Istražitelji otkrili ulogu Kerumovog nećaka u lancu šverca oružja iz Hrvatske: 'Bio je glavni dobavljač'

Josip Kerum pod istragom je s Markom Grzunovom, dok su još dvojica članova grupe u bijegu

FOTO: Pixsell

Prije nekoliko dana javili smo da je USKOK otkrio novi kanal krijumčarenja oružja iz Hrvatske preko Slovenije za Italiju. Predvodio ga je, prema sumnjama istražitelja, 41-godišnji Marko Grzunov, a glavni dobavljač, kako proizlazi iz do sada prikupljenih dokaza, bio je Josip Kerum, nećak nekadašnjeg splitskog gradonačelnika i poduzetnika Željka Keruma.

Mlađi Kerum već je imao problema sa zakonom. U travnju 2017. uhićen je s nešto više od 15 kilograma marihuane, ali i hrpom oružja. On je tada tvrdio da mu je oružje hobi, odnosno da se bavi kolekcionarstvom. Sada, međutim, istražitelji sumnjaju da je oružje nabavljao za grupu koja ga je dalje švercala u Italiju.

Poruke s aplikacije SKY ECC

Komunkaciju Grzunova s kupcima oružja policajci su prije par mjeseci skinuli s poznate aplikacije SKY ECC za koju su u krim-miljeu do nedavno vjerovali da je neprobojna. Tada je Grzunov i uhićen, a sada su ga, nakon analize poruka, osumnjičili za nova kaznena djela.

Zanimljivo je da je i Josip Kerum prije nešto više od dva mjeseca bio uhićen s dva pištolja, više komada streljiva, te dijelova oružja. Policija ga je tada prijavila zbog ilegalnog posjedovanja oružja, a u sklopu najnovije istrage povezala ga je s Grzunovom.

Telegram neslužbeno doznaje da je upravo Josip Kerum osumnjičen da je bio zadužen za nabavku oružja koje je Grzunov preprodavao u Italiji, dok je Tomislav Drmić, koji još nije uhićen, osumnjičen da je bio zadužen za financiranje kupnje naoružanja.

Arsenal za 50.000 eura

Prema pronađenim porukama, Kerum je upravo s Drmićem navodno pregovarao o prodaji oružja, te mu na kraju, kako se sumnja, tijekom lipnja 2020. ponudio na prodaju: 20 automatskih jurišnih pušaka – kalašnjikova, jedne automatske puške AK-47, tri jurišne puške Heckler G3, tri automatske puške FN FAL, jednog puškomitraljeza, dvije puške marke Crvena zastava, te jednog malikalibarskog automata s prigušivačem MGV.

U krijumčarskom lancu, tvrdi USKOK, za transport oružja bio je zadužen Mario Gavran, koji je također još uvijek u bijegu. On je najprije, sumnjaju, otišao do Keruma i preuzeo arsenal, te ga dovezao u Zagreb. Nakon što je Grzunov preko platforme SKY ECC dobio upute od kupca , Gavran je, tvrde istražitelji, nastavio kamionom prema Sloveniji, te dalje za Italiju. Za isporučeno oružje preuzeo je, kako smo već javljali, 50 tisuća eura.

Novac su članovi grupe, navodi USKOK, među sobom podijelili.

Što je sve Kerum prodavao?

Nova narudžba od Grzunova preko Drmića, Kerumu stiže već nekoliko dana kasnije. Kerum ubrzo, tvrde, šalje ponudu za prodaju još 25 komada oružja: šest automatskih jurišnih pušaka Ak-47, dvije Heckler G3, jedne jurišne puške AK-47, jedne automatske puške FN FAL, jednog lakog vojnog puškomitraljeza M72, strojnice Zagi, strojnice M53, tri kratke strojnice PPSh-41, puškomitraljeza M-49, automatske puške M-56, pet pušaka M-48, poluautomatskog snajpera M-76, te poluautomatske puške Ruger 10/22.

U idućoj poruci, koju su istražitelji pronašli, Kerum je Drmiću poslao i ponudu za prodaju tri zolje po cijeni od 400 eura po komadu, jurišne puške Crvena zastava s prigušivačem za 1000 eura, poluautomatskog pištolja Beretta M70 za 1300 eura, te poluautomatski pištolj Colt 1911 za 2000 eura.

U nastavku istrage trebalo bi se doznati i kome je Grzunov ovo oružje prodavao. Za sada istražitelji imaju samo SKY ECC oznaku te osobe.