Izišao je novi izvještaj o ubojstvima novinara i stvari su mračnije nego što možete zamisliti

Ove godine 40 novinara ubijeno je s namjerom da se ušutkaju njihovi mediji

TO GO WITH AFP STORY SYRIA-CONFLICT-MEDIA
(FILES) AFP reporter Sammy Ketz, hits the ground as a Syrian soldier runs past during snipper fire in the ancient Christian Syrian town of Maalula, on September 18, 2013. Journalists in Syria have been killed by snipers, accused of spying, and kidnapped by gunmen, and with the threats growing, many say the conflict is now too dangerous to cover. Media watchdog Reporters Without Borders (RSF) says at least 25 professional journalists and 70 citizen journalists have been killed in the conflict.  AFP PHOTO/ANWAR AMRO

        (Photo credit should read ANWAR AMRO/AFP/Getty Images)
FOTO: AFP/Getty Images

Izišao je novi izvještaj američke nevladine organizacije Committee to Protect Journalists (CPJ) koji potvrđuje mračnu sliku o nasilju nad novinarima i slobodom medija. Ove godine u svijetu je ubijeno 40 novinara, a 15 ih je poginulo u unakrsnoj vatri, devetero u Siriji, a jedan na posebno opasnom zadatku u Jemenu. Ukupna brojka je za 17 manja nego 2013. ali je udjel ciljanih ubojstava dramatično porastao.

U zadnjih 10 godina uvjeti u kojima novinari izvještavaju, posebno u kriznim područjima, drastično se pogoršavaju. U tom je razdbolju 597 novinara ubijeno jer je radilo svoj posao.

U 23 godine ubijeno je 1164 novinara

novinari
CPJ

Committee to Protect Journalists u svoje izvještaje uvrštava samo slučajeve u kojima je motiv ubojstva novinara jasan i povezan s njihovim poslom. Ove godine još 18 slučajeva čeka rezultate istrage o motivima.

Najgori napad 2015. na Charlie Hebdo

hebdo

Usporedba izvještaja iz 2012., 2013., 2014. i ove godine pokazuje kako je novinare sve češće ubijaju s predumišljanjem, da bi poslali poruku medijima i javnosti njihovih zemalja. Povećava se broj slučajeva u kojima su novinari birana meta.

Najgori pojedinačni incident je teroristički napad na parišku redakciju satiričkog časopisa Charlie Hebdo u siječnju, u kojemu je ubijeno šest novinara. Masakr je opravdano postao glavna vijest svjetskih medija, kako očigledan primjer pokušaja ušutkavanja medija. Ubojstva po petero novinara u Brazilu, u Južnom Sudanu i Bangladešu, pak, prošla su neprimijećeno u javnosti, kao i ubojstva novinara u Meksiku. Većina ovih ubojstava naručena je jer su novinari istraživali lokalnu korupciju, mafiju i spregu političara s kriminalom.

Krajnje okrutna ubojstva

Neka ubojstva su bila krajnje okrutna, brazilskog radijskog reportera Djalmu Santosa da Conceiçãa mučili su, iskopali mu oko i odrezali jezik, brazilski bloger Evany José Metzler je dekapitiran. Takva ubojstva, nezainteresiranost međunarodne javnosti i odbijanje lokalnih vlasti da pronađu ubojice i naručitelje, imaju poguban efekt na rad medija u mnogim zemljama, posebno u onima u kojima je sloboda medija ionako veliki problem.

Posebnu pažnju u novom izvještaju CPJ je posvetio desetero novinara ubijenih na zadacima u sirijskom ratu, neki od kojih su ritualno pogubljeni kako bi ISIS poslao poruku Zapadu.

Nekažnjivost ubojica najveća prepreka sigurnosti

“Činjenica da su ubojstva novinara u porastu otkriva razmjere ciklusa nasilja i nekažnjivosti u mnogim dijelovima svijeta”, rekla je za Guardian savjetnica CPJ-a Elisabeth Witchel, “Ove brojke ostat će visoke sve dok ubojice novinara u 90 posto slučajeva izmiču pravdi kao sada.”

Nekažnjavanje je najveća prepreka u borbi aktivista za sigurnost novinara. Britanska organizacija International News Safety Institute koja osigurava infromacije i obuku za zaštitu novinara, prošlog je tjedna u Ženevi predstavila deklaraciju za sigurnost novinara. “U mnogim dijelovim svijeta ubiti novinara postao je najlakši način ušutkavanja cijele medijske zajednice širenjem straha”, rekla je na predstavljanju izvršna direktorica International Press Instituta Barbara Trionfi. Taj strah je razlog zašto sve više novinara ili njihovih medija odustaje od izvještavanja iz velikih sukoba, posebno s Bliskog istoka.