Skandal s mailovima ipak je ozbiljno ugrozio Hillary Clinton. Gubi podršku Obamine administracije

FBI je prošli tjedan ovlašten da otvori istragu koja se vodi protiv Clinton

President Barack Obama meets with Secretary of State Hillary Clinton in the Oval Office shortly after she was confirmed and sworn in on Wednesday, Jan. 21, 2009. Official White House Photo by Pete Souza, Image: 221180067, License: Rights-managed, Restrictions: Content available for editorial use, pre-approval required for all other uses.
Not available for exclusive sales., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
FOTO: Profimedia, Corbis

Čini se da je predsjedničkoj kampanji Hillary Clinton skandal koji je nadvno izbio naštetio više no što se dosad pretpostavljano. Ona je, naime, izgubila dio podrške Obamine administracije nakon što se saznalo da je u vrijeme obnašanja dužnosti glavne tajnice svoj privatni mail koristila u poslovnoj korepondenciji, izvjestio je Business Insider.

“Veći dio Obamine visoko pozicionirane administracije uvjeren je da bi ona bila izrazito kompetentna predsjednica, ali se istovremeno teško nosi s njezinim uvjerenjem da ona stoji iznad zakona”, rekao je Ian Bremmer, stručnjak za geopolitiku, referirajući se na mogućnost da je Clinton prekršila zakon primajući informacije klasificirane kao državne tajne na svoj privatni server.

“Posljednje činjenice povezane s ovim skandalom pogodile su u središte problema, i čini se da se cijela ova situacija neće samo tako lako razriješiti”, nastavio je on podsjećajući da se situacija dodatno zakomplicirala nakon što je veći dio te korespondencije netragom nestao.

FBI preuzeo je istragu cijelog slučaja

Prošli je tjedan sudac Federalnog suda FBI ovlastio da otvori istragu koja se vodi protiv Clinton. Nalogom im je dopušteno da se obrisani privatni mailovi bivše američke glavne tajnice pokušaju spasiti kako bi se pokazalo jesu li bilo kakve državne tajne završile u njezinom privatnom inboxu.

Sudac je svoju odluku obrazložio time što se Clinton navodno nije pridržavala zakona koji nalaže da se informacije od nacionalne važnosti moraju sačuvati u agencijskim sustavima namijenjenim takvim potrebama, bez obzira radi li se o privatnim ili službenim serverima.

“Clinton je sa svojim bliskim suradnicima redovito o vanjskopolitičkim pitanjima redovito komunicirala putem nezaštićenog privatnog maila barem nekoliko puta mjesečno”, izvijestio je Reuterov novinar Johnathan Allen. “Unutar 30 mailova koje je Reuters pregledao nalazi se barem 17 njih koje je Clinton osobno slala. Svaki od njih sadrži tajne podatke.”

Prijete li uključenima zatvorske kazne?

Cijeli bi ovaj skandal mogao imati dalekosežne posljedice za tim Hillary Clinton. “Prema svim sadašnjim, ali i bivšim, protokolima koji se tiču nacionalne sigurnosti svim ljudima koji su Clinton ili njenim bliskim suradnicima u to vrijeme svjesno slali državne tajne prijeti kazneni progon”, objasnio je Bloomberg.

Jedan se neimenovani visikopozicionirani američki dužnosnik potužio novinaru koji je cijeli ovaj slučaj doveo do oka javnosti i sjajno sažeo bit problema rekavši: “Da sam ja učinio ono što je učinila Hillary Clinton, završio bih u zatvoru”.

Demokrati osuđuju svoju favoritkinju

Na nedavno održanoj konferenciji za novinare Clinton se pokušala ograditi od cijelog ovog slučaja. Upitana kamo je nestao veći dio te njezine privatne korespondencije, odnosno je li ga ona namjerno obrisala, ona je uzvratila šalom. “Mislite kao krpom ili nečim takvim? Ja, zapravo, uopće ne znam kako to sve u digitalnom svijetu funkcionira.” Nakon toga Clinton se potrudila cijelu ovu priču predstaviti kao uobičajenu partizansku politiku koju su uz pomoć medija prenapuhali njezini politički rivali.

Reakcije nisu izostale pa se tako dio zaposlenika Bijele kuće zapitao postoje li stvarno drugačija pravila za Clintone i ostatak svijeta. “Duhovit način na koji je ona pokušala riješiti cijeli ovaj slučaj alarmirao je mnoge i od samog početka je bilo krivo s ovom aferom nositi se na takav način”, nadodao je Bremmer. A čini se da ni ostatak demokrata nije osobito oduševljen njenim potezom pa joj popularnost unutar vlastite stranke stalno opada.

Što republikanci misle o ovom skandalu?

Republikanci nisu trošili vrijeme i odmah su je napali. Jeb Bush, jedan od republikanskih pretendenata na predsjedničko mjesto, rekao je da je Clinton jednostavno trebala dostaviti tražene informacije i priznati svoju grešku. “No ona je umjesto toga sve to pretvorila prvo u vic, potom u neku desničarsku teoriju zavjere da bi na kraju krivnju prebacila na druge”, poručio je on.

Otišli su i korak dalje i javno se zapitali kad će se Joe Biden, američki dopredsjednik, uključiti u preizbornu kampanju demokrata. Zahvaljujući ovom skandalu njegove su šanse znatno porasle pa je izgledno da će kampanja za demokratskog predsjedničkog kanditata nakon najnovije afere Hillary Clinton postati mnogo dinamičnija no što se očekivalo.