Italiju trese ružan skandal: klub dao otkaz svojoj odbojkašici, jer je zatrudnjela. I onda ju još tužio

Tvrde, između ostalog, da je kapetanica njihove momčadi trudnoćom prekršila ugovor

FOTO: Screenshot/YouTube/ Volleyball.it

Ovih dana talijansku javnost žestoko je uznemirila vijest da je odbojkaški klub Volley Maniago Pordenone tužio 41-godišnju igračicu Laru Lugli jer je prekršila svoj ugovor i to tako što je ostala trudna. Odmah nakon što se pročulo za tužbu vodeći talijanski političari, sportski djelatnici i novinari, ali i najveći svjetski mediji, pohrlili su u njenu obranu.

Lugli, koja je bila kapetanica momčadi, otkaz je dobila još u ožujku 2019., nakon što je poslodavcu rekla za trudnoću. Potom je imala spontani pobačaj, a nakon toga je zatražila od kluba da joj plati 2500 tisuća eura za mjesec u kojem je igrala, dok nije saznala da je trudna. No, klub je odbio platiti i umjesto toga pokrenuo je pravnu akciju protiv Lugli, optužujući je da nije otkrila svoje planove da ima dijete s ciljem izvlačenja više novca.

Klub ju je također optužio da je “nesrazmjerno prodala svoje iskustvo” i je “skrivala želju da bude majka.” “Zbog toga je,” piše u tužbi, “ekipa igrala loše pa je klub izgubio velik novac od sponzorstva.” Volley Maniago Pordenone također je ustvrdio kako ih Lugli nije obavijestila da planira dobiti dijete prije nego što je potpisala ugovor tijekom sezone 2018-19. Pritom se uprava kluba pozvala na ugovor s igračicom u kojem stoji da može dobiti otkaz ako zatrudni.

‘Kad zatrudniš, ugovor prestaje, sve je gotovo’

Lugli je priznala da je potpisala tu klauzulu te da je bila svjesna da će dobiti otkaz, ali je upozorila da “je to bio kompromis koji su sve sportašice uvijek morale prihvatiti.” “Kad zatrudniš, ugovor prestaje. Rastajete se. Sve je gotovo,“ požalila se Lugli. Klub je također u tužbi ustvrdio da se Lugli nakon spontanog pobačaja mogla vratiti na teren i igrati do kraja sezone, te da bi u tom slučaju bila plaćena i da je sjedila na klupi za rezerve. Lugli im je međutim odgovorila da bi “nakon pobačaja radije skočila kroz prozor, nego išla u teretanu.”

Predsjednik kluba Franco Rossato kazao je kako je klub bio korektan jer ju nije kaznio zbog preranog odlaska iz momčadi. “Odjednom, mnogo mjeseci kasnije, od njezinog smo odvjetnika dobili zahtjev za odštetom pa smo zbog toga aktivirali klauzule ugovora,” zaključio je Rossato da bi odmah potom ipak dodao da takve zakone valja mijenjati. Mauro Rossato, član uprave kluba, kazao je pak kako mrzi što mora otpustiti igračice zbog trudnoće te da je vladin posao “pronaći načine kako omogućiti trudnim sportašicama da nastave zarađivati za život, ali i da pomogne klubovima kako bio podnijeli takve financijske udare.”

Slučaj izazvao bijes diljem Italije

Lugli je bila jedna od brojnih sportašica koje su, iako su plaćene za bavljenje nekim sportom, klasificirane kao amaterke jer su tako imale puno manje zakonske zaštite od sportaša koji su klasificiranih kao profesionalci. U intervjuu za The Guardian, Lara Lugli rekla je da se klub prema njoj ponašao kao da je s trudnoćom učinila nešto “nedopušteno i zlonamjerno.”

“Rekli su mi da sam kao 38-godišnjakinja trebala znati hoću li ostati trudna te da sam im to trebala reći. Ne samo da su doveli u pitanje moju profesionalnost, nego su trudnoću poistovjetili s nezakonitim i zlonamjernim ponašanjem, a to je vrlo ozbiljna stvar,” zaključila je Lugli. I bila je u pravu. Kad je slučaj izbio u javnost izazvao je bijes širom Italije. Odmah se otvorilo pitanje zakonske zaštite sportašica i žena općenito od diskriminacije koje su prisiljene birati između majčinstva i posla.

Kulturološki problem

“To je djelomično kulturološki problem, i to je jasno”, rekla je Luisa Rizzitelli, predsjednica Assista, nacionalne udruge sportašica te dodala: “ Postoji nedostatak političke volje da se ženama u sportu omogući zaštita kako bi mogle postati majke. Dosadašnje ponašanje u 2021. godini jednostavno više nije prihvatljivo.” Maria Elisabetta Alberti Casellati, predsjednica talijanskog Senata, izjavila je pak kako je maltretiranje odbojkašice Lare Lugli zbog majčinstva brutalno nasilje nad ženama.

Elena Bonetti, talijanska ministrica za obitelj i rodnu jednakost zapisala je na Facebooku: ”Dokaz nejednakosti je činjenica da žene moraju birati između majčinstva i posla i to je situacija koju Talijanke više ne mogu tolerirati.” Ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio također je oštro kritizirao odluku kluba. “Više nije podnošljivo da su danas žene prisiljene birati između djeteta i karijere.”

Flavia Tortorella, odvjetnica specijalizirana za sportsko pravo, izjavila je pak kako su se svi pomirili s takvim sustavom dok Lara Lugli nije otvorila Pandorinu kutiju. “Da Italija ima profesionalne ugovore sa sportašicama, kakvi postoje u SAD i Norveškoj, tada majčinske klauzule ne bi bilo. Zaključila je kako bi se napokon trebala otvoriti rasprava o tomu “zašto smo mi žene došle u situaciju da pristajemo odreći se majčinstva kako bismo zadržale posao.”

Nekoć je Nike imao slične odredbe

Slučaj Lare Lugli otkrio je duboku rodnu nejednakost u talijanskom sportu, što ne čudi jer je riječ o zemlji koja se nalazi na 76. mjestu svijeta po ravnopravnosti spolova, prema dokumentu Svjetskog ekonomskog foruma. U Italiji samo vrhunski muški igrači nogometa, golfa i košarke i biciklisti potpisuju sportske ugovore koji ih svrstavaju u profesionalce. Sportašice se čak i na najvišim razinama – uključujući olimpijske pobjednice i igračice u nacionalnom nogometnom timu – prema svojim ugovorima o radu, smatraju amaterkama. To klubovima, naime, omogućuje dodavanje klauzula poput one o trudnoći i izbjegavanju plaćanja troškova rada i mirovina.

Klauzule o trudnoći mogle bi biti u suprotnosti s ustavnom zaštitom materinstva, smatraju pravni stručnjaci, no do sada nije bilo pravnih osporavanja tih odredbi. Igračice su uglavnom prihvaćale uvjete jer je to bio jedni način da se nastave baviti vrhunskim sportom. Prije dvije godine vlada je klubovima ponudila financijske poticaje za potpisivanje profesionalnih ugovora sa sportašicama, a sada se traži njihova još veća zaštita.

Nekoć je i kompanija Nike imala slična ograničenja, no 2019. obećala je da više neće financijski kažnjavati svoje sponzorirane sportašice ako zatrudne. Prije nekoliko mjeseci svjetska nogometna organizacija FIFA, donijela je odredbu kojom se profesionalnim nogometašicama jamči najmanje 14 tjedana porodiljnog dopusta.