Iz Grada uvrijeđeno medijima poslali 600 stranica dokumenata za koje tvrde da su dokaz da je žičara 'sigurna i spremna'

Dostavljenim dokumentima iz Grada se razračunavaju s, kako kažu, neistinitim tvrdnjama sudionika kampanje

Sljemenska žičara u Zagrebu/Sandro Lendler
FOTO: Sandro Lendler

Iz Grada Zagreba u popodnevnim su satima medijima dostavili priopćenje s ukupno 23 dokumenta raspisanih na preko 600 stranica iz kojih, tvrde, jasno proizlazi da je sljemenska žičara u potpunosti sigurna i spremna za korištenje. Iz Grada su sve dostavili javnosti zbog, kako ističu, “kontinuiranih tvrdnji neupućenih osoba da žičara nije sigurna za korištenje”.

Među dokumentima, kojima je redom moguće pristupiti na web stranicama Grada Zagreba, nalaze se zapisnici o obavljenom tehničkom pregledu za pregled konstrukcije žičare, izvješće nadzornog inženjera nad izvođenjem ojačanja čelične i armirano betonske konstrukcije, očitovanje o nosivoj konstrukciji, i mnogi drugi dokumenti. Iz Grada poručuju da svi priloženi dokumenti “jasno dokazuju ispravnost i sigurnost žičare”.

Žičara će, kažu, koštati 515 milijuna kuna, bez PDV-a

Dodaju i kako “paušalne tvrdnje osoba koje nikada nisu čak niti uputile ikakav upit kako bi se upoznali sa stanjem žičare nije potrebno dodatno komentirati”. Jedino se još čeka, pišu dalje iz Grada, pozitivno mišljenje Sanitarne inspekcije Državnog inspektorata RH koje, smatraju, postupa “iz nekih drugih interesa, a ne sukladno vlastitim obvezama”.

Neistinitim i nepotkrijepljenim nazivaju tvrdnje sudionika predizborne kampanje vezane uz “navodnih 760 milijuna kuna koliko se tvrdi da iznose troškovi gradnje žičare”. Kažu kako će ukupni troškovi građevinskih radova na žičari iznositi maksimalno 389.672.810,57 kn bez PDV-a, troškovi sanitarne opreme su, tvrde iz Grada, 695.516,06 kn bez PDV-a, ukupni troškovi opreme žičare iznose 123.323.656,11 kn bez PDV-a, a ukupni troškovi nadzora iznose 1.455.776,00 kn bez PDV-a.

“Iz navedenoga proizlazi da ukupni troškovi gradnje žičare bez PDV-a iznose 515.148.758,74 kune, a kredit u iznosu od 537,000,000 kn je podignut da se tom razlikom podmire troškovi projektiranja te troškovi priključenja objekta na opskrbnu mrežu električnom energijom. Troškovi PDV-a se u cijelosti priznaju ZET-u u pretporez, tako da je efekt PDV-a nula”, zaključuju iz Grada Zagreba. Svim objavljenim dokumentima o žičari možete pristupiti ovdje.