Izašao je slavljenički broj čuvenog rektorovog podlista; zbilja je šteta propustiti najbolje dijelove

Mala analiza tekstova iz današnjeg Universitasa, sveučilišnog glasila koje izlazi uz dnevne novine

Jutros je, uz Jutarnji list, izašao slavljenički broj sveučilišnog podlistka Universitas, tiskovine najpoznatije po tome da je u jednom broju na 32 stranice uspjela naći mjesta za 14 fotografija rektora Borasa. Pišemo slavljenički, jer se radi o jubilarnom stotom broju spomenutog pamfleta i zato što je riječ o prvom broju nakon uvjerljive pobjede profesora Damira Borasa na izborima za rektora Sveučilišta u Zagrebu.

Ako vam je slučajno do sada promaklo, tiskanje i distribuciju Universitasa uz dnevne novine s po milijun kuna financiraju sveučilišta u Zagrebu i Splitu, a podlistak, osim za župne obavijesti sa sveučilišta, služi za disperziju službene istine o stanju na Sveučilištu i usputno dociranje kritičarima. Prolistali smo jubilarni broj i izvukli najbolje momente.

1. Vjerodostojnošću do snažnog Sveučilišta

U nešto skromnijem izdanju, broj fotografija rektora Borasa na stranicama Universitasa gotovo je prepolovljen u odnosu na neke prijašnje, rekordne brojeve. Gospodin Boras ovoga se puta pojavljuje na samo 8 fotografija, od kojih je prva i najveća fotografija naslovnice s pratećim naslovom DAMIR BORAS: Sveučilište u Zagrebu zadržava kontinuitet.

Naslovnica najavljuje zapravo prilično kratak izvještaj s izborne sjednice senata sveučilišta na kojoj je rektor dobio novi mandat, te uglavnom prenosi njegovo izlaganje s novinske konferencije. Zanimljivo, uredništvo Universitasa kao valjda najvažniji dio tog izlaganja prepoznalo je dio u kojem gospodin Boras ocjenjuje da su za izbor rektora najvažniji “vjerodostojnost, program rada i uvjerljivost u obrani onoga za što se zalaže”.

Iz toga je izvučen i naslov teksta koji glasi “Vjerodostojnošću do snažnog i utjecajnog Sveučilišta u Zagrebu”. Sad, stvarno bi bilo malo nategnuto insinuirati da se radi o aluziji na korištenje riječi vjerodostojno u izbornoj kampanji jedne parlamentarne stranke, tako da je jedino što možemo zaključiti da se radi o nekoj vrsti frojdovske omaške.

2. Što je karakteriziralo Borasov mandat?

Odmah ispod teksta izvještaja s izborne sjednice senata Sveučilišta, objavljena je i analizica pod naslovom: Senat je bio nedvosmislen. U tekstu nešto slobodnije forme, gospodin Duško Čizmić Marović u jednom se trenutku uhvatio nezahvalnog zadatka u kojem je pokušao, iz pozicije bivšeg glavnog urednika sveučilišnog podlistka odgovoriti na pitanje – Što je karakteriziralo protekli četverogodišnji mandat uprave Sveučilišta u Zagrebu na čelu s rektorom Borasom?

To je rezultiralo sljedećom, zbilja zavidnom akrobacijom: “Razložan angažman u vrlo širokom rasponu od obrane autonomije, pa i ustavnim tužbama i prijedlozima za promjenu temeljne legislative, preko uspješne borbe za personalno jačanje sveučilišta tzv. razvojnim koeficijentima, pa i sukoba s državnom administracijom radi osiguranja stečenih prava, do konkretnih inicijativa za povećanje unutarsveučilišne suradnje i programske preobrazbe pojedinih studijskih usmjerenja u korist vlastita shvaćanja općih kulturnih i nacionalnih interesa”.

3. Pokrenuli su svoje medije da bi se objektivno prikazivali

Završetak citata iz prethodne točke zaslužuje da ga se posebno navede. Dakle, nakon što je nabrojano sve što je karakteriziralo prethodni Borasov mandat na poziciji rektora, navedeno je i sljedeće; “I, ne na zadnjem mjestu, organiziranje vlastite medijske infrastrukture radi objektivnog prikaza vlastitih aktivnost”, misleći valjda na Universitas.

Autor teksta zatim spominje neviđen stupanj medijske jednoglasnosti u kritici aktualne uprave i priznaje da još “gaji iluziju u ozbiljniji doprinos hrvatske medijske scene”, ali, da ne bude zabune, zaključuje da “se ipak prvenstveno oslanjamo na brzu uspostavu vlastite cjelovite akademske medijske infrastrukture”, stopivši se na tren s upravom Sveučilišta.

4. Nalet inspiracije za opremanje tekstova i smisao za humor

Iako je Universitas jedan nišni medij koji ne nosi teret obveze natjecanja na tržištu pa si može dopustiti suh, administrativni stil u izražaju, bilo bi potpuno pogrešno pomisliti da su potpuno bez smisla za humora. Evo na primjer, u današnjem izdanju na dvije su cijele stranice objavili izvještaj s treće sjednice rektorskog zbora, održane 26. siječnja u Zagrebu.

Jedan od tekstova na te dvije stranice je i tekst u kojem se prenosi istup rektorice zadarskog Sveučilišta Dijane Vican, koje se možda sjećate iz kratkog mandata na čelu povjerenstva ključnog za provedbu kurikularne reforme. E pa, gospođa Vican je, prenosi Universitas, sada iznijela određene probleme koje manja i integrirana sveučilišta imaju u prijavi na natječaje za EU sredstva. U naletu neviđene komedijaške inspiracije, tekst o izlaganju gđe Vican naslovljen je “Veličina (ni)je bitna”.