Nekad je nužno odabrati stranu

Italija pokrenula istragu, tvrde da ISIS šalje izbjeglice preko Mediterana kako bi ubacili teroriste u Europu

Talijanski ministar pravosuđa kaže da je istraga tajna

Captured Afghani migrants disembark from a Turkish coast guard boat in the morning on April 4, 2016 in the port of Dikili district in Izmir, after trying to cross to Greek island Lesbos. 
Greece sent a first wave of migrants back to Turkey on April 4 under an EU deal that has faced heavy criticism from rights groups. Under the agreement, designed to halt the main influx which comes from Turkey, all "irregular migrants" arriving since March 20 face being sent back, although the deal calls for each case to be examined individually. For every Syrian refugee returned, another Syrian refugee will be resettled from Turkey to the EU, with numbers capped at 72,000.
 / AFP PHOTO / OZAN KOSE
FOTO: AFP

U Italiji je u tijeku istraga da li ISIS organizira prolaz desecima tisuća migranata da bi prokrijumčarili džihadiste u Europu, objavio je saborskom odjelu talijanski ministar pravosuđa Andrea Orlando. Detalji ove istrage su strogo tajni. Ministar je kazao da će se detaljno kontrolirati stotine ljudi koji svaki dan stižu u Italiju, uglavnom iz Libije.

Kriminalne grupe koriste kaos u Libiji da bi naplatili velike svote dolara od svakog putnika prema Zapadu. Ali postoje sumnje da ISIS koristi ovu situaciju za ubacivanje terorista na tlo Europe.

Utječu na to gdje će biti smješteni

Talijanski ministar kaže da su rizici koje preuzimamo veliki i da militanti čak pokušavaju utjecati na to gdje će izbjeglice biti smještene i raspoređene. Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da militanti koriste izbjeglički val da bi prokrijumčarili svoje pristalice u Europu.

Nakon sporazuma EU i Turske iz ožujka ove godine u Ankari, put kroz Grčku i Tursku je uglavnom zatvoren ali u Italiju stotine migranata dnevno još pristiže.

Porast od 35 posto

Izbjeglice se ukrcavaju na prepune čamce i više od 3000 ih se ove godine je utopilo u Mediteranu, kaže IOM, Internacionalna organizacija za migracije.

To je porast od 35 posto u odnosu na prvih sedam mjeseci 2015. godine. ISIS zarađuje prodajući naftu sa naftnih polja Bliskog istoka i Sjeverne Afrike koja su okupirali, uz krijumčarenje oružja i municije.