Vlada donosi polemičnu odluku: ako padne proračun, pada i vijeće, ne i gradonačelnik. Evo konteksta

Podsjećamo na naš razgovor s vodećim stručnjakom koji je objasnio zašto bi to bio 'ozbiljni otklon od bazičnih standarda demokracije'

N1 je maloprije neslužbeno doznao u kojem smjeru idu Vladini planovi o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi. Ako su te informacije točne, a N1 je ozbiljan medij i ovakva se odluka već dala naslutiti, izmjene će biti vrlo neobične. Dakle, kako javljaju, ako u lokalnim jedinicama padne proračun, građani će morati na izborima ponovno birati članove predstavničkih tijela, a gradonačelnici, odnosno načelnici i župani će opstati.

Ministarstvo uprave time misli, kako prenosi N1, “spriječiti ucjene koje od vijećnika doživljavaju gradonačelnici, načelnici i župani u situacijama u kojima nemaju većinu za izglasavanje proračuna”.

Ministar Kušević još je sredinom srpnja potvrdio kako Vlada misli krenuti u izmjene Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi kako bi se znatno ojačala pozicija lokalnih čelnika i s druge strane minoriziralo ovlasti lokalnih, odnosno županijskih vijeća.

Temeljno načelo demokratskog poretka

Telegram je tada razgovarao s profesorom Ivanom Koprićem, vodećim autoritetom za javnu upravu, koji je objasnio kako izmjene u tom smjeru nisu prihvatljive. “Dođe li do toga, vijećnici će postati tek poslušni demokratski ukras, a načelnici gubernatori”, kazao nam je profesor Koprić.

Objasnio je kako bi ovakve izmjene bile “više koraka natrag u razvoju lokalne demokracije”. Izglasavanje proračuna od strane predstavničkih tijela temeljno je načelo demokratskog poretka.

“Ono je uspostavljeno u demokratskom razvoju engleskog parlamentarizma i trebalo bi biti glavni kamen svake demokracije, pa i lokalne, pa i u Hrvatskoj. U tom smislu omogućavati načelnicima da mogu nadjačati vijeće kod donošenja proračuna je ozbiljni otklon od bazičnih standarda demokratske vlasti”, smatra profesor. Dodao je kako bismo se ovakvim izmjenama vratili na neka stara, dokazano loša rješenja.

Cijeli intervju s profesorom možete pročitati ovdje.