Izdaje saveznika, luđački tvitovi i bijesne prijetnje: kako smo u 48h došli na rub nove krize u Siriji

Nakon dugotrajnih natezanja oko uspostave sigurnosne zone u Siriji, Kurdi ostaju na milost i nemilost Turske

FOTO: Telegram ilustracija

Američki predsjednik Donald Trump izazvao je novu kriznu situaciju, ovaj put u Siriji. Iznenadna najava povlačenja američke vojske iz te zemlje izazvala je salvu kritika vanjskopolitičkih stručnjaka koji smatraju da je ovim potezom napustio Kurde, nekad ključne američke saveznike u borbi protiv ISIL-a. Turska već najavljuje vojne akcije na tom dijelu Sirije, a s Kurdima je u dugogodišnjem sukobu.

Donosimo pregled s ključnim tijekom događaja.

Trumpova najava povlačenja iz Sirije

Trump još je početkom godine najavio povlačenje vojnih snaga iz Sirije. Dobro je to došlo turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu koji je odmah potom odlučio na sjeveru Sirije uspostaviti takozvanu “sigurnosnu zone” s namjerom da ondje smjesti brojne sirijske izbjeglice, koje su tijekom rata pristigle u Tursku. Istovremeno, na taj je način dobio Kurda koji u tom dijelu vode glavnu riječ, a s kojima je Turska u dugogodišnjem sukobu.

Postiže se sporazum o sigurnosnoj zoni

U kolovozu ove godine Turska i Amerika postigle su dogovor vezan uz uspostavu sigurnosne zone na sjeveru Sirije kojom bi se pod kontrolom držala napetost između Ankare i kurdskih paravojnih postrojbi. Riječ je o području koje se nalazi istočno od rijeke Eufrat. Prema američkim diplomatskim izvorima, sporazumom je bila predviđena i uspostava humanitarnoga koridora koji bi trebao omogućiti povratak izbjeglica u Siriju, a njime bi se upravljalo iz zajedničkog centra.

No, nisu utvrdili strukturu zapovjedništva centrom, pa on nije profunkcionirao. Kamen spoticanja bili su borci kurdske milicije YPG, koji su SAD-u bili ključni u borbi protiv ISIL-a, a koje Turska smatra neprijateljem i terorističkom skupinom.

Istovremeno, Sirija je odbacila dogovor Amerike i Turske ističući kao je riječ o gruboj agresiji na sirijski suverenitet i teritorijalni integritet i kršenju principa međunarodnog prava. Pozvala je pritom međunarodnu zajednicu i UN da osude ovu američko-tursku agresiju, koja predstavlja “opasnu eskalaciju i potkopava sva nastojanja da se nađe izlaz iz krize u Siriju”.

Erdogan nezadovoljan sporim razvojem događaja

Tijekom idućih mjesec dana pripreme vezane uz sigurnosnu zonu odvijale su se, prema Turskom mišljenju, presporo. Predsjednik Erdogan izjavio je kako su njihove pripreme duž granice završene, te da su počela zajednička kopnena i zračna patroliranja duž dijela granice. No, Ankara je tada navodila kako Washington presporo uspostavlja dovoljno velike sigurnosne zone kojima bi se uklonile sirijske kurdske snage s granice duge 400 km.

Sirijske demokratske snage predvođene YPG-om rekle su da će se povući do 14 kilometara u nekim područjima, no Turci su tvrdili da se SAD složio da se “sigurnosna zona” proširi na 32 kilometra unutar Sirije. Tada su i zaprijetili vojnom operacijom, odnosno Erdogan je kazao kako vojnu operaciju upada u Siriju pripremaju, ali da će je provesti ako za njom bude potrebe. Trumpu su kao krajnji rok za uspostavu sigurnosne zone dali 30. rujna.

Turska najavljuje veliku vojnu operaciju u Siriji

Nezadovoljan suradnjom sa SAD-om i malim napretkom vezanim uz sigurnosnu zonu, 5. listopad Erdogana najavljuje veliku vojnu operaciju ističući spremnost za napad na predio istočno od Eufrata u Siriji, iz zraka i sa zemlje. Pritom ističe kako gubi strpljenje kad je riječ o partnerima i da nema drugu opciju. Nekoliko sati nakon toga Turska je na granicu sa Sirijom poslala devet kamiona natovarenih vojnim vozilima i jedan autobus s dodatnim snagama.

Sve tada umiruje telefonski razgovor Trumpa i Erdogana nakon kojeg je objavljeno kako će turski predsjednik idući mjesec poći u Washington kako bi se dogovorilo sve vezano uz uspostavu “sigurnosne zone”. Bijela kuća nakon toga je na Twitteru također objavila kako će turske snage uskoro krenuti sa svojom vojnom operacijom.

Kurdske snage prve objavile američko povlačenje

No, 7. listopada kurdske snage objavljuju kako su se Amerikanci počeli povlačiti iz Sirije. “Usprkos našim pokušajima da izbjegnemo vojnu eskalaciju s Turskom, američke snage nisu ispunile svoje obaveze i povukle su se s graničnih područja s Turskom, pa se Turska sada priprema na invaziju na sjever i istok Sirije”, priopćile su Sirijske demokratske snage (SDF).

Bijela kuća je kazala kako američke snage “neće podržati niti sudjelovati” u turskoj operaciji te da one neće “više biti na obližnjem području”. Dodala je da će Turska biti odgovorna za sve borce Islamske države na tom području. Turska ofenziva će imati “značajan negativan utjecaj na naš rat protiv Islamske države i uništiti stabilnost postignutu proteklih godina”, upozorilo je središnje zapovjedništvo SDF-a.

Američka javnost žestoko se protivi odluci

Sirijski saveznik Iran u međuvremenu je ustvrdio da se protivi planiranoj turskoj ofenzivi. Iranski ministar vanjskih poslova Mohamad Džavad Zarif rekao je svom turskom kolegi Mevlutu Cavusogluu u telefonskom razgovoru da se mora poštovati sirijski teritorijalni integritet i suverenitet, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova u Teheranu. Istovremeno, u Kongresu su se protiv Trumpove odluke o povlačenju na noge podigli i demokrati i republikanci.

Vanjskopolitički stručnjaci iz obje stranke odmah su osudili Trumpov potez. Ustvrdili su da je riječ o velikoj prijetnji regionalnoj sigurnosti i stabilnosti i da šalje opasnu poruku Iranu i Siriji, ali i svim potencijalnim američkim saveznicima u budućnosti.

Trump tvita o vlastitoj bezgraničnoj mudrosti

Veliki otpori unutar SAD-a očito su djelovali na Trumpa koji je potom zaprijetio Turskoj da će je uništiti ako se bude ponašala mimo dogovora. “Ako Turska učini bilo što, što ja u svojoj velikoj i nedostižnoj mudrosti procijenim da prelazi mjeru, potpuno ću uništiti gospodarstvo Turske’, napisao je na Twitteru.

Na Trumpov odgovor reagirao je turski potpredsjednik navodeći kako se njegova zemlja ne boji prijetnji. “Naša poruka međunarodnoj zajednici je jasna. Turska nije zemlja na koju će utjecati prijetnje”, rekao je potpredsjednik Fuat Oktay u utorak u Ankari.

Trump pokušava opravdati napuštanje Kurda

Nakon žestokih kritika, Trump je na Twitteru poručio kako Amerika možda odlazi iz Sirije, ali da nije napustila Kurde, te da su trgovinski odnosi s Turskom i dalje dobri. No, da će svaka nepotrebna turska borba biti pogubna za njihovo gospodarstvo i njihovu vrlo krhku valutu.