Izbori u Ukrajini: hoće li komičar toj zemlji stvarno donijeti preokret?

Tko je Vladimir Zelenski, za što se zalaže i što će njegova vrlo izgledna pobjeda značiti za Ukrajinu, Rusiju i ostatak Europe

Ukrainian comic actor, showman and presidential candidate Volodymyr Zelensky rests while taking part in the shooting of the television series "Servant of the People" where he plays the role of the President of Ukraine, in Kiev on March 6, 2019. - Anger with the political elite is partly behind the rise of Volodymyr Zelensky, a TV actor with no political experience who is the frontrunner in the upcoming presidential vote.  Zelensky is polling at 25 percent, ahead of Poroshenko on 17 percent and former prime minister Yulia Tymoshenko on 16 percent as of March 4, 2019. (Photo by Sergei SUPINSKY / AFP)
FOTO: AFP

Rasplet predsjedničkih izbora u nedjelju 21. travnja u Ukrajini bit će, predviđaju sva ispitivanja javnog mijenja, gotovo identičan američkim predsjedničkim izborima 2016. godine. Kao i u Americi gdje je pobijedio Donald Trump, zvijezda televizijskih reality showa, tako će u Ukrajini trijumfirati filmski i televizijski komičar Vladimir Zelenski. Zelenski nije samo komičar, on je i glumac, scenarist, redatelj, osnivač filmskog studija Kvartal 95 te utemeljitelj političke stranke Sluga naroda.

To ime stranka je dobila po iznimno popularnoj televizijskoj seriji Sluga naroda, koja se prikazivala 2015., u kojoj je Zelenski glumio tridesetogodišnjeg učitelja povijesti koji je pobijedio na predsjedničkim izborima u Ukrajini nakon što je snimio video koji ga je prikazao kao borca protiv korupcije. Rezultati prvog kruga izbora u kojima je Zelenski uvjerljivo pobijedio užasnuli su Bijelu kuću i politički establishment u Kijevu, zabrinuli Bruxelles te izazvali puno nedoumica u Moskvi.

Zelenski na sreću Ukrajinaca ipak nije Donald Trump, a još manje mađarski lider Viktor Orban ili vođa Stranke prava i pravde u Poljskoj Jaroslav Kaczyński. Svima njima blizak je Petro Porošenko, protukandidat Zelenskom i sadašnji predsjednik Ukrajine, dok se za Zelenskog može reći da je političkim opredjeljenjima najbliži Zuzani Čaputovoj, novoj liberalnoj predsjednici Slovačke.

Zalaže se za legalizaciju pobačaja

Zelenski je u prvom krugu pobijedio na valu ogorčenja birača političkim elitama koje se potonule u glib korupcije i kriminala te želje većine građana za radikalnim političkim i gospodarskim promjenama i reformama. Uz borbu protiv nesposobnih i potkupljivih političara, što je bio glavni slogan njegove predizborne kampanje, Zelenski je najavio da će njegov prioritet biti temeljiti zaokret u ekonomskom životu Ukrajine kao i okončanje sukoba s Moskvom i ruskim pobunjenicima.

Zelenski se još zalaže za besplatnu distribuciju medicinskog kanabisa, za potpunu legalizaciju pobačaja, prostitucije i kockanja, ali je žestoko protiv legalizacije oružja. Najavio je da će zatražiti pomoć međunarodne zajednice u istragama o korupciji te otkrivanju pokradenog novca koji su bogati Ukrajinci odnijeli u inozemstvo. Zelenski je također obećao da će njegov prvi zakon “O narodnoj moći”, kojemu je cilj osigurati učinkovitu borbu protiv svih vrsta kriminala, omogućiti ukidanje imuniteta predsjedniku države, članovima ukrajinskog parlamenta Verkhovne Rade, te sucima.

Za razliku od Zelenskog, kampanja Petra Porošenka bila je nabijena nacionalističkim porukama, a glavni mu je moto bio “vojska, jezik i vjera”. Taj tajkun zvan kralj čokolade jer ima u vlasništvu konditorsku tvrtku te televizijsku postaju, tvrdio je da Putin “sanja neiskusnog, mekog, podložnog, popustljivog, slabog, ideološki amorfnog i politički nesigurnog predsjednika kao što je Zelenski”. Na kraju je Porošenko poručio Ukrajincima da biraju između “njega i Putina”. To je međutim kod mnogih građana izazvalo podsmjeh budući da je Porošenko višestruko uvećao svoje bogatstvo te je još otkriveno da je preko svojih off shore kompanija izbjegavao plaćanje poreza što je otkriveno u Panama Papersima.

Kako je potukao Porošenka u prvom krugu

U prvom krugu predsjedničkih izbora 31. ožujka 2019. Porošenko je osvojio drugo mjesta sa svega 15,9 posto glasova. S obzirom na to da devet od deset Ukrajinaca sadašnju vladu, koju je formirala Porošenkova stranka, smatra korumpiranom, njegova kampanja nije imalo nikakva posebnog utjecaja na većinsko opredjeljenje birača. Oni doživljavaju Porošenka kao oličenje korumpiranog političara, tajkuna koji nema nikakvih ideja osim širenja mržnje prema drugima i drugačijima, koji neprekidno podgrijava ozračje nesigurnosti i napetosti, izmišlja vanjske i unutarnje neprijatelje te produbljuje jaz između bogatih i siromašnih te materijalne i ideološke razlike u društvu.

S obzirom na njegov predizborni program očekivalo se da će Zelenski dobiti potporu dijela inteligencije i ljevice te aktivista civilnog društva, no to se nije dogodilo jer su ga oni doživljavali kao komedijanta, glupana i nepatriotskog političara. Za razliku od Porošenka i ostalih predsjedničkih kandidata, Zelenski je vodio predizbornu kampanju isključivo na društvenim mrežama, Facebooku, Instagramu, Twitteru, a na You Tubeu neprekidno su se vrtjeli njegovi filmovi i snimke predstava. Zbog toga što se nije želio pojavljivati u vodećim medijima, dvadesetak novinskih redakcija zatražilo je od Zelenskog da prestane izbjegavati njihove novinare.

Analize su pokazale da su za Zelenskog najviše glasovali ljudi koji su prvi puta izašli na izbore, a od toga ga je poduprijelo čak 40 posto osoba mlađih od 30 godina. Činjenica da Zelenski doista nema političkog iskustva, većina Ukrajinaca nije mu uzela za zlo, upravo suprotno. To mu je zapravo bila najveća prednost pred protukandidatima koji su svi odreda pripadnici političkih elita. Spram najosjetljivijeg pitanja u Ukrajini, odnosu naspram Moskve i ruske manjine, Zelenski ima dijametralno suprotna stajališta od sadašnjeg predsjednika Porošenka.

Optužuju ga da je produžena ruka Moskve

Osim što Ukrajina, država s oko 45 milijuna stanovnika, ima najvišu stopu korupcije u Europi, nad njom stalno visi i Damoklov mač ekonomskog kolapsa te petogodišnjeg rata s Rusijom. Kako bi učvrstili svoj nacionalni identitet i time negirali dosadašnji ruski utjecaj – Ukrajina je kroz povijest bila dio Ruskog carstva i Sovjetskog Saveza, a neovisnost je stekla 1991. kada se Sovjetski Savez raspao – dio političara veliča pojedine ukrajinske povijesne ličnosti koji su za II svjetskog rata bili suradnici njemačkih nacista. To u Europi baca ružnu sjenu na novu Ukrajinu, a za Moskvu je to pak dokaz jačanja fašizma koji ugrožava opstanak ruske manjine.

Zelenski se zalaže za okončanje sukoba s ruskim pobunjenicima te najavljuje da će pregovarati s Moskvom, a ne s gazdama proruske Donječke narodne republike i Luhanske narodne republike, budući da su one samo puko oružje u rukama predsjednika Vladimira Putina pa s njima nema smisla raspravljati. Zelenski se protivi dodjeljivanju posebnog statusa regijama Donjeck i Luhansk te Zakonu o oprostu za ruske pobunjenike, premda je vlada u Kijevu 2015. potpisala međunarodni sporazum Minsk II, u kojemu je pristala na sve te uvjete. Zato što je Zelenski bio protiv ograničavanja uporabe ruskog jezika te zabrane dolazaka ruskih umjetnika u Ukrajinu, osim onih koji su vodili neprijateljsku propagandu protiv Ukrajine, optuživali su ga da je produžena ruka Moskve.

Zelenski je doduše glumio i režirao na ruskom jeziku, a prvu ulogu na ukrajinskom jeziku igrao je u jednoj romantičnoj komediji tek krajem 2018. Da stvar bude bizarnija film u kojem glumi na ruskom jeziku zabranjen je u Ukrajini kao dio opće zabrane ruskih kulturnih djela, dok su ruski političari i umjetnici tražili zabranu izvođenja njegovih filmova u Rusiji jer je za ukrajinsko-ruskog oružanog sukoba financirao ukrajinsku vojsku. Zelenski se branio kako nema nikakvih posebnih veza s Moskvom jer je njegova producentska kuća Kvartal 95 posljednji film u Rusiji snimila još 2012., a njena filijala u Moskvi zatvorena je još 2014.

Studirao je pravo i osnovao producentsku kuću

S druge strane Zelenski je vatreno podupirao demonstracije na Maidanskom trgu koji su doveli do pada proruskog režima 2014., a na užas Moskve Zelenski se zalaže da Ukrajina postane članica Europske unije i NATO-a. Zbog toga ga je nedavno francuski predsjednik Emmanuel Macron primio u Elizejskoj palači, dok se Porošenko hvali kako je telefonski razgovarao s američkim državnim tajnikom Mikeom Pompeom koji mu je dao punu potporu prije drugog kruga izbora.

Vladimir Zelenski osnovao je svoju političku stranku Sluge naroda 2018., a 31. prosinca prošle godine objavio je predsjedničku kandidaturu. Zelenski je rođen u židovskoj obitelji 1978. godine u gradiću Krivij Rihu. Otac Oleksandr je profesor i vodi odjel kibernetike i računalnog hardvera na Ekonomskom institutu Krivij Rih, a njegova majka Rimma je inženjerka. Zelenski je studirao pravo na Nacionalnom ekonomskom sveučilištu u Kijevu.

Sa samo 17 godina počeo se baviti glumom, a osnovao je i vodio zabavljači tim Kvartal 95 koji je od 1998. do 2003. nastupao u Ukrajini, Moskvi te drugim post-sovjetskim državama. Njegova producentska kuća Kvartal 95 proizvodila je TV emisije za ukrajinski TV kanal 1 + 1 i za TV kanal Inter u kojem je neko vrijeme bio član uprave i glavni producent. Veliku popularnost stekao je 2006. nastupima u ukrajinskoj verziji televizijskog showa Ples sa zvijezdama.