Izgleda da Žalac brine da joj slušaju razgovore; nakon izlaska iz zatvora skinula je navodno neprobojnu aplikaciju

Pridružila se aplikaciji Telegram, navodno najpouzdanijoj za sigurno komuniciranje, razgovore i slanje sms poruka

06.10.2017., Sibenik - U organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije u Konvencijskom centru Sibenik Resorta Solaris, odrzana je uvodna konferencija u okviru manifestacije Dani regionalnog razvoja i EU fondova. rMarko Pavic, Gabrijela Zalac. rPhoto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Dva i pol dana nakon izlaska iz zatvora, bivša ministrica regionalnog razvoja Gabrijela Žalac pridružila se aplikaciji Telegram, navodno najpouzdanijoj za sigurno komuniciranje, razgovore i slanje sms poruka, koje je gotovo nemoguće prisluškivati i nadzirati.

Bivša ministrica iz zatvora je izašla u ponedjeljak, 3. siječnja oko 17:30 sati, a aplikaciji Telegram pridružila se u ranim jutarnjim satima 6. siječnja, u 1:46 sati. Svi korisnici Telegrama, koji na svojim pametnim telefonima imaju instaliranu tu aplikaciju, a ujedno među memoriranim kontaktima i broj bivše ministrice 098….679, dobili su obavijest kako se Gabrijela Žalac pridružila Telegramu.

Ona već koristi najmanje tri slične aplikacije, Signal, Viber i WhatsApp. Sada, rano jutros, odlučila se za još jednu – Telegram, o kojoj kruže priče da je potpuno pouzdana i zaštićena te da je nitko ne može nadzirati.

Bivšoj ministrici poslali smo upit

Bivšoj ministrici poslali smo upit je li točno da se pridružila i Telegramu te ako jest, zbog čega se odlučila na to. Odgovor nismo dobili.

Kao što je poznato, Gabrijela Žalac uhićena je u svom domu u Vinkovcima 10. studenoga prošle godine, temeljem naloga europskog javnog tužitelja pod sumnjom za kazneno djelo tijekom njenog ministarskog mandata, a vezano za postupke javne nabave informatičkog sustava, financiranog iz programa i projekata Europske unije.

Zajedno sa Žalac tada je uhićen i ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU) Tomislav Petric. On je iz Remetinca pušten dan nakon Žalac, u utorak, 4. siječnja. Uz Žalac i Petrica, podsjetimo, u aferi nazvanoj Softver, tada su uhićene još dvije osobe, vlasnici tvrtki Micro projekt i Ampelos Mladen Šimunac i Marko Jukić.

Svi svjedoci ispitani

Njih se sumnjičilo da su Hrvatsku i Europsku uniju oštetili za oko 1,8 milijuna eura, jer su, kako je o tome detaljno pisao Telegramov Andrej Dimitrijević, za taj iznos prenapuhali cijenu softvera.

Dan nakon uhićenja, Gabrijeli Žalac, 11. studenog, određen je jednomjesečni istražni zatvor kako ne bi mogla utjecati na svjedoke koje je USKOK trebao ispitati. Bilo ih je četrdesetak, pa joj je 10. prosinca prošle godine, s obzirom da u tom roku nisu bili ispitani svi svjedoci, istražni zatvor produžen za još mjesec dana.

No, kako su svi svjedoci u međuvremenu ispitani, bivša ministrica na slobodu je puštena ranije, prošlog ponedjeljka, odmah iza Nove godine.