Izgleda da Britanija, uoči novog kruga pregovora, planira poništiti neke ključne dijelove sporazuma o Brexitu

Britanija bi time mogla riskirati kolaps trgovinskih pregovora s Europskom unijom

MANCHESTER, ENGLAND - OCTOBER 02: Prime Minister Boris Johnson receives applause after delivering his keynote speech on day four of the 2019 Conservative Party Conference at Manchester Central on October 2, 2019 in Manchester, England. The U.K. government prepares to formally submit its finalised Brexit plan to the EU today. The offer replaces the Northern Irish Backstop with border, customs and regulatory checks lasting until 2025. (Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Britanska vlada planira zakonski okvir kojim će odbaciti ključne dijelove sporazuma o Brexitu čime bi mogla riskirati kolaps trgovinskih pregovora s Europskom unijom, objavio je Financial Times prije novog kruga pregovora u ponedjeljak u Bruxellesu. Očekuje se da će dijelovi zakona o unutarnjem tržištu, koji će biti objavljeni u srijedu, “ukinuti pravnu snagu dijelova iz sporazuma o povlačenju” u područjima koja uključuju državnu potporu i carine Sjevernoj Irskoj, piše FT u nedjelju.

Izvor je za Financial Times otkrio da bi taj potez mogao “jasno i svjesno” potkopati sporazum vezan uz Sjevernu Irsku koji je premijer Boris Johnson potpisao prošlog listopada kako bi se izbjegao povratak tvrde granice u regiji. Pregovori o novim odnosima od 2021. nadalje time ulaze u novu krizu u ponedjeljak pošto je London kazao da bi mogao odbaciti sporazum o razdruživanju ako blok ne pristane na sporazum o slobodnoj trgovini 15. listopada.

Pregovara se o budućim trgovinskim odnosima

Britanija i EU pregovaraju o budućim trgovinskim odnosima. Ako se sporazum ne postigne do 15. listopada, obje strane to trebaju “prihvatiti i krenuti dalje”, rekao je u nedjelju Johnson. Ako se sporna pitanja o ribarstvu i državnoj potpori ne budu mogla riješiti, Britanija će s blokom imati trgovinske odnose poput (onih) s Australijom, što bi bio “dobar ishod”, rekao je Johnson. Međutim, dužnosnici Europske unije upozoravaju London na posljedice.

“Pacta sund servanda (ugovori se moraju poštivati) je temeljni princip međunarodnog zakona. Ako Britanija odluči da neće poštivati svoje međunarodne obveze, to će potkopati njezin međunarodni ugled”, rekao je jedan europski diplomat. Potez su kritizirale stranke s obje strane irske granice.

Oglasio se irski ministar vanjskih poslova

Irski ministar vanjskih poslova Simon Coveney, koji je odigrao ključnu ulogu u pregovorima o sporazumu za povlačenje i protokolu za Sjevernu Irsku, objavio je na Twitteru da bi taj potez bio “vrlo nerazborit način nastavka” pregovora.

Ugledni članovi stranaka Sinn Fein i SDLP u Sjevernoj Irskoj također su kritizirali plan britanske vlade, naveo je Financial Times.