Gradonačelnik Vukovara, koji non stop napada institucije da ne otkrivaju ratne zločine, nikad ih nije ni nazvao

Malo smo analizirali što konktretno radi gospodin Penava koji je zbog neistraživanja ratnih zločina organizirao i prosvjed

Ivan Penava (HDZ), gradonačelnik Vukovara, priznao je na posljednjoj sjenici gradskog vijeća, odgovarajući na istup vijećnika Davora Madune (Živi zid) kako mu nije poznato da država plaća informacije koje će omogućiti pronalaženje nestalih osoba. To je posebno zanimljivo jer je Penava često prozivao hrvatske institucije zbog neučinkovitosti u traženju nestalih hrvatskih branitelja kao i zbog sporosti i neučinkovitosti u progonu osoba odgovornih za ratne zločine.

Zbog toga je, prošle godine, organizirao i veliki prosvjedni skup u Vukovaru, što je izazvalo nervozu državnog vrha. “Penava se u javnosti predstavlja kao osoba kojoj je iznimno stalo da se procesuiraju ratni zločini i pronađu posmrtni ostaci ubijenih i nestalih hrvatskih branitelja, no osim verbalnih istupa u javnosti i skupljanja političkih poena nije učinio ništa konkretno da pomogne rješavanju tih pitanja”, kaže za Telegram Pavao Josić, gradski vijećnik Živog zida.

Gospodin Penava ignorirao je novinarski upit

“Pouzdano znam da niti jednom nije posjetio institucije koje na tome rade – ni vukovarski MUP, ni Županijsko državno odvjetništvo, niti Županijski sud da bi se obavijestio što rade i na koji im način može pomoći. Umjesto toga on ih je prozivao za nerad”, kaže Josić.

Želeći provjeriti optužbe na račun gradonačelnika Vukovara Ivana Penave, uputili smo upit sa zamolbom da Penava odgovori kada je i u kojim prilikama posjetio neku od spomenutih institucija, ili im se pisanim putem obratio zahtijevajući brže, energičnije i učinkovitije postupanje. Naš upit gradska uprava Vukovara je ignorirala i nismo dobili tražene odgovore.

Nije znao da već postoji ono što je htio

Prema informacijama do kojih je došao Telegram, Penava je razmišljao o osnivanju svojevrsnog povjerenstva za istraživanje ratnih zločina i zaklade koja bi financirala pronalaženje nestalih branitelja, uključujući i nagrade onima koji otkriju grobnice s posmrtnim ostacima. No, od te se zamisli odustalo u posljednjem trenutku kada je Pavao Josić na svom Facebook profilu objavio dopis Ministarstva unutarnjih poslova u kojem stoji kako postoji pravilnik o načinu postupanja policijskih službenika po kojem visina nagrade za obavijest koja je dovela do pronalaska nestale osobe može iznositi do 40.000 kuna neto.

”Rješavanje sudbine nestalih hrvatskih branitelja i civila iz Domovinskog rata strateški je prioritet Ministarstva unutarnjih poslova i svaka informacija koje bi dovela do pronalaska istih, odnosno njihovih posmrtnih ostataka je dragocjena i bit će razmatrana s maksimalnom odgovornošću. Također je važno napomenuti da takva sadržajna obavijest može biti predmet raspisivanja nagrade sukladno pozitivnom zakonodavstvu Republike Hrvatske”, stoji u odgovoru koji je Josić objavio, a Penava za takvu mogućnost nije znao.

Važan podatak koji nije spomenut

Josić smatra kako je važno da informacija o mogućim nagradama za one koji ukažu na lokacije grobnica u kojima se nalaze ubijeni i nestali branitelji i civili mora biti javno dostupna, jer bi mogla motivirati one koji o tome nešto znaju i čije bi obavijesti pomogle rješavanju velikog humanitarnog problema s kojim se Hrvatska, više od dva desetljeća nakon završetka rata, još uvijek suočava.

No, čini se da ta informacija iz nekih razloga nije dovoljno poznata, pa kao što se vidjelo, za nju ne zna ni gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava. Iz odgovora koje je Josić dobio iz Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja (kojima je također postavio pitanje o postojanju novčane nagrade za pružanje podataka o mogućim lokacijama grobnica), taj podatak nije spomenut.

Problemi koje imaju povjerenici za nestale

Umjesto toga, pomoćnika ministra Stjepan Sučić napisao je kako ”neposredno prikupljanje informacija o mogućim mjestima prikrivenih masovnih i pojedinačnih grobnica s posmrtnim ostacima osoba nestalih tijekom Domovinskog rata, provode Ministarstvo unutarnjih poslova i sigurnosne agencije, sukladno propisima o svom radu, pri čemu u obavljanju tih poslova surađuju s Upravom za zatočene i nestale kao provedbenim tijelom”.

Pitanje nestalih branitelja i otkrivanje mjesta na kojima se nalaze njihovi posmrtni ostaci, na žalost, iz nekih se razloga još uvijek tretira kao političko a ne humanitarno pitanje, o čemu svjedoči i tapkanje u mjestu dvojice povjerenika za nestale, Ivice Vrkića i Verana Matića. Vrkića je prije godinu dana na tu funkciju imenovala predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, a Matića srbijanski premijer Aleksandar Vučić. Njihovi napori, međutim, do sada nisu dali nikakvog rezultata, a u nekoliko istupa u javnosti izjavljivali su kako u radu nalaze na brojne prepreke koje onemogućavaju da se pitanje nestalih osoba počne brže rješavati.