Izgleda da su se u izgradnji zgrade koja se urušila na Tajvanu koristile limenke. Pokrenuta je istraga

Zlatni prozor, rok od 72 sata za spašavanje, istekao je

FOTO: AFP/AFP

Spasitelji na Tajvanu počeli su koristiti tešku opremu u utrci s vremenom kako bi spasili više od stotinu osoba zarobljenih ispod ruševina zgrade u kojima su pronađene limenke i pjena, piše AFP.

Rok od 72 sata, poznat i pod nazivom zlatni prozor, za spašavanje osoba ispod ruševina istekao je. Do sad je spašeno više od dvjesto osoba iz zgrade sa šesnaest katova, a potvrđena je smrt više od 40 osoba.

Istraga tužiteljstva

Tajvansko tužiteljstvo započelo je s istragom nakon što je u ruševinama pronađena pjena i limenke. Trenutačno sumnjaju da graditelji nisu dosljedno slijedili državna pravila o izgradnji.

Kako piše CNN, izgleda su limenke korištene u izgradnji stupova nosača u zgradi. Međutim, jedan inžinjer rekao je u razgovoru za tajvansku novinsku agenciju CNA da prije rujna 1999. godine nije bilo protuzakonito koristiti limenke u takve svrhe, ali je od toga datuma uobičajeno koristiti stiropor. Tajvansko ministarstvo unutarnjih poslova izjavilo je da će otvoriti istragu tek po završetku operacija spašavanja.

Gradonačelnik grada Tainana, u kojem je srušeni neboder, William Lai naredio je spasiteljima upotrebu sve teže opreme kako bi što prije mogli otkriti preživjele. “Približava se 73. sat i obitelji zarobljenih su sve više nervozne kako vrijeme prolazi. Nadaju se da spasitelji mogu napraviti više kako bi izvukli ljude”, rekao je Lai okupljenim novinarima u utorak ujutro.

Obitelji zarobljenih osoba ljutite su i u nekoliko navrata prekidale su tiskovnu konferenciju gradonačelnika. “Neki članovi moje obitelji su u bolnici, a tijela nekih su u mrtvačnici. Iscrpljen sam, a moram ovdje čekati vijesti o nestalima”, uzviknuo je jedan od promatrača.

Korištenje teške opreme odgađano je u nekoliko navrata nakon što su pronađeni znakovi života na višim katovima urušene zgrade. Predsjednik Ma Ying-jeou rekao je u ponedjeljak da i dalje ima nade za preživjele. “Potragu za preživjelima nastavljamo do posljednjeg trenutka. Zlatni prozor od 72 sata je standard, ali postoje mnoge iznimke od tog pravila”, rekao je Ying-jeou.