Nekad je nužno odabrati stranu

Izgleda da bi bankomati u Hrvatskoj mogli dobiti novu zaštitu od lopova; u slučaju provale novac bi bio uništen

Elektrokemijska zaštita novac bi štitila tako da bi ga uništila ili obojila u trenutku provale

03.05.2019., Rijeka - Raznesen i opljackan bankomat u objektu trgovine Brodokomerc Nova u Kostreni. Policija obavlja ocevid. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Većina bankomata u Hrvatskoj u idućih bi pet godina trebala dobiti elektrokemijsku zaštitu novca. Novina je to koju donosi prijedlog izmjena i dopuna zakona o zaštiti novčarskih institucija kojeg je u javno savjetovanje uputilo Ministarstvo unutarnjih poslova, piše Novi list.

Elektrokemijska zaštita novac bi štitila tako da bi ga uništila ili obojila u trenutku kada bi kradljivci provalili u neki bankomat. Tako ne bi mogao biti korišten. Iz Ministarstva pojašnjavaju kako su se na uvođenje zaštite odlučili jer su bankomati postali sve rašireniji izvor gotovog novca, jednako kao i jer su provaljivanja u bankomate sve češća.

Obrazloženje prijedloga

Pritom se navodi kako su kradljivci 2018. u bankomat provalili 18 puta, dok je 2019. broj takvih kaznenih djela skočio na 35. Ove godine taj broj do sada je već premašen. MUP upozorava da su bankomati, osim u poslovnicama, što je manji broj, u pravilu smješteni u stambenim ili poslovnim objektima te na otvorenim prostorima gdje se okuplja veći broj ljudi.

Trend sve većeg broja napada na bankomate znači i sve veću ugrozu za sigurnost ljudi, života i imovine. Uz to u MUP-u procjenjuju da će uvođenje eura dodatno motivirati razbojnike da pokušaju do novca doći napadima na bankomate.

Dosadašnje mjere zaštite bez rezultata

Dosadašnje mjere zaštite, poput video-nadzora, detektora otvaranja vrata sefa, vibracijskih detektora, nisu, navodi MUP, dale rezultate, iako imaju preventivnu ulogu. Umjesto toga oni predlažu da se uvede obveza zaštite novca ugradnjom elektrokemijske zaštite u bankomate.

“Ugradnjom sustava zaštite koji primarno djeluje na gotov novac u bankomatima i čini ga neupotrebljivim, smanjili bi se ili potpuno prestali fizički napadi na bankomate putem korištenja plina ili eksploziva”, navodi MUP iz kojeg poručuju kako su takvim načinom zaštite u procesu osiguranja i pratnje novca od 2007. gotovo iskorijenjena kaznena djela.

Uvođenje tijekom idućih 5 godina

Smatraju i da bi uvođenje tih mjera u eksterne bankomate, odnosno bankomate koji se nalaze u stambenim zgradama, na trgovima ili trgovačkim centrima, moralo biti obveza bez iznimke. Što se tiče internih bankomata, MUP napominje da bi uvođenje mjera elektrokemijske zaštite trebalo ovisiti o prosudbama ugroženosti.

Procjena je i da bi se nepotpuna elektrokemijska zaštita mogla uvesti u roku od pet godina od stupanja zakona na snagu te da će se tako preraspodijeliti i olakšati ukupan trošak uvođenja te zaštitne mjere.