Iz Njemačke spustili Plenkoviću i premijerima koji se žale oko cjepiva: 'Neki nisu ni uzeli sva cjepiva na koja imaju pravo'

Iz Njemačke poručuju kako Austrija i još neke države nisu iskoristile sve cjepivo na koje su imale pravo

Ideja hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i grupe lidera manjih europskih država o uvođenju korektivnog mehanizma kojim bi se osigurala pravedna raspodjela cjepiva među članicama EU nije dobro odjeknula u Njemačkoj. Michael Roth, državni tajnik za pitanja EU u njemačkom Ministarstvu vanjskih poslova, kazao je danas kako misli da za takvom mjerom nema potrebe. “Imali smo jasan i transparentan postupak”, naglasio je Roth, govoreći o distribuciji cjepiva unutar EU.

Njemački dužnosnik spomenuo je kako Austrija i neke druge države članice nisu u potpunosti iskoristile količinu cjepiva na koju su imale pravo s obzirom na broj stanovnika, nakon čega su ti kontigenti cjepiva ponuđeni drugim članicama EU. “Austrija i neke druge zemlje svoje kontingente nisu u potpunosti iskoristili, iz razloga koje ja ne želim ocjenjivati”, rekao je. “Ne vidim razloge za nastanak konflikta oko toga”, dodao je Roth, prenosi list Südtirol News.

S Rothom se složio Peter Liese, glasnogovornik europskih pučana u Europskom parlamentu za zdravstvena pitanja. On je prilično oštro napao austrijskog kancelara Sebastiana Kurza i ostale premijere država članica koji su tražili promjenu načina podjele cjepiva. “Kritike Sebastiana Kurza zbog raspodjele cjepiva nisu opravdane. Razlog žalbi su pogreške njegove vlade i vlada njegovih pristaša”, rekao je Liese, prenosi Kurier. “Unutareuropska distribucija cjepiva vrlo je transparentna i kancelar Kurz stoga ne bi smio nastupati kao tužitelj”, dodao je.

Šest premijera tražilo pravednu raspodjelu cjepiva

Pitanje pravednosti raspodjele cjepiva došlo je na dnevni red nakon što je austrijski kancelar Kurz na konferenciji za medije izjavio kako ima saznanja da su neke europske države tajno dogovarale kupnju cjepiva s predstavnicima farmaceutskih kompanija.

Kurz je spomenuo Hrvatsku kao jednu od država koje su ostale zakinute pri raspodjeli cjepiva na razini EU. Dan kasnije, hrvatski premijer Andrej Plenković, Austrijanac Kurz i šefovi vlada Bugarske, Slovenije, Češke i Latvije poslali su pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu.

Premijeri su ukazali na to da će zbog nejednakosti u procesu cijepljenja neke države članice dosegnuti kolektivni imunitet u roku od nekoliko tjedana, dok će druge jako zaostati. “Naše je stajalište da bi to bilo protivno ne samo našem sporazumu, nego i samom duhu europske solidarnosti”, stoji u pismu šestero premijera, koji se žale kako isporuke doza cjepiva od strane farmaceutskih kompanija pojedinim članicama EU ne idu jednakomjerno i ne slijede princip raspodjele proporcionalno broju stanovnika.