Istupio je još jedan policajac koji tvrdi da hrvatska policija, po naredbi šefova, migrante ilegalno vraća u BiH

Šef smjene krivotvori pisani izvještaj tako da izgleda kao da su migranti vraćeni sa same granice

Hrvatski policajci svakodnevno hvataju migrante duboko u teritoriju Republike Hrvatske, nakon čega ih odvoze na granicu i vraćaju u BiH, ispričao je anonimni izvor iz policije za portal Dnevnik.hr. Izvor je detaljno opisao kako izgleda postupak kada policija pronađe ljude koji su nelegalno prešli granicu. „Kad ih uhvatimo, oduzimamo im noževe, koje gotovo svi imaju, mobitele i takve stvari. To stavljamo u vreće, koje dobivaju natrag kad ih puštamo u šumu prema Bosni i Hercegovini. Sve im vraćamo – novac, mobitele i ostalo, osim noževa. Noževe i predmete koji služe ozljeđivanju bacamo”, kazao je izvor. Dodao je da sve što granični i ostali policajci rade, rade po zapovijedima nadređenih.

Štoviše, o takvim situacijama, tvrdi ovaj policajac, svaki put izvijeste nadležne. „Zaustavimo ih, izvijestimo šefa smjene nadležne policijske postaje, polegnemo ih na pod i okružimo te čekamo dolazak marice”, prepričao je izvor portalu Dnevnik.hr. Kaže i da zna biti neugodnih situacija kada manji broj policajaca procesuira veću grupu migranata. Kada dođe marica, migrante pregledaju, potrpaju u vozilo i prebacuju do granice Hrvatske i BiH.

Nakon toga pišu službenu zabilješku, tvrdi izvor, dok šef smjene krivotvori pisani izvještaj o događaju. „Šef smjene kojem smo dojavili o migrantima piše nešto poput ‘zapisnika o odvraćanju’. Znači – službeno je to kao da smo ih na samoj graničnoj crti odvratili od ulaska u Republiku Hrvatsku, a mi smo ih ulovili 50 kilometara i više udaljene od granice. To što piše šef smjene službeni je podatak”, opisuje izvor.

Bilo je napada na policiju

Uhvaćenim migrantima policajci oduzimaju mobitele, a ako su mirni ponude im hranu i piće, kaže izvor za Dnevnik.hr, dodavši da 90 posto migranata koje uhvate čine muškarci u dobi od 20 do 35 godina. Kreću se u grupama od pet do 20 ljudi, priča izvor, koje su prilično dobro organizirane. Imaju prethodnice i vodiče za kojima se kreću i koji ih upozoravaju ako vide policiju. Ponekad se događa da policajci moraju pucati u zrak, priča izvor, ali ni to nije jamstvo da će migranti stati.

Prema anonimnom izvoru, napadi migranata na hrvatske policajce su rijetki, ali ponekad se dogode. „Oni će prije skočiti sa stijene u šikaru nego napasti policajca. No, događali su se napadi. Izvadili su oružje, noževe. Vidjeli su da je bilo malo policajaca pa su probali”, kaže. Opisuje i kako je s migrantima teško uspostaviti komunikaciju ili dobiti podatke, jer čak i oni koji znaju engleski šute, a sve dokumente bacaju kad dođu blizu granice sa Slovenijom. Izvor nije mogao potvrditi priču da migrantima netko uplaćuje novac. Primijetio je da svi imaju dobre mobitele, a često kod migranata pronalaze i bankovne kartice bez osobnih podataka. Novac im policajci ne uzimaju, tvrdi.

Nelegalna praksa

Sugovornik Dnevnika.hr odbacuje priče o policijskoj brutalnosti, i tvrdi da je bilo svega nekoliko takvih primjera. Kaže da policajci ponekad reagiraju ako im se migranti odupiru ili ih napadnu prvi, ali u takvim situacijama ih pendrecima udaraju po nogama. Izvor je kazao da je zadovoljan kvalitetom i pouzdanošću opreme koja je na raspolaganju policajcima, ali tvrdi da ljudi koji rade terenske smjene od 12 sati dobivaju vrlo oskudne lunch pakete, što im je priličan problem s obzirom na to da dežuraju daleko od trgovina i ljudskih naselja.

Priču o postupanju policije prema migrantima komentirali su iz Centra za mirovne studije. Opet napominju da je ova praksa „odvraćanja” migranata nelegalna. Boravak hrvatskih policajaca na graničnoj crti s BiH nije problematičan, kažu, ali jednom kada migranti uđu na teritorij RH, imaju pravo tražiti međunarodnu zaštitu, što im se ovakvim postupanjem policije onemogućava, tvrde iz CMS-a, i dodaju da o takvim događajima imaju brojna svjedočanstva migranata.

Upozoravaju i da se zakon krši prilikom povratka migranata na granicu. Naime, čak i kada postoje opravdani zakonski razlozi za protjerivanje, ljude koje se izbacuje iz zemlje treba predati vlastima države u koju ih se protjeruje. Vraćanje migranata na „zelenu crtu” granice s BiH bez nadzora i kontrole je protuzakonito, ističu iz CMS-a