Istražitelji opet upali u Ministarstvo EU fondova, sad su uzeli ugovore koje je potpisivao Tolušić

'Izvidi su u tijeku', potvrđeno je

Policija je ovih dana opet bila u Ministarstvu regionalnog razvoja i europskih fondova, ponovno po nalogu europskih tijela. Izuzeli su, doznao je Jutarnji list, dokumentaciju o poslovima koje je nekadašnji ministar Tomislav Tolušić sklopio s tvrtkom Omega Software.

Tolušić nije dugo bio u ovom ministarstvu. Na funkciju je stupio u siječnju 2016., za vrijeme premijera Tihomira Oreškovića, a već u listopadu te godine Andrej Plenković prebacio ga je u Ministarstvo poljoprivrede.

No, u tom kratkom mandatu Tomislava Tolušića sklopljen je prvi od četiri ugovora s Omegom software, za izradu i održavanje sustava eFondovi. Taj posao je s prvotnih 4,6 narastao na 32 milijuna kuna pa je aktualna ministrica u ljeto ove godine prekinula suradnju s tom tvrtkom, tvrdeći da je ugovor tako formiran da se na natječaj nije mogao javiti nitko osim Omege Software.

Milijuni nakon odlaska iz Vlade

Nakon Tolušića, ugovore za nastavak suradnje potpisala je i Gabrijela Žalac, a zatim i Marko Pavić koji ju je naslijedio u Ministarstvu. Tolušić je kazao kako se tog posla uopće ne sjeća, s obzirom na to da je bio vrlo kratko u ministarstvu, a detalji izvida još se ni ne naziru.

24 sata pak javljaju kako su oni doznali da se Tolušića istražuje zbog 2,5 milijuna kuna koje je iz europskih fondova dobio za vinariju nakon što je smijenjen iz Vlade zbog nekretninske afere koju je otkrio Telegramov Drago Hedl.

“Izvidi su u tijeku. S obzirom na to da je sukladno zakonskim odredbama postupanje tijekom izvida tajno, o njihovom sadržaju ne možemo izvještavati javnost”, kazao je Jutarnjem listu glasnogovornik USKOK-a Sergej Abramov.

Kako je počela afera Žalac

Nije to prvi put da su policijski istražitelji po nalogu europskih tijela upali u Ministarstvo. Telegramu je krajem listopada iz MUP-a potvrđeno kako se provodi kriminalističko istraživanje. Tada smo, od izvora u Ministarstvu, neslužbeno doznali kako se istražuju sumnje u očito preplaćeni posao izrade softvera koji je Telegram otkrio još 2019. godine. Dvadesetak dana kasnije, Gabrijela Žalac uhićena je po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja.

Tako je krenula afera koja je ogolila USKOK i DORH koji nisu ni otvorili službenu istragu protiv Žalac, iako je Telegram više od dvije godine ranije u istraživačkom specijalu objavio sve dokaze. No, naš novinar Andrej Dimitrijević slučaj je proslijedio OLAFU, europskom uredu za borbu protiv prevara. A oni su pak sve to dostavili Uredu europskog javnog tužitelja osnovanom u srpnju ove godine.