidroma, gdje ih je pokupio helikopter i odvezao u bolnicu”, opisao je ističući da je cijela ekipa konsternirana i da smatraju da se ovakve stvari, iako je sustav velik, ne bi smjele događati.

Što je pošlo krivo?

Javnost je u međuvremenu obaviještena da je ministar Banožić tražio istragu.

“Za korištenje i pomoć Oružanih snaga Republike Hrvatske u traganju i spašavanju postoje propisane procedure Glavnog stožera Oružanih snaga RH koje provodi Hrvatska vojska i kojima je definiran način na koji se angažiraju snage, kao i redoslijed i odgovornost svih sudionika. Navedene procedure uključuju i zahtjev za angažiranje zračnih snaga putem Operativnog centra civilne zaštite. Ministar obrane zatražio je od Inspektorata obrane da utvrdi je li u ovom slučaju bilo otklona u Hrvatskoj vojsci u odnosu na te propisane procedure”, priopćio je MORH.