Nekad je nužno odabrati stranu

Istražili smo isplati li se državi zbilja prodavati vile u kojima ljetuju hrvatski političari

Sugovornici Telegrama uvjeravaju da bi na tome država puno izgubila

FOTO: PIXSELL

Već se nekoliko dana propituje izjava predsjedničkog kandidata Miroslava Škore da bi trebalo ukinuti praksu ljetovanja najviših hrvatskih dužnosnika u državnim rezidencijama. Nek’ si negdje drugdje plaćaju smještaj, poručuje Škoro, i predlaže da se državne vile stave na tržište. Ne pojašnjava doduše kako – u najam ili u prodaju – već samo tvrdi da je ljetovanje državnog vrha u službenim rezidencijama relikt socijalizma. Njegov je stav da ih definitivno treba komercijalizirati.

Sugovornici Telegrama upućeni u stanje državnih nekretnina ne vide problem u tome da predsjednici države, Vlade ili Sabora ljetuju u državnim rezidencijama jer ih je tamo jednostavnije i nešto jeftinije štititi. Istovremeno drže kako je doista nepametno u preostalom periodu ostaviti rezidencije prazne i nedovoljno održavane. Smatraju kako bi ih doista trebalo staviti na tržište.

Državne vile ne smije se prodavati

Decidirani su, međutim, da ih se ne bi smjelo prodavati, jer bi to, u slučaju da im se snize cijene, potencijalno dovelo do novih privatizacijskih dubioza. Zato je jedino dobro rješenje njihova komercijalizacija u turističke svrhe. Naši sugovornici uvjeravaju kako bi se to moglo vrlo lako uskladiti s potrebama državnog vrha za tim rezidencijama. Osim toga u vilama se čuva bogat umjetnički inventar – preko pet tisuća umjetnina i knjižne građe, što je dodatni razlog koji stvara potrebu za njihovom obnovom i otvaranjem njihove unutrašnjosti većem broju ljudi.

Unutrašnjost Vile Jadranke. PIXSELL

Elitni turisti za rezidencije na Jadranu

“Ionako svi stalno govore kako ne želimo da nam dolaze isključivo gosti srednje klase. Zato dovedimo državne vile na određeni rang i dajmo ih u promet, odnosno organizirajmo njihovo iznajmljivanje. Ako mogu zarađivati privatne tvrtke i iznajmljivači zašto ne bi mogla zarađivati i država”, pitaju se sugovornici Telegrama.

Svi upiru prstom u Brijunski kompleks koji se kao nacionalni park ni pod koju cijenu ne smije prodati, no pitaju se je li dugogodišnja koncesija, o čemu je Vlada lani donijela odluku, dobro rješenje. Jutarnji list je javio da otok Galiju i vilu Kaštel Vlada planira dati u dugoročni zakup, poput otoka Smokvice, koji je nakon što ga je godinama bez naknade koristio vlasnik Agrokora Ivica Todorić, na natječaju nedavno pripao mađarskom fondu. Mađari bi za 30 godina koncesije trebali platiti oko 184 milijuna kuna. Ispada da će dnevni najam otoka stajati oko 16 tisuća kuna.

Može li se na najmu državnih vila zaraditi?

Međutim, toliku cijenu po noćenju postižu neke doista luksuzne vile na Jadranu o kojima je nedavno pisao Telegram. Početkom prošle godine sada već bivši ministar državne imovine Goran Marić izjavio je kako aktivacijom državne imovine, dakle ne samo državnih rezidencija, Hrvatska može ostvariti investicijski potencijal od dvije milijarde kuna. Jedina rezidencija koje se Hrvatska u posljednje vrijeme uspjela riješiti, jest vila u Grškovićevoj ulici u Zagrebu u kojoj je bio ured bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića.

Unutrašnjost Bijele Vile. Dusko Marusic/PIXSELL

Dubiozna prodaja vile u centru Zagreba

Ova državna rezidencija prodana je prošle godine za pet i pol milijuna kuna. Prvotna cijena koja je za nju tražena bila je 6,2 milijuna kuna. Dakle, država je dobila manje nego što je na početku očekivala. U pitanju je nekretnina površine 350 četvornih metara, te ima dvorište i vrt površine 650 kvadrata. Od 2010. godine služila je kao Ured bivšeg predsjednika Mesića, koji je iz nje morao iseliti 2016. godine, kada je vlada Tihomira Oreškovića ukinula pogodnosti što ih je bivšim predsjednicima dodijelila vlada Ive Sanadera.

Kupila ju je, zanimljivo, firma Zvonka Šarića, poduzetnika s kojim je ministar Marić imao više poslovnih kombinacija. U konačnici je zbog njih i otišao iz Vlade. Taj podatak govori u prilog tezi Telegramovih sugovornika o apsolutnoj neprihvatljivosti prodaje državnih vila.

Državne vile za svjetski jet-set

“S turističkim znalcima država mora napraviti plan komercijalizacije svojih službenih rezidencija”, suglasni su ljudi s kojima smo razgovarali. Uvjereni su kako osim obične zarade pravilno stavljanje na tržište državnih vila nudi i ogromnu šansu za promociju države. Stvar pojednostavnjuju do kraja: “Ako je Tito mogao dovesti slavnu Elizabeth Taylor zašto danas ne bi u tim vilama boravio netko jednako poznat?”

Istina je da su hrvatski državni dužnosnici u državnim rezidencijama na Jadranu ugošćavali svoje kolege iz raznih zemalja svijeta, no sada bi im trebalo pokušati ponuditi da se u te vile vrate i boravak u njima plate. Na kraju se može još postaviti i pitanje kome zapuštanje državnih rezidencija uopće odgovara. Ukoliko ih se ne obnovi i ne komercijalizira ni hrvatski dužnosnici uskoro neće imati više priliku u njima odmarati.