Ministarstvo zdravstva: 'Zdravstveni djelatnici bez COVID potvrde neće moći raditi'

Na početku će testiranje plaćati Ministarstvo, a kasnije bi to išlo na račun zdravstvenih radnika

03.03.2021., Zagreb - Konferencija za medije Stozera civilne zastite RH. Vili Beros.
Photo: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Uvođenje Covid potvrda u zdravstvu od 1. listopada i način na koji će zdravstvo nakon toga funkcionirati bila je tema jutrošnje emisije Poligraf na Hrvatskom radiju. Govoreći o sustavu Goran Žanić iz Ministarstva zdravstva je kazao da će testiranje koje medicinari moraju obaviti ako nisu preboljeli ili cijepljeni u prvo vrijeme plaćati Ministarstvo ali da bi se to kasnije prevalilo na džepove samih medicinara.

Do sada smo na testiranja ljudi na COVID potrošili 1,2 milijarde kuna, istaknuo je Žanić, a ukupno je COVID zdravstveni sustav koštao 3,6 milijardi kuna. Na pitanje hoće li biti sankcija za one koji ne budu imali covid potvrde odgovorio je: “Vidjet ćemo kako ćemo se boriti bude li takvih pojava, no vjerujemo da toga neće biti. U ovome trenutku plan je da te osobe ne mogu raditi, a onda ćemo vidjeti kako dalje”.

Da na posao ne dođe 30 posto sestara bilo bi nemoguće raditi

Boris Ujević iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika u emisiji je kazao da je procijepljeno više od 90 posto liječnika, dok brojke za medicinske sestre i tehničare variraju od 60 do 80 posto. “Teško je reći što se tiče medicinskih sestara, neke su na bolovanjima, neke na porodiljnima…”, dodao je.

Nada se da neće biti velik broj onih koji neće imati COVID potvrde. “Kada recimo 1. listopada na posao ne bi došlo 30% medicinskih sestara jer nemaju Covid potvrde, sve bi jako teško funkcioniralo, gotovo nemoguće”, pojašnjava. Ujević dodaje da je trenutni stav HZJZ-a da COVID potvrde za one koji su cijepljeni i one koji su preboljeli bolest, traju jednako dugo.