Iz Halmeda pokušali objasniti zašto je analiza smrti 33-godišnjaka nakon cijepljenja trajala 9 mjeseci

Željana Margan Koletić iz državne agencije za lijekove odgovorila je na nekoliko pitanja nakon što je potvrđen prvi slučaj povezanosti cjepiva sa smrću

Voditeljica Odsjeka za farmakovigilanciju i racionalnu farmakoterapiju Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), Željana Margan Koletić, komentirala je za RTL današnju vijest kako su povezali smrt 33-godišnjaka s cjepivom AstraZenece. On je preminuo u ožujku ove godine, a da se smrt povezuje s cjepivom objavljeno je tek danas, devet mjeseci kasnije.

“Sama ocjena zahtijevala je prikupljanje opsežne dokumentacije, nalaza, obdukcije, otpusnog pisma”, rekla je i dodala da su uključeni bili i HZJZ te vanjski stručnjaci iz područja hematologije, iz KBC-a Rebro te Ministarstva zdravstva. Jedan od razloga dugog ispitivanja navela je i “netipičnu kliničku sliku”.

Kazala je da se, kada se slučaj dogodilo, nije znalo da vektorsko cjepivo može izazvati sindrom tromboze s trombocitopenijom, pa se tražilo mišljenje njemačkog instituta. “Njihov stručnjak je naposljetku ustvrdio da je u ovom slučaju uistinu bilo riječi o nastanku ovog simptoma”, dodala je.

Traje ocjena za još 32 slučaja

Margan Koletić je za RTL dodala da je ovo prvi slučaj povezanosti cijepljenja sa smrtnim ishodom u Hrvatskoj. HALMED je zaprimio 43 prijave sumnji na smrtni ishod od kojih za 32 traje ocjena, dok je za 11 slučajeva isključena.

Iz te državne agencije ranije danas objavili su kako su zaključili prijavu na moguće nuspojave nakon cijepljenja kod 33-godišnjaka koji je preminuo 12 dana nakon cijepljenja AstraZenecom.

“Stručna grupa HALMED-a i HZJZ-a ocjenom je zaključila da prijava ispunjava kriterije prema kojima se smatra sindromom tromboze s trombocitopenijom”, naglasio je HALMED dodavši kako je “uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva i nastalih reakcija te smrtnog ishoda ocijenjena je kao – vjerojatna”.