Nekad je nužno odabrati stranu

Izdaja u srcu Neovisnih za Hrvatsku. Kako se hrvatska desnica opet raspala

Hasanbegovićeva struja ponavlja da iza sukoba stoji Ministarstvo uprave kojem Esih želi izručiti stranku

Stranka osnovana 1. lipnja 2017. godine pod punim imenom „Bruna Esih i Zlatko Hasanbegović – Neovisni za Hrvatsku”, čijem raskolu upravo svjedočimo, stvorena je u euforiji proizašloj iz rezultata lokalnih izbora te godine. Kandidacijska lista grupe birača Bruna Esih osvojila pet mjesta u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, a drugi na listi bio je bivši HDZ-ov ministar kulture Zlatko Hasanbegović. Rezultat koji su ostvarili Esih i Hasanbegović bio je poprilično impresivan: 8,23 posto glasova u borbi za gradsku skupštinu, i još boljih 10,98 posto koje je Esih osvojila kao kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba, skoro dvostruko bolje od HDZ-ovog Drage Prgometa, kojeg je kao novog zagrebačkog gradonačelnika vidjelo samo 5,60 posto građana.

Hasanbegović, koji je zbog odluke da na izbore izađe na listi Brune Esih početkom svibnja 2017. godine izbačen iz HDZ-a, idućeg je dana neskriveno likovao. „Pobijedio sam HDZ iz kafića”, rekao je samozadovoljno, i potvrdio da se razmišlja o osnivanju stranke. Plan je realiziran samo nekoliko dana kasnije. Odluku da u naziv nove stranke ubace svoja imena Esih i Hasanbegović osnivači su objasnili su željom da budu prepoznatljiviji u svim izbornim jedinicama na izvanrednim parlamentarnim izborima koji su, se prema općem uvjerenju, spremali toga ljeta.

Kako je HNS manje od tjedan dana nakon osnivanja Neovisnih koalirao s HDZ-om, izbori su otpali, a Esih i Hasanbegović su dobili dovoljno vremena da oblikuju stranku koja će, kako su tada govorili, biti „autohtona nacionalna platforma, ono što bi HDZ trebao biti”. Malo manje od dvije godine nakon toga, Neovisni za Hrvatsku održavaju dva izborna sabora u dva različita grada, dok se dvoje najprepoznatljivijih članova međusobno optužuju za pokušaj puča. Evo kako je do toga došlo, i što se danas zapravo događalo na skupovima u Zagrebu i Zadru.

1. Za dlaku izgubili na Euroizborima

Na prvu priliku da testiraju snagu nove stranke osnivači Neovisnih za Hrvatsku morali su čekati pune dvije godine, do izbora za Europski parlament 26. svibnja 2019. Iako su im rane izlazne ankete davale jedno mjesto, na kraju su razočarano gledali kako u Parlament odlazi Ruža Tomašić, kandidatkinja Suverenista s kojima su Neovisni odbili zajednički izlazak na izbore. Već tijekom izborne noći Esih je izrazila ogorčenje time što je najpoznatiji medijski sponzor rubnih desnih opcija, Velimir Bujanec, podršku pružio Suverenistima. “Uz određene prijatelje vam ne trebaju neprijatelji. Primjer je i gospodin Bujanec”, rekla je Esih, a priče koje posljednjih dana kruže početak kraja njezinog savezništva s Hasanbegovićem smještaju baš u taj trenutak.

2. Prve glasine o nevoljama u raju

Prije osam dana Telegram je donio vijest o tome da Bruna Esih organizira svoj izborni sabor stranke, paralelno s redovnim koji je prema ranijim najavama 22. srpnja trebao biti održan u Zagrebu. “Bruna Esih je shvatila kako neće imati većinu i kako će joj izmaći mjesto predsjednice stranke, jer je raspoloženje članstva, s obzirom na loš rezultat njene liste za Europski parlament, na strani Zlatka Hasanbegovića, koga žele za novog predsjednika. Zato je sinoć izaslanicima na brzinu e-poštom poslan poziv da će se sabor Neovisnih za Hrvatsku održati u Zadru”, objasnio je za Telegram izvor blizak toj stranci. Hasanbegović je izjavio da o tome nema pojma, a drugi članovi stranke koje je kontaktirao telegram davali su neodređene odgovore.

3. Kako je puklo između najjačih članova?

Dan nakon Telegrama o raskolu među Neovisnima je pisao i Jutarnji list, koji tvrdi da se Hasanbegović za predsjednika stranke odlučio kandidirati nakon izbora za Europski parlament. Kao razlog za razlaz između Esih i Hasanbegovića Jutarnji navodi njegovo oklijevanje da u sukobu između Bujanca i Esih čvrsto stane na njezinu stranu. Prema teoriji nekih članova Neovisnih, Suverenisti su stali iza Miroslava Škore kao predsjedničkog kandidata. Iza Škore navodno stoji i Mate Radeljić, bivši savjetnik aktualne predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, a čvrsto ga podržava i Bujanec, za kojeg je Hasanbegović godinama vezan.

Izvori koji dobro poznaju situaciju unutar Neovisnih za Hrvatsku za Jutarnji su ispričali kako se u javnosti počeo puštati spin kako je Esih protiv ujedinjenja s ostalom desnicom. Potom je počelo širenje glasina da će Esih ući u kandidaturu kako bi pomogla trenutnoj predsjednici Grabar-Kitarović i kako zapravo to priželjkuje i HDZ koji se navodno “prepao” Škore, piše Jutarnji, napominjući da je zapravo je riječ o tome da frakcijama unutar HDZ-a ne odgovaraju Neovisni kao stranka pa ih pokušavaju raskoliti Hasanbegovićevom kandidaturom.

4. Esih organizira svoj Sabor

Glasine i informacije iz neimenovanih izvora potvrđene su danas, kada je postalo jasno da se u 11 sati članstvo Neovisnih okuplja na dva mjesta: U Zadru s Brunom Esih, i u Zagrebu sa Zlatkom Hasanbegovićem. Sama Esih je u izjavi prije početka skupa ustrajala u tome da je sabor u Zadru jedini koji je legalan i statutaran. Predsjednica Neovisnih je kazala da je štitila zakonitost rada stranke, ponovivši da su dva sabora prekršaj u tom smislu. Potom je ponudila djelomično objašnjenje za raskol.

„S obzirom da je moj kolega Zlatko Hasanbegović izrazio želju da se kandidira za predsjednika, pristala sam na to. U međuvremenu su se dogodile neke druge stvari, koje nisam niti htjela niti sam ih potpisala”, rekla je Esih. Na pitanje novinara o kojim se to stvarima radi, Esih je rekla da je upozorena da je moguće donijela neke odluke koje su nestatutarne pa je tražila pravno mišljenje. “Autor svih naših stranačkih akata je gospodin Jonjić, koji se prislonio Hasanbegoviću, i on je tumačio te akte”, rekla je

5. Pišu da je Esih marioneta Ministarstva uprave

Ubrzo nakon što je svoje viđenje raskola u Neovisnima za Hrvatsku iznijela stranačka predsjednica Bruna Esih, javnosti se po tom pitanju priopćenjem obratio i politički tajnik stranke Zlatko Hasanbegović. Kako piše u priopćenju, povod za obraćanje bio je „bezobzirni pokušaj razbijanja stranke”. Hasanbegović i njegovi istomiškljenici pišu da ne žele sudjelovati u „bezumnome i politički samoubilačkom igrokazu koji je pod nepoznatim utjecajem, ali s uočljivim motivima i za račun lako prepoznatljiva krajnjega korisnika, egoistično upriličila sazivačica protustatutarnog druženja pod nazivom tzv. sabora NHR-a u Zadru 22. srpnja”.

Kao razlog za skup u Zadru zagrebački Neovisni navode želju da se očuva predsjednički položaj „jedne osobe” koju ne imenuju, ali jasno je da misle na Esih. U nastavku priopćenja, koji pomalo vuče na teoriju urote, Hasanbegovićevo krilo stranke kaže da je svrha zadarskog skupa „da se sudbina naše stranke i našega političkog pothvata prepusti u ruke Ministarstva uprave, onoga istog koje je svojim arbitrarnim i protuzakonitim postupanjem tako umješno rastočilo pravaški pokret, a svoju domišljatost u kršenju zakona pokazalo je i nedavno, onemogućavanjem provedbe narodnih referenduma”.

6. Nema kvoruma u Zagrebu?

Prve informacije koje su u javnost izašle nakon završetka paralelnih sabora nisu ostavile mogućnosti za zaključak da je moguće pomirenje. U Zadru se novinarima obratio splitski gradski vijećnik i član Neovisnih, Martin Pauk. “Nema šanse da imaju kvorum u Zagrebu. Očekujem da će Bruna Esih prema atmosferi u stranci i po očekivanju članstva ostati predsjednica Neovisnih za Hrvatsku”, rekao je Pauk, koji je iznio je i svoje viđenje uzroka raskola. Kazao je da su svi predsjednici stranačkih podružnica bili prisutni kada je Hasanbegović prije mjesec dana tražio izvanredni sabor i rekao da želi biti predsjednik stranke.

Za to, prema Paukovom mišljenju, nije ponudio dobar razlog, a nije ga se moglo ni odgovoriti od te zamisli. “Molili smo ga, kumili, preklinjali da ne izaziva raskol u stranci, jer će to biti popraćeno i u medijima i naškodit će stranci, no on je to strogo odbio. Odlučio se pod svaku cijenu kandidirati i to nas je jako pogodilo”, rekao je Pauk, prenosi N1. „Prave razloge ćemo saznati tek onda kad vidimo posljedice njegovoga čina. Za nekih tri do šest mjeseci vidjet ćemo što je razlog svemu i tko, uz Hasanbegovića, stoji iza svega”, zaključio je Pauk.

7. Hasanbegović krivi Esih…

Sa zagrebačkog sabora Neovisnih medijima se obratio Hasanbegović, koji je ponovio teoriju da iza Briune Esih i njezinog dijela stranke stoji Ministarstvo uprave. “O našoj političkoj sudbini nije niti će ikada odlučivati Plenkovićevo ministarstvo uprave. O njoj će isključivo odlučivati Bog i Hrvati. Mi smo pokazali da smo odgovorni ljudi, nikada nismo rušili nego pridonosili i gradili i ne može srušiti naše političko čedo kojem smo udahnuli život”, kazao je Hasanbegović.

I on je paralelni sabor proglasio protustatutarnim, te je optužio Bruunu Esih da čini sve kako bi ostala predsjednica stranke. Usprkos tome, Hasanbegović je negirao raskol, i kazao kako njegov sabor nije bio izborni. Nema dvovlašća, pravaškog raskolničkog sindroma kojeg su neki očekivali i naslađivali se. O oblicima političkog djelovanja odluke ćemo donijeti uskoro i o tome izvijestiti javnost”, kazao je.

8. …dok Esih krivi Hasanbegovića

Odgovor iz zadra nije trebalo dugo čekati. “Nemam ja poruke za neke ljude. Ti događaji su za nas sve teško razočaranje i veselje nije onakvo kakvo bi bilo da su Neovisni za Hrvatsku mogli nastaviti s radom, rekla je Esih, prenosi N1. Istaknula je da je u Zadru potvrđeno da je ona još uvijek aktualna predsjednica stranke, kao i da je stranka dobila novo predsjedništvo i nove članove središnjih tijela. Što se tiče sudbine Zlatka Hasanbegovića i njegovih pristaša, Esih je rekla da nema pojma što se zapravo događalo u Zagrebu. “Za svoju sudbinu u životu općenito ljudi su sami zaslužni. Odrasli smo ljudi, donosimo odluke i stvari s kojima se moramo nositi, jer ako ne možemo, onda ne zaslužujemo zvati se političari”, rekla je Esih.

“Nažalost, vjerujem da ovo još uvijek nije završena priča i da ćemo imati o čemu razgovarati”, dodala je. Predsjednica Neovisnih je komentirala izjave zagrebačkog krila stranke da je ona budućnost Neovisnih prepustila na upravljanje Ministarstvu uprave. Esih je rekla da je ona na lokalne izbore za Grad Zagreb išla samostalno, a da je “Hasanbegović u tom trenutku još uvijek bio u Predsjedništvu HDZ-a i ministar u toj istoj stranci”. Kazala je i da misli kako raskol nije izazvan rezultatom europskih izbora, ali ne može govoriti o uzrocima dok ne bude imala „bjelodane stvari”.

“Ja sam ostala uz Hasanbegovića, tko je taj koji je igrač? Izdaja se ne zove izdajom dok je ne počine najbliži ljudi”, zaključila je Esih.