Izgleda da će britanskoj vladi novi zakon omogućiti da dosta ekstenzivno špijunira svoje građane

Protiv zakona su se, čini se bezuspješno, bunile velike tehnološke tvrtke

British Prime Minister Theresa May views a car on a production line during a visit to the Jaguar Land Rover factory on September 1, 2016 in Solihull. 
Mrs May used the visit to highlight that Britain continues to be open for economic investment following the country's decision to leave the European Union.  / AFP PHOTO / POOL / Carl Court
FOTO: AFP/AFP

Zakon o obavještajnom nadzoru poznat kao Powers Bill prošao je u Gornjem domu britanskom parlamenta. Prijedlog koji predviđa velike ovlasti špijuniranja na putu je da postane zakon kroz nekoliko tjedana, piše Independent.

Zakon tjera internetske tvrtke da vode evidenciju o korisnicima do godinu dana i dopušta vladi da prisili tvrtke da hakiraju uređaje koje su prodali kako bi ih se moglo špijunirati. Protiv zakona su se, izgleda bezuspješno, borile velike tehnološke tvrtke uključujući Apple i Twitter.

Unatoč kritikama gotovo svake velike tehnološke i internet kompanije zakon je vrlo lako prošao u parlamentu. Jedini amandman koji su zastupnici dodali zakonu bila je mjera kojom je zaustavljeno špijuniranje njih samih, dok su laburisti govorili protiv tolikog opsega špijuniranja, ali nisu glasali protiv zakona.

Bunili se i Apple i Twitter

Oni koji se protive ovakvom zakonu tvrde da je napisan na brzinu i isto tako proguran kroz parlament. Zakon sadrži neke mjere koje su još uvijek nedefinirane pa ga vlada može koristiti da prisili tvrtke da naprave gotovo sve, tvrde tehnološke tvrtke.

Glavne zamjerke ovog zakona idu prema golemim ovlastima koje dobiva vlada u odnosu na građane. To uključuje ovlasti da prisile tvrtke da rade svoje telefone manje sigurnima, tako da se mogu prisluškivati, špijunirati ili slično što će omogućiti vladi da od Applea i Googlea traži da im pomognu da hakiraju telefon.

Detaljne pretrage korisnika

Možda najkontroverznija mjera zahtijevat će od pružatelja internetskih usluga da zadrže detaljne informacije o pretraga svojih korisnika u prošloj godini. Neće biti mogućnosti to izbjeći te će se podaci skupljati o svima, što je izazvalo strahove da bi ti podaci mogli procuriti ili bi mogli biti ukradeni.

Sve u svemu, piše Independent, ovaj novi zakon uključuje niz izmjena koji će utjecati na normalne ljude, i daje Velikoj Britaniji možda najekstremnije špijunske ovlasti u razvijenom svijetu.